Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růžička u reprezentace skončil. Odstupuji, ale obvinění odmítám, uvedl

9 2015
Vladimír Růžička skončil ve funkci hlavního trenéra hokejové reprezentace. K tomuto kroku se rozhodl pod tlakem kauzy, v jejímž rámci byl nařčen několika rodiči z přijímání peněz za to, že jejich děti budou hrát ve Slavii. Sám Růžička nařčení striktně odmítá.

Růžička rezignoval den před mimořádným zasedáním výkonného výboru hokejového svazu, který měl řešit jeho odvolání, nebo setrvání ve funkci.

Média o svém kroku informoval v tiskovém prohlášení prostřednictvím právního zástupce Víta Kučery.

„S ohledem na pokračování mediální kampaně, která je proti mé osobě již od doby před domácím hokejovým šampionátem soustavně a účelově vedena, jsem se rozhodl odstoupit z funkce trenéra českého hokejového národního mužstva. Prezidenta Českého svazu ledního hokeje jsem o svém rozhodnutí již informoval,“ píše se v prohlášení.

Fotogalerie

Růžička působil u národního mužstva od jara 2014, kdy nahradil Aloise Hadamczika. Ten rovněž rezignoval pod tlakem médií, ovšem tehdy se týkal výsledků reprezentace na olympiádě v Soči, která po matných výkonech skončila ve čtvrtfinále.

Růžičkův případ je složitější. Jako kouč získal někdejší vynikající centr při svých předchozích angažmá u národního týmu dvakrát titul mistrů světa (2005, 2010), po návratu na jaře 2014 skončil s českým výběrem čtvrtý na mistrovství světa v Minsku a umístění zopakoval na letošním šampionátu v Praze.

Vaz mu však „zlomila“ kauza, která se týká jeho předchozího působení ve Slavii. Tam byl Růžička v minulé dekádě hlavním trenérem a generálním manažerem. Před letošním MS zveřejnil otec jednoho z mladých hráčů Miroslav Palaščák tajnou videonahrávku, z níž vyplývá, že od něj Růžička přijal půl milionu korun za to, že se v klubu „postará“ o jeho syna, tehdy juniora. Pravděpodobnější je verze, že peníze použil tehdejší šéf na rekonstrukci kabin stadionu v Edenu, účetně to však kvůli absenci jakýchkoliv dokumentů nemůže dokázat.

Kdo by měl být novým trenérem hokejové reprezentace?

celkem hlasů: 17593

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. června 2015. Anketa je uzavřena.

Miloš Říha 7791
Vladimír Vůjtek 4207
někdo jiný 2434
Rostislav Vlach 1479
Josef Jandač 1115
Alois Hadamczik 567

Palaščákův případ trenérovo působení u reprezentace neohrozil, Růžička odkoučoval květnový šampionát. V úterý však Radiožurnál přinesl svědectví dalších rodičů, kteří rovněž nařkli Růžičku, že prostřednictvím kamaráda Jiřího Moučka požadoval peníze za to, že se jejich děti prosadí ve Slavii, případně že je umístí do klubů nižší soutěže jako Most nebo tehdejší Brno (více ZDE).

Růžička veškerá nařčení vehementně odmítl.

„Zdůrazňuji, že jsem se nikdy nedopustil ničeho nezákonného nebo dokonce trestného. Veškerá obvinění odmítám a budu se jim bránit tak, abych dosáhl úplného očištění svého jména. Rozhodl jsem se však, že nebudu členy výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje vystavovat nepříjemné povinnosti rozhodovat o mém setrvání u národního týmu, a proto ze své funkce odstupuji,“ napsal v prohlášení. 

„Zároveň tím získám čas na obranu proti všem lživým nařčením, která se v poslední době objevila, a do budoucna ušetřím český hokej a ČSLH negativního dopadu této pseudokauzy.“

Zatímco reprezentaci musí výkonný výbor svazu najít nového trenéra, Růžička má další angažmá jisté. Hned po šampionátu se upsal na deset let extraligovému nováčkovi z Chomutova, u nějž působí jeho syn Vladimír.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze