Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel hokejista Vladimír Kobranov, mistr světa vězněný komunisty

STOCKHOLM 1949. Augustin Bubník, Stanislav Konopásek, Vladimír Kobranov a Jiří Macelis si hýčkají pohár pro vítěze. Za rok je komunistický režim ve vykonstruovaném procesu poslal do vězení. | foto: Koláž - iDNES.cz

26 2015
Patřil do slavného československého týmu, který v poválečných letech úspěšně reprezentoval svou zem. Jenže místo obhajoby zlata z mistrovství světa 1949 poslali komunisté Vladimíra Kobranova i většinu jeho spoluhráčů za mříže. Kobranov teď v 88 letech zemřel.

Českoslovenští hokejisté neodcestovali na šampionát do Londýna. Krátce na to začalo na základě udání zatýkání reprezentantů, pak vykonstruovaný proces a rozsudky za velezradu a přípravu špionáže v souhrnné výši 77 let!

Kobranova poslali komunisté na deset let za mříže. Na svobodu se dostal až v roce 1955 díky amnestii prezidenta Zápotockého.

K hokeji se vrátil a později začal hrát regionální soutěž v mateřských Černošicích. V letech 1958 až 1964 nastupoval v ligových Pardubicích, od roku 1965 trénoval v Gottwaldově (tedy dnešním Zlíně), po srpnové okupaci v roce 1968 působil v SC Curych. Emigroval do Švýcarska, kde působil především jako tenisový trenér.

Kobranov měl život rozdělený na třetiny jako hokejový zápas

V pondělí odpoledne informoval Český svaz ledního hokeje o jeho úmrtí v tiskové zprávě.

Vladimír Kobranov

Kobranov při uvedení do Síně slávy českého hokeje prohlásil, že na věznění komunisty nikdy nemůže zapomenout. V minulosti uvedl, že jeho život je vlastně rozdělený na třetiny a právě druhá dvacetiminutovka je spojená s vymyšleným procesem. „Ta třetí, to už jsou jen takové dozvuky,“ řekl.

Teď tedy Kobranovův životní zápas skončil. „Vladimír Kobranov byl členem první zlaté generace našeho ledního hokeje,“ uvedl svazový šéf Tomáš Král. „Jeho bilance je – vzhledem ke krátké době, po kterou mohl reprezentační dres oblékat - neuvěřitelná a má pevné místo v české hokejové historii. Bylo mi ctí, že jsem s ním a jeho rodinou mohl být v posledních letech v blízkém kontaktu. Čest jeho památce.“

Kobranov za reprezentační mužstvo odehrál v letech 1947 až 1949 na pravém křídle a v obraně 29 utkání, v nichž nastřílel 18 branek. Kromě slavného triumfu ve Stockholmu mu patří rovněž stříbrná medaile z olympijských her ze Svatého Mořice, kde však před 67 lety nastoupil kvůli zranění pouze k jedinému utkání.

V dresu pražských klubů se stal v letech 1946 a 1948 nejlepším ligovým kanonýrem. Doma se však ocenění dočkal až mnohem později, až v roce 2009.

Kobranovovu kariéru zničili v 50. letech minulého století soudruzi, ale dožil se požehnaného věku.

Jeho kamaráda a spoluhráče, legendárního brankáře Bohuslava Modrého, zase metody v komunistických lágrech dohnaly k předčasnému úmrtí ve 47 letech...Najdete na iDNES.czmobilní verze