Vítkovické trápení skončilo po patnácti zápasech

P r a h a - Tragickou sérii patnácti zápasů bez výhry přerušily ve 24. kole hokejové extraligy Vítkovice. Pod vedením nové trenérské dvojice Šterbák - Trličík se probraly z útlumu a smetly České Budějovice 4:0. Dělovkou od modré ve dvanácté minutě poslal domácí do vedení David Moravec a po trefě vystřídajícího Irgla v polovině utkání se Vítkovice definitivně uklidnily. Začaly efektně kombinovat a po ukázkové akci druhé lajny dokonce vyhnaly Maříka z budějovické branky. Skvělým výkonem se naopak blýskl Prusek, který si připsal třetí vychytanou nulu v sezoně.

"Se sestavou jsem moc nehýbal, vycházel jsem z poznámek, které připravil můj přechůdce Vladimír Vůjtek," vyjádřil se k taktice trenér Šterbák, "musíme vše podřídit perfektní obraně, což je základ pro perfektní útok."

Moc nescházelo a Pardubice mohly jako první tým v letošním ročníku premiérově dobýt zlínskou půdu. Ještě pět minut před závěrečnou sirénou vedly 2:1, ale trefa Tomka a obránce Hamrlíka minutu před koncem nakonec rozhodly o těsném vítězství Zlína 3:2.

Vsetín jel do Znojma s jasnou představou - pomstít se za ostudnou porážku 3:5. S uzdraveným Čechmánkem v brance a osvědčeným útočným duem Procházka - Patera se mu to podařilo a udolal Znojmo 3:1. "Musím pochválit hráče, že utkání zvládli a dokázali dodržovat stanovenou taktiku," liboval si po vytouženém skalpu trenér Tabara.

Se stejným cílem odjela do Kladna i Sparta. Deset zápasů v řadě nepokořený pražský tým ale v Kladně i tentokrát narazil a i když po první třetině vedl 2:1, nakonec odjel s debaklem 2:5. Po dvou gólech přispěli Hubáček s Burgerem a trápení hostů dokončil dvě minuty před koncem pohotovou střelou Kruliš.

Nejslabší okamžiky v sezoně prožívali borci Karlových Varů a s Havířovem naprosto propadli vysoko 2:7. Domácí publikum dalo svoje pocity jasně najevo - diváci odcházeli již v průběhu utkání, což je u varských fandů jev velmi ojedinělý. "Dnes jsme Havířovu doma vítězství nabídli na podnose," zhodnotil trápení svých svěřenců kouč Miloš Říha.

Výsledky 24. kola:

Vítkovice - České Budějovice 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Z á p a s     k o l a

Vítkovice - Č. Budějovice 4:0 (1:0,2:0,1:0)

Branky a nahrávky:
13. Moravec (Maškarinec, P. Hubáček), 27. Irgl (Krayzel, Jerofejev), 33. Petrenko (Moravec, P. Hubáček), 56. Jurečka (Krayzel, Irgl). Rozhodčí: T. Svoboda - Padevět, Čížek. Vyloučení: 4:6, navíc Gogolev (Vítkovice) 10 minut osobní trest. Využití: 3:0. Diváci: 4586.
Vítkovice: Prusek - Jurečka, Jerofejev, Seman, Maškarinec, Galvas, Zátopek - Gogolev, Krayzel, Nohel (21. Irgl) - Petrenko, P. Hubáček, Moravec - Pavliš, Lamich, Streit.
České Budějovice: Mařík (41. Čapek) - Nedoma, Zíb, R. Suchánek, Martínek, Jasečko, R. Čech (38. Jindra) - Štrba (41. Kotalík), Ťoupal, Sailer - V. Král (41. Brabenec), Turek (41. Filipi), Bartoš - Rob, V. Nedorost, Šimánek.

Ján Šterbák (Vítkovice): "V první třetině jsme chybovali často v obraně, ale od druhé se náš výkon zlepšil i v obranné fázi. Velmi dobře jsme hráli přesilovky, což bylo rozhodující pro vývoj zápasu i konečný výsledek."
Jaroslav Liška (České Budějovice): "V první části jsme hráli s domácím celkem vyrovnanou partii a vytvořili si několik gólových šancí, ale bohužel jsme žádnou neproměnili. Vítkovice se naopak ujaly vedení brankou z přesilovky, které se jim dnes dařily. Tři branky jsme obdrželi v oslabení, což rozhodlo o naší prohře. Ve druhé a třetí části byl domácí tým lepší a zaslouženě vyhrál."

Znojmo - Vsetín 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 31. Vorel (J. Klobouček, Petlák) - 11. Mařák (Srdínko), 33. Kuboš (Pardavý, Dopita), 44. Pardavý (Zábranský). Rozhodčí: Balej - Hejduk, Jonáš. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 5 500.
Znojmo: Kuběna - Jakeš, Valko, Soudek, Havíř, Kumstát, Heš, J. Klobouček, Petlák - Poukar, Kaňkovský, Haman - Plášek, Kastner, Pucher - Mi. Procházka, Pazourek, Fink - Bělohlávek, Vorel, Freibauer.
Vsetín: Čechmánek - Tesařík, Kuboš, Zábranský, Zubíček, Srdínko, Suchý - Paroulek, Dopita, Pardavý - Procházka, Patera, Bělohlav - Mařák, Stantien, Tomajko.

Stanislav Barda (Znojmo): "Po dnešním utkání nemohu mužstvu nic vytýkat. Dalo do hry vše, co mohlo. Inkasujeme ale laciné góly, chybí nám trocha štěstí a nedokážeme skórovat a na každý gól se velice nadřeme. Na Pateru jsme se speciálně nepřipravovali, víme, že Vsetín má tři vyrovnané pětky."
Zdislav Tabara (Vsetín): "Byli jsme si dobře vědomi síly znojemského mužstva,
proto jsme vycházeli ze zabezpečené obrany, kterou jsme se snažili uplatňovat po celé ploše. Pomohla nám naše první branka, dostali jsme se ke své kombinační hře. V prostřední třetině jsme hráli příliš na jistotu a dostali laciný gól. Dovedli jsme na něj ale brzy zareagovat a to nás uklidnilo. Ve třetí třetině už jsme měli snahu kontrolovat hru a vyrážet do brejků. Musím pochválit hráče, že utkání zvládli a dokázali dodržovat stanovenou taktiku."

Zlín - Pardubice 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Čajánek (Okál), 55. Tomek (Žižka), 59. M. Hamrlík (Okál) - 12. T. Martinec (Píša), 41. S. Procházka (Kudrna). Rozhodčí: Bolina - Grochol, Vöröš. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6800.
Zlín: Hudáček - M. Hamrlík, Mojžíš, Marušák, Malena, Luža, Žižka - Okál, Čajánek, Balaštík - Kotásek, Štraub, Veselý - Tomek, Leška, Korhoň - Vala, Ambruz.
Pardubice: A. Svoboda - Malinský, Mudroch, Píša, A. Novotný, Kántor, Jančařík - Tvrdík, T. Blažek, Lubina - Kudrna, T. Martinec, S. Procházka - Jantovský, P. Sýkora, Koudelka.

Antonín Stavjaňa (Zlín): "Dnes jsme nehráli dobře, hráči se sice snažili, ale bylo vidět, co udělala psychika s mužstvem. Dostali se prostě jinam, než jsme chtěli. Rozdíl mezi mužstvy nebyl, ale my jsme měli dneska štěstí, když jsme rozhodli v samém závěru."
Josef Paleček (Pardubice): "Věděli jsme, že Zlín dosud doma neprohrál. Tomu jsme podřídili taktiku, hráli jsme zodpovědně a za to musím celý kolektiv pochválit. Zlínští rozhodli v poslední třetině, ale za předvedený výkon jsme si dneska bod rozhodně zasloužili."

Karlovy Vary - Havířov 2:7 (1:0, 1:4, 0:3)
Branky a nahrávky: 17. Hruška (Barus, Filip), 28. Hruška (Barus, Filip) - 24. Zima (Peterek), 32. Mikeska (A. Tomášek, Zdráhal), 33. Zima (Pivko, Hejda), 40. Peterek (Zima, Hejda), 43. Zdráhal (Horák, Cagaš), 46. Zima (Pivko), 55. Peterek. Rozhodčí: Haber - Fiala, Charvát. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3359.
Karlovy Vary: Šmíd - Pavlas, Prošek, Richter, Polák, Snopek, Divíšek - Janků, Kverka, Rousek - Pavelek, R. Procházka, Metlička - Hruška, Filip, Barus, od 41. navíc Kowalczyk, Podlaha, Košťál.
Havířov: Cagaš - Tejkl, A. Tomášek, Vyhlídal, Hejda, Javín, Punčochář - Horák, Mikeska, Zdráhal - Peterek, Zima, Pivko - Savenko, Melenovský, Hanzal.

Miloš Říha (Karlovy Vary): "Nedivím se divákům, že jsou rozhořčeni. Dostaneme čtyři góly z brankoviště a k tomu opravdu nemám, co dodat. My trenéři se můžeme rozkrájet, ale hráči sami musí chtít. Dnes jsme Havířovu doma vítězství nabídli na podnose."
Richard Farda (Havířov): "Jsem stoprocentně spokojen. Celé utkání venku jsme vydrželi hrát důslednou obranu ve středním pásmu a prosazovali se z brejků."

Kladno - Sparta 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. J. Hubáček (Eichenmann), 24. J. Hubáček (L. Svoboda), 30. Burger (L. Svoboda), 52. Burger (L. Svoboda, Kruliš), 58. Kruliš (Havelka, Burger) - 11. J. Hlinka, 12. Výborný (Vůjtek, P. Martinec). Rozhodčí: Minář - M. Dvořák, Křivský. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 3141.
Kladno: Bílek - Kročák, Skuhrovec, Táborský, Mádl, Kruliš, Dlouhý - L. Svoboda, Eichenmann, J. Hubáček - Horna, Gardoň (21. Kounovský), Havelka - Holšán, Burger, Kaňka, od 26. navíc M. Vejvoda.
Sparta: Bříza - M. Sýkora, Kučera, Ptáček, Dobroň, Nedvěd, Benýšek - Výborný, P. Martinec, Vůjtek - Zelenka, J. Hlinka, Žemlička - Kratěna, Broš, Eiselt.

Otakar Vejvoda (Kladno): "Ze Sparty šel po posledních zápasech respekt, ale my jsme se na zápas hodně těšili. Hodně nám pomohl výkon brankáře Bílka. Při prvním gólu jsme chtěli, aby se rozhodčí podíval na video. Když to pravidlo je, tak by se mělo používat."
František Výborný (Sparta): "Určitě jsme zápas nepodcenili. Kladno potvrdilo, že se mu proti nám daří. Za stavu 2:1 jsme měli šance, ale byli jsme nedůrazní v koncovce. V závěru jsme měli tlak, ale rozhodčí nám dvakrát poslal do třech a vyrovnání nám nepovolil.

Slavia - Litvínov 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. J. Kopecký (Kucharčík), 52. J. Kopecký (Doležal) - 25. Piroš (Rosol). Rozhodčí: Husička - Chytil, Pospíšil. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 2438.
Slavia: Málek - J. Novák, Škuta, Bakula, Slavík, Krajíček, Kolařík - J. Kopecký, Růžička (1. Kucharčík), Doležal - Matějovský, Hrbek, Geffert - Pojkar, Boháč, Sup.
Litvínov: Orct - Krátký, Hořava, Gýna, Nikolov, Pilař, Štrbák - Kysela, Reichel, Hübl - Rosol, Piroš, Skořepa - Trávníček, Alinč (41. Branda), Kubinčák.

Jiří Kalous (asistent trenéra Slavie): "Z naší strany to bylo velmi bojovné utkání. Doma se nám dlouho nedařilo a tak jsme byli zpočátku nervózní. Hráči chtěli ukončit nešťastnou sérii a udělali pro vítězství maximum. Postupně jsme nabírali tempo a v závěru se nám podařilo dát vítěznou branku."
Václav Sýkora (Litvínov): "Měli jsme výborný začátek, ale ve druhé třetině jsme několikrát chybovali a stačili už jenom vyrovnat. Ve třetí třetině už byla Slavie jasně lepší, dala gól a to rozhodlo."

Robert Kysela z Chemopetrolu Litvínov (vpředu) a Vítězslav Škuta ze Slavie Praha v pátečním utkání extraligy ledního hokeje v Praze.