Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrtfinále Ligy mistrů je pro nás ctí, říká vítkovický trenér Petr

Vítkovický trenér Jakub Petr | foto: iDNES.cz

11 2016
I přes početnou marodku a slabší gólovou produkci dokázali hokejisté týmu Vítkovice Ridera postoupit do čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů (CHL). V něm se v prosinci utkají se švýcarským Fribourgem. „Před sezonou jsme přehnané cíle neměli, ale byli jsme odhodlaní postoupit ze základní skupiny. Pak se nám otevřela cesta přes slovenského mistra a Liberec. A když jsme viděli, jak zástupci extraligy dokážou hrát s top evropskými týmy, tak nálada v kabině byla taková, že se nám to může povést,“ řekl vítkovický generální manažer a trenér Jakub Petr.

Vítkovice se staly historicky prvním českým týmem, který v CHL došel tak daleko. Jaké to je?
Ještě štěstí, že jsme hráli v těch pět hodin... (Sparta Praha, která do čtvrtfinále postoupila také, začínala rozhodující osmifinálový duel později. – pozn. red.) Fanoušci jiných soupeřů na nás křičí, že jsme věčně druzí, tak jsme konečně v něčem první. Je to výborné, jde o prestiž. Museli jste vidět tu spontánní radost. Věnujeme CHL hodně času, úsilí, je to i o administrativních záležitostech. Šest třetin zápasů s Libercem nás dostalo tam, kde jsme. Je to čest pro klub i pro každého z nás. Pro mě osobně je to jeden z highlightů dosavadní kariéry.

Fanoušci se ale leckdy dívají na CHL přes prsty.
Je to trošku o české povaze. Když se vypadne, tak se řekne, že vlastně ta Liga mistrů nic moc neznamená, a když se postoupí, tak hned všichni mění názor nebo se ukazuje na soupeře, že to podcenil. Ale my nejsme v Lize mistrů od toho, abychom se jenom zúčastnili. Když už jsme v létě strávili v základní části tolik času i úsilí, tak ta váha tam je. A je to pro nás prestiž o to větší, že jsme přešli přes českého mistra, který jasně před sezonou avizoval, že i v CHL chce dojít co nejdál.

A jak si vysvětlujete slabší zájem fanoušků o CHL?
CHL netáhne lidi, kteří tomu nerozumí. Tak to vidím já. V minulé sezoně váleli v CHL hráči jako Mathews, Puljujärvi, my jsme v Ostravě měli v dresu Tappary Laineho. To jsou už dnes hvězdy NHL, o kterých se píše, mluví, všude jsou vidět. Já myslím, že ti rádoby fanoušci si dnes doma trhají vlasy, když vidí, že Laine dal v NHL další hattrick a vede tabulku NHL a před rokem hrál proti Vítkovicím v Ostravě a mohli ho vidět na vlastní oči za pár peněz. To je to, co by mělo lidi lákat. Kdo hokeji rozumí, ten to ví a takové zápasy si ujít nenechá. Není to jen o domácím celku, ale taky o soupeři a o rozdílném stylu a rozdílném hokeji, který soupeř umí předvést.

Fotogalerie

Jste ve čtvrtfinále CHL. Už jste ve fázi, kdy je pro vás účast v soutěži výdělečná?
Myslel jsem si, že je hodně výdělečná ve chvíli, kdy jsme vycházeli z kabiny a zraněný Rosťa Olesz pustil naplno hymnu fotbalové Champions League. V ten moment máte pocit, že jde o obrovské prachy. (úsměv) Ale tohle je hokej. Určité prize money za postup dostaneme, ale zase je potřeba brát v úvahu vyšší náklady na cestování a další věci s tím spojené. Neříkám, že jsme v předešlých kolech neušetřili, ale připomínám, že finanční stránka věci není až tak v mé kompetenci. Na náklady se až tak nedíváme, bereme to primárně z pohledu sportu, prestiže a reprezentace Ostravy, Moravskoslezského kraje a celého českého hokeje.

Takže nejde jen o peníze?
Ať jde o peníze, nebo ne, je potřeba vnímat naši účast v Lize mistrů i jako určitou investici do nás samotných. Je to podobné jako třeba u nás trenérů, kteří si občas sami zaplatíme nějakou stáž. Ano, stojí to peníze, ale ve finále se vám to pak vrátí. A podobné je to u Ligy mistrů. Pro náš mladý kádr a pro nás všechny je každý zápas v téhle mezinárodní soutěži obohacením, zkušeností. Klub, město i partneři investují do kádru, kterému pak tyhle zkušenosti pomůžou, a tým to pak zase klubu i městu a partnerům může bohatě splatit sportovně v budoucnu.

Po postupu vám do nabitého kalendáře přibyly další dva důležité zápasy. Je to komplikace?
Na to jsme se připravovali celé léto. V našem plánu jsou volná okna, kde jsou právě rezervovány zápasy pro Ligu mistrů. Když jsme plán dělali, tak jsme svým způsobem počítali, že to komplikace být může, ale to je problém všech dalších klubů. Teď jsou ale multifunkční arény nastaveny tak, že se to dá zvládnout. Od začátku jsme se snažili přizpůsobit plán tak, abychom jeli třeba na delší trip nebo hráli dva zápasy po sobě. Mužstvo je mladé a hráči by si měli na to zvykat. Čtrnáct zápasů ve třiceti dnech je velký počet, ale nedělá nám takové vrásky. Vrásky nám dělá spíš marodka, ale o té se bavíme pořád.

Oporou vašeho týmu je v CHL gólman Daniel Dolejš. V extralize ale dostává více prostoru Patrik Bartošák. Nezamotává vám to hlavu?
Martinovi Pruskovi (trenér brankářů – pozn. red.) to zamotává hlavu. Dan je dobrý. Jeho průměr je výborný. Ligu mistrů tak můžeme vnímat i z dalšího pohledu – je to vzkaz pro samotné hráče. Odveta s Libercem byla jediným zápasem v Česku v úterý a my víme o pár lidech, kteří se na ten hokej byli podívat, třeba Jirka Fischer z Detroitu a reprezentace. Pro kluky je to dobrá šance se ukázat, protože nikdy nevíte, kdo v hale může sedět. Pokud jde o brankáře, oba jsou výborní a to je sen každého trenéra. Dan teď měl dva těžké zápasy, takže střídání pokračuje. V nabitém programu, který nás čeká, se brankáři o porci zápasů podělí, protože není možné, aby to utáhl celé jeden sám.

Ve čtvrtfinále CHL půjdete na švýcarský Fribourg-Gottéron. Jaký to bude soupeř?
Teď už to jsou všechno atraktivní soupeři včetně Sparty. Asi jsem Švýcary chtěl trochu více než Finy. Ani ne kvůli kvalitě, která je obdobná, ale spíše kvůli tomu, že jsme za posledních pár let byli ve Finsku několikrát a změna neuškodí. Švýcarský hokej je trošku jiný než finský. Zase to vnímáme tak, že ve čtvrtfinálové sérii favority nejsme, ale i tak můžeme překvapit. Kádr úplně dopodrobna zatím neznám, ale vím, že tam jsou kvalitní jména, také Češi Roman Červenka a Michal Birner. Myslím, že pro fanoušky to bude bomba.Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDENejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze