Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem blázen, říká nový kouč hokejového Ústí. Pomáhá mu i Čaloun

Nový trénér ústeckých hokejistů Miroslav Mach | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

24 2014
Bacha na Macha! S novým trenérem ústeckých hokejistů šijí na střídačce všichni čerti. „Jsem trošku blázen. Nevydržím jen stát, nemám to v povaze. Kluci aspoň vidí, že s týmem žiju,“ vykládal Miroslav Mach po úspěšné prvoligové premiéře. Slovan si doma podal favorita Kladno 3:2.

Kontrast nemohl být větší. Odvolaný Milan Skrbek je jako voda: klidný, rozvážný, demokratický. Zato Mach je oheň: emoce, gesta, křik. Jeho menší, zato hřmotná postava a lysá hlava budí respekt. „I v šatně se občas zvýší hlas, to je normální. Nějaké interní věci jsme si řekli a myslím, že to bude fungovat,“ tvrdí 44letý trenér s nálepkou srdcaře a motivátora. Hned jí potvrdil, úspěšný debut ho bude stát slušný obnos. Příspěvek slíbil do týmové kasy. „Pocházím z Kladna, takže jsem za vítězství vypsal odměnu.“

Po třech porážkách v řadě Slovan zabral, ale zůstal jedenáctý. Mach ho chce vytáhnout do předkola play-off. „Jsou tu mladí i zkušení hráči. Když se to skloubí a budou pracovat jako teď, kdy dohrávali všechny souboje, půjdeme nahoru,“ věští nový vůdce.

Gólům Černého, Pořického a Roubíka do sítě Kladna tleskalo 1 231 diváků. „Tréninky jsme udělali delší a svižnější. Před zápasem jsme si sedli a řekli, že takhle hrát dozadu nejde. Dostali jsme nejvíc gólů. Zaměřili jsme se na obranu a kluci kmitali nohama,“ ocenil Mach.

Povýšil od staršího dorostu, ale na střídačce Ústí není nováčkem. Po boku Vladimíra Evana, nynějšího jednatele, ho dovedl do extraligy. A také v ní dělal čas asistenta.

„Míra Mach je Bůh!“ halekal se smíchem Evan, když Mach dával rozhovory. „Od Vládi jsem se strašně moc naučil, zkusím to prodat. Když jsem nabídku dostal, byl jsem vyplašený. Je to výzva! Neřeším své trenérské jméno, ale to, aby se v Ústí hrál pěkný hokej,“ předsevzal si bývalý útočník Kladna či Plzně.

Kromě asistenta Tomáše Mareše mu je k ruce i Jan Čaloun, olympijský vítěz z Nagana a sportovní ředitel nového Slovanu.

„Chodím na led s týmem, ale návrat nechystám, to bych musel být o 10 let mladší. Jsem oblečený v trenérském. Pro Míru to je nové, trošku mu pomůžu. Vyžadujeme po hráčích úplně jiný přístup k tréninkům i k zápasům, udělali jsme taky interní věci, které nechci zveřejňovat. Mužstvo má na víc,“ míní Čaloun, který drží v kabině i proslovy. „Chci komunikovat víc a víc.“

Čalouna prý nová práce „totálně pohltila“. Áčko, mládež i politika, v níž je s Evanem. „Chceme sport v Ústí postavit na nohy. Žiju tady a nebaví mě koukat, jak skomírá fotbal, hokej, ale třeba i hokejbal.“

Slovan i díky Machovi snad už ožívá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze