Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stáří vpřed. Jarda Jágr má pravdu. Mladým hokejistům chybí zápal

Jaroslav Roubík (vlevo) společně s s litoměřickým Vítězslavem Bílkem vévodí střelcům 1. ligy. Oba dali už 20 gólů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

19 2014
Stáří vpřed! platí i v 1. hokejové lize. Ne mládí. V kanadském bodování hrají prim třicátníci, v elitní desítce je jich devět. A nový asistent mosteckého trenéra Vladimír Machulda, který dříve hrával ve Finsku, Norsku nebo Dánsku, tvrdí: „Mladí by měli poznat, jak to chodí v cizině.“

A jaké to je s mladými třeba i ve 2. lize? Přišel jste z Bíliny.
Samozřejmě, mezi těmihle soutěžemi je obrovský rozdíl. Jedna je profesionální, druhá amatérská. Ale i ve 2. lize jsou kluci, kteří kdyby chtěli, mohli by 1. ligu hrát.

Bodování 1. ligy a věk nejproduktivnějších hráčů

1. Straka (36 let, Buděj.) 40 bodů
2. Nouza (32, Budějovice) 39
3. Kalla (34, Litoměřice) 34
4. Roubík (37, Ústí) 33
5. Moskal (33, Šumperk) 31
6. V. Bílek (31, Litoměřice) 30
7. Havel (33, Třebíč) 26
8. Heřman (27, Budějovice) 25
9. Čachotský (32, Jihlava) 25
10. Erat (35, Třebíč) 24

Brankáři zákroky
1. Strmeň (22, Kadaň) 95,8 %
2. Falter (30, Třebíč) 94,9 %
3. Král (21, Litoměřice) 94,4 %

Proč tedy nechtějí?
Působil jsem v severském hokeji, což mi dalo nejvíc. Pak se vrátíte domů a tady je hrozně těžké změnit myšlení hráčů. Přál bych každému, aby hrál v zahraničí. Nemusí to být ve Finsku, stačí Norsko, Dánsko. Kluci by viděli, jak trénují chlapi, co chodí do práce. Jak přistupují ke každému tréninku, ke každému cvičení. Přijdou do kabiny, dvě hodiny makají, ráno vstanou v šest a jdou do práce. To by plno českým klukům prospělo. Aby viděli, jak to funguje. A ne jako tady, že hrají 1. ligu a jsou spokojení. Je co dohánět.

Nedávno i legendární Jaromír Jágr hovořil o lenosti řady talentů. Že by stačilo denně si 2 hodiny přidat a vyčnívali by.
Nejde to bez zaujetí. Rozhovor s Jardou jsem četl a usmíval jsem se při tom. Měl pravdu. A ti hoši to nemusí zažít ani na nejvyšší úrovni, ale kdekoli v cizině – viděli by, že je to úplně jiné. Trenéři se snaží, ale opravdu to nemají jednoduché.

Jste na to psychicky připravený?
Já už loni v Bílině půlku sezony trénoval, takže z 2. ligy jsem dost psychicky vycvičený. V Bílině pokračuju jako asistent trenéra a majitele pana Kanise, trénuje se večer, to stíhám. Jen zápasy se kryjí. Most a Litvínov s Draky spolupracují a chtějí mě tam.

Nechcete vaše zkušenosti předávat těm nejmenším hokejistům?
Já bych se i do budoucna chtěl věnovat spíš dospělému hokeji nebo juniorům, to mě baví víc než děti. I kvůli tomu, že po kariéře mě všechno bolí. Já dětem už ani nedokážu ukázat některé věci, moje klouby nefungují, jak mají.

Vážně je to ve 43 letech tak zlé?
Já jsem celkově obouchaný. Ještě loni ke konci sezony jsem ve 2. lize vyběhl, ale už to není ono. Přitom jsem nikdy neměl a nemám vážné zranění. Můžu běhat, chodit, ale není to na to, abych dětem předváděl techniku bruslení.

Některým mladým stačí 1. liga, co ta soutěž znamená pro vás?
Pro mě to je důležitý krok v trenérské kariéře. Rozdíl mezi 2. ligou je fakt velký. Jsem rád, že jsem postoupil výš. Je to dobrá zkušenost a doufám, že mi to prospěje. Po kariéře jsem se chtěl věnovat hokeji, to si teď plním. Vencovi Baďoučkovi pomáháme spolu s Lukášem Bednaříkem. Oba jsme z Mostu. Já taky, i když jsem vždycky hrál v Litvínově. Snažíme se hráče usměrňovat.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze