Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vláda Sazce za halu ručit nebude

5 2003
Praha, Curych - Stát dává ruce pryč od miliardového projektu hokejové haly pro MS 2004. Stavbě na rozhraní pražských čtvrtí Libně a Vysočan tak hrozí zastavení. Společnost Sazka tvrdí, že bude moci ve stavbě pokračovat jenom v případě, že se za ni u bank zaručí stát. Ministr financí Bohuslav Sobotka ale Sazce vzkázal: Zapomeňte! Stavbě haly brání souboj dvou firem

"Stát má v současné situaci rozhodně jiné priority, než je výstavba hokejové haly. Je to privátní investice, navíc tu stát už jednou vypomohl, takže k vydání záruky jsem velice skeptický," řekl Sobotka.

Stát už dal přes 700 milionů korun na vyčištění pozemků, kde stály haly bývalého ČKD. Garanci za Sazku by musel navíc na návrh vlády schválit ještě parlament. "Vláda by musela hodně dobře argumentovat, proč bychom měli garanci Sazce schválit, neumím si to představit," upozornil šéf rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miroslav Kalousek.

Hokejový svaz dosud spoléhal na to, že stát garance vydá. "Věřím, že by nám i tentokrát stát touto formou mohl pomoci," řekl v pondělí předseda svazu Karel Gut. "Kdyby se hala nepostavila, pro celou republiku by to byla opravdu velice špatná reklama."

Představitelé hokejového světa mezitím uklidňují vedení Mezinárodní hokejové federace IIHF. Aleš Hušák, šéf Sazky, telefonoval prezidentovi IIHF René Faselovi. "Pan Hušák mi říkal, že René Fasel vše chápe, a nabídl nám, že je ochoten do Čech přijet, aby nám pomohl. Pan Fasel nastoupil do toho vlaku s námi," řekl pro ČTK Gut.

Zdá se, že IIHF nemá zájem, aby se mistrovství světa 2004 z Česka stěhovalo. V pondělí federace dokonce poprvé naznačila, že podmínkou konání šampionátu v Česku není nová aréna v Praze. "Pokud by hala nebyla včas připravena, museli bychom vybírat z jiných stadionů. Jsou tu arény v Pardubicích, Plzni a Vítkovicích," řekl včera Kimmo Leinonen, marketingový sekretář IIHF. "Ale zatím je to všechno velmi předčasné a my nemáme strach, že by v Praze nová aréna nestála."

 Podle Leinonena byla IIHF s dosavadním postupem prací na nové hale spokojena. "Před dvěma týdny jsem byl v Praze a viděl jsem to. Byl jsem překvapen, v jakém stadiu už stavba byla," řekl Leinonen. "Když vidím, jak rychle se tam staví, dává mi to optimismus. Myslím, že kdyby nastalo zdržení na několik dní nebo týdnů, nic by se nestalo. Ale vždycky musíte počítat s nejhorší variantou."

Tou by zřejmě bylo přesunutí šampionátu do Švédska, jež projevilo zájem, anebo do jiného českého města. Současná největší pražská hala, kde hraje zápasy Sparta, je více než čtyřicet let stará. "Nebyla špatná, ale už nevyhovuje. Časy se mění," glosoval Leinonen.

Pro mistrovství světa už se počítá s halou v Ostravě. Druhým stadionem by mohla být hala v Pardubicích. Ta byla nově opravena teprve minulou sezonu a už se v ní odehrálo mistrovství světa do dvaceti let.

Dělník na stavbě vysočanské haly.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze