Vítkovičtí jsou ve finále Českého poháru

16 2001
Ostrava - Dva slepené góly ze závěru druhé třetiny dnes poslaly hokejisty Vítkovic do finále Českého poháru-Tipsport Cupu, v kterém se na domácím ledě 13. listopadu střetnou o prvenství s pražskou Spartou. Poražený Vsetín doplatil na neproměňování šancí, do inkriminovaného okamžiku byl totiž domácímu celku minimálně vyrovnaným soupeřem.

Před mizivou návštěvou se hrál i nezáživný hokej s minimem zajímavých situací, kombinace na obou stranách utrpěla neúčastí řady klíčových hráčů. Vsetínští, kteří vedle čtveřice dlouhodobých marodů (Jaškin, Sochor, Streit, Polák) nechali odpočívat i Biegla, Kuboše, Štrbáka a Hudlera, promrhali hned v úvodu bezmála dvouminutovou přesilovku pěti proti třem a po nevyužité Demelově příležitosti je také stihl trest.

Nepozornosti Pešata, který podcenil odražený puk od zadního mantinelu, pohotově využil Štraub a nekompromisní ranou zblízka zajistil Vítkovicím vedení. To vzápětí mohl zdvojnásobit Irgl, ale brilantní sólo nedotáhl do konce. Prosadil se až v 15. minutě, když jeho střele do sítě vydatně pomohlo klubko dezorientovaných obránců Vsetína.

V druhé části se karta rychle obrátila. Hosté přidali na důrazu, jímž si vynutili i tlak, ale v koncovce se jim nevedlo. Němcovu ránu, která se odrazila od zadní konstrukce ven z branky, rozhodčí Minář jako gól neuznal a ze stejné parkety záhy Hriňa rozezvučel tyčku. Vampola pak po Trvajově zaváhání sice snížil, ale vsetínskou převahu uťali Ostravané dvěma podařenými brejky v závěru druhé části.

Melenovský a po něm i Martin Tomášek stříleli během 52 sekund po bleskových kombinacích do prázdné branky. Ačkoli také Vítkovicím scházelo v sestavě pět obvyklých jmen (Škuta, I. Padělek, Procházka, Moravec, Pavelek), třígólový náskok již bez problémů uhlídaly. Trenér Hadamczik si v poslední části dovolil mezi tyče poslat dorostence Faltera, ale ten neměl vážnější zákrok. Teprve v poslední minutě jej zblízka prostřelil Veselý.

Ještě předtím však výhody dvou mužů v poli využil junior Olesz, jenž za 25 minut pobytu v sestavě stačil přidat i jednu finální asistenci. Porážku Vsetína mohl zpečetit Selingr, ale mířil jen do tyčky.

Vítkovice - Vsetín 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky:
12. Štraub (M. Tomášek, Selingr), 16. Irgl (Zápotočný), 38. Melenovský (Kaděra, Olesz), 39. M. Tomášek (Štraub, Selingr), 57. Olesz (Galvas, Kaděra) - 35. Vampola, 59. Veselý (Burger). Rozhodčí: Minář - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 7:6, navíc Zápotočný (Vítkovice) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 2127.

Vítkovice: Trvaj (41. Falter) - Jurečka, Galvas, Seman, Philipp, Výtisk, Zápotočný, od 32. navíc Chmelíř - Kaděra, Hulva (34. Olesz), Melenovský - M. Tomášek, Štraub, Selingr - Irgl, A. Padělek, Ivan - D. Tomášek, Barna, Krenželok.
Vsetín: Pešat - Hriňa, Němec, Frolo (41. Blažek), Spitzer, Vašut, Šafařík - Vaic, Vlach, Demel - Žajgla, Burger, Veselý - Kucharczyk, Vampola, Valko.