Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vládce Lukašenko stojí za běloruským hokejem

28 2001
Pardubice - Je mu teprve šestnáct, přesto se dokáže proti o tři léta starším soupeřům prosadit. Ostatně před rokem v Moskvě a Podolsku byl jeho věkový handicap ještě větší. Andrej Kascicyn zaznamenal čestný úspěch Běloruska v utkání se Slovenskem (1:7) a poprávu byl vyhlášen nejlepším hráčem svého týmu. "Je pro mě velkou zkušeností hrát proti takovým celkům jako Švédsko, Spojené státy, Česká republika nebo Slovensko," nesměle se vyznával na tiskové konferenci hokejista z Novopolotsku.
Ten je hned po svém o tři měsíce mladším spoluhráči Konstantinovi Zacharovovi druhým nejmladším účastníkem celého turnaje.

Zacharov se na jediném gólu podílel asistencí. Bělorusové vůbec sází na mládí. V mužstvu mají pouze devět devatenáctiletých hráčů, ostatní jsou mladší. "Hokejisté požadovaného ročníku prostě nedosahují kvalit mladších kolegů. Vždyť Andrej s Konstantinem hráli již na minulém šampionátu," připomíná trenér Vladimir Melenčuk.
Také proto vidí budoucnost běloruského hokeje v optimistických barvách. Dalším důvodem je podpora ze strany státu vedeného pevnou rukou prezidenta Alexandra Lukašenka, který je sám vášnivým hokejistou a má vlastní prezidentský tým.

"Především díky němu se v naší zemi poslední dobou vybudovalo šest nových krytých kluzišť, kde budou tréninková střediska talentovaných hráčů," nastiňuje běloruský kouč světlé hokejové zítřky v jedné z postsovětských republik.

Na letošním světovém šampionátu však budou mít Bělorusové zatím ještě jiné starosti. S největší pravděpodobností je nemine souboj s Francií o udržení v elitní skupině mistrovství světa. "Musím být realista, máme velmi mladé hráče a je třeba si ještě nějaký čas počkat, než dorostou na skutečně špičkovou úroveň," potvrdil Melenčuk.

"Na tento turnaj přijely různé týmy s různými cíli. Naším hlavním úkolem je na rozdíl od našich soupeřů udržet se i nadále v elitní skupině," dodal kouč běloruského týmu, který dnes nastoupí proti české reprezentaci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze