Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vladimír Růžička se při on-line rozhovoru dobře bavil

26 1999
- Možnost zadávat otázky hokejistovi Vladimíru Růžičkovi skončila v půl druhé. Kapitán olympijských vítězů prodloužil plánovaný hodinový pobyt v redakci iDNES o dalších třicet minut, aby stačil odpovědět na všech 154 otázek čtenářů, které za hodinu on-line rozhovoru přišly.Celou dobu u počítače dával najevo, že ho živý rozhovor baví a rozhodně nepotvrdil obavy jednoho čtenáře, který se ptal: "Vladimíre, možná se mi to jen zdá, ale málo se smějete. Něco vás v životě tak štve? Nebo se mi to opravdu jen zdá?" Vladimír Růžička odpověděl: "Asi se vám to opravdu jen zdá." A opravdu. Některé otázky ho dohnaly k hlasitému smíchu.

Otázky a odpovědi Vladimíra Růžičky najdete ZDE

Růžička letos načal sedmnáctou sezonu v lize. Působil v Litvínově, Trenčíně a v současné době obléká dres Slavie Praha. V první polovině devadesátých let hrál pět sezon v NHL za Edmonton, Boston a Ottawu. Proslavil se jako člen vítězného týmu na hokejovém turnaji století na olympiádě v Naganu v roce 1998. Ale už v roce 1985 byl v mužstvu tehdejšího Československa, které získalo na šampionátu v Praze titul mistrů světa. V lize dal už 430 branek, ještě 44 mu chybí, aby dostihl Milana Nového v čele historické tabulky.

Útočník Růžička má strach, budou-li mít lidé hokej rádi
  
P r a h a - Pokud zrovna nepřejete protivníkovi, měli byste se těšit na zápasy, kdy je Vladimíru Růžičkovi při hokeji dobře po těle. K tomu, aby si užil své, nepotřebuje zrovna hattrick proti městskému rivalovi jako v pátek, kdy Slavia porazila Spartu. Stačí mu, když zvládne chytrou kličku nebo pěknou přihrávku. Možná právě proto, že miluje takové okamžiky, se bojí, co se stane s jeho hrou. "Mám hrůzu z toho, kam se hokej ubírá. Přestává být pro diváky zajímavý." 

Proč si to myslíte?
Hráči by měli hrát pro lidi. Ale pěkných věcí je vidět míň a míň. Hokej je rychlejší a tvrdší. Připadá mi, že teď se příliš často jen odpalují puky a honí se po mantinelu. Naši diváci jsou dost nároční, hokeji rozumějí. Lidi poznají, že hokej směřuje někam jinam.
Myslíte, že v lize není tolik hráčů schopných technické hry jako v minulosti?
Před sezonou jich pár ubylo. Jde o to, že náš hokej je drzý, rychlý a technický. Mladí hráči se chtějí prosadit v Kanadě. Ale i tam musí hrát, co umí, a to je technický hokej. Mít bojovnost a srdce jako Kanaďané je v pořádku. Jenže Češi umějí něco navíc.

Proč podle vás hra pro diváky upadá?
Začíná to u trenérů v žákovských družstvech. Měli by si uvědomit, že když někdo vyčnívá, je to dobře. A ne ho zarážet jako hřebík mezi ostatní. Problém je v rozhodčích. Připadá mi, že neumějí technické hráče ochránit. Jejich úroveň v mládežnických kategoriích je strašná. Nejlepší by bylo, aby zápasy dětí pískaly také děti, jako v Kanadě.

Co vy potřebujete k tomu, aby se vám hokej líbil?
Jsem rád, když se mi něco povede. Ale musí se vyhrávat. To je základ všeho.

Slavii se to v posledních týdnech nedařilo. Manažer kritizoval mladé hráče. Co jste v té chvíli dělal jako kapitán?
Mluvil jsem s kluky. Bylo to tvrdé a z očí do očí. Je důležité, aby to věděli. V hokeji nelze uhnout. Není to zrovna vybíravé, ale to se nedá nic dělat. Hokej to vyžaduje. Ten, který to pozná, z toho bude hráč.

To jste zjistil, když jste začínal?
Dobře si pamatuji, když jsem v šestnácti hrál poprvé ligu. Se mnou se nikdo nebavil. Hodili mě mezi staré chlapy - a vypořádej se s tím, jak chceš.

Před nedávnem jste prohlásil, že vás hokej baví a jenom z tohoto důvodu budete hrát dál. Platí to ještě?
Uvidím, jak bude hokej vypadat, ale zatím chci hrát. Jsem domluven na smlouvě pro příští sezonu. Záleží, jak na tom budu zdravotně. Nemá cenu podepisovat smlouvu, když bych pak nemohl hrát.

Vladimír Růžička diktuje odpověď na jednu z otázek, které mu položili čtenáři iDNES během on-line rozhovoru.

Vladimír Růžička a sportovní redaktor si prohlížejí otázky čtenářů iDNES.

Vladimír Růžička v redakci iDNES

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze