Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy jako na Slovensku? Ne, Češi si reprezentace váží, říká Vůjtek

Vladimír Vůjtek na slovenské střídačce | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

22 2015
Když četl jména hokejistů, párkrát se přeřekl, měl občas problémy s diakritikou. Ale jinak byl trenér Vladimír Vůjtek při své první nominaci u českého národního týmu uvolněný, usmíval se a v rozhovoru s novináři srovnával ochotu reprezentantů tady a na Slovensku, kde Vůjtek působil poslední čtyři roky.

„Zatím žádné omluvenky nemáme. I pokud vím z minula, tak čeští hráči se nijak zvlášť neomlouvali, vždycky byli ochotní reprezentovat a národního mužstva si vážili. Všichni, se kterými jsem mluvil, se těší,“ prohlásil Vůjtek.

Prakticky od začátku slovenského angažmá měl totiž zkušený kouč problémy s tím, že nemohl postavit takový tým, jaký by chtěl, jaký by si představoval.

To se mu letos při nominaci Čechů na listopadový turnaj Karjala nestalo. „V podstatě ta nominace je kompletní až na brankáře Pavla Francouze, který je dlouhodobě zraněný, to byla jediná komplikace. A ještě možná útočník Jiří Novotný, který měl také zdravotní problémy,“ řekl 68letý Vůjtek.

Turnaj Karjala

Přečtete si více o nominaci na první reprezentační akci.

Proč jste vzal tolik hráčů? V týmu je celkem 25 hráčů do pole a dva gólmani.
Tak je to tím, že nám do toho vstoupila Liga mistrů. Ty hráče nemůžeme vytěžit úplně naplno, máme tam pět hráčů, musíme jim dát pauzu.

Máte už představu o jednotlivých formacích?
Představu máme na první zápas, ale samozřejmě budeme dále postupovat podle toho, jak se bude zápas vyvíjet, taky, jestli nebudou přicházet nějaká zranění.

Na tiskové konferenci jste zmínil, že u některých hráčů jste s kolegy neměli jasno. Jakým způsobem jste se tedy rozhodli?
Hodnotili jsme všechno - jaké mají body, prospěšnost pro mužstvo a jak budou platní u nás. Myslím, že jsme se shodli se celkem rychle.

Kdo vás osobně nejvíc zaujal?
Kubalík. Je to dvacetiletý kluk, který se prosazuje v lize, má aktuálně třináct kanadských bodů. Viděl jsem ho asi čtyřikrát a hraje velice dobře.

Fotogalerie

Vladimír Vůjtek

Mohl byste okomentoval další mladé hráče z letního přípravného kempu?
Je to perspektiva pro český hokej. My jsme ten kemp dělali, abychom ty hráče viděli a dále je sledovali. Jsem rád, že se prosazují i v lize. A nejsou to jenom ti čtyři nebo těch pět, co jsou teď v nominaci, jsou tam další, kteří jsou na hraně a možná pojedou na další turnaj do Ruska. Musíme postavit kvalitní mužstvo a přestože v nominaci máme zkušenější hráče, tak se nám tam podařilo zařadit i to mládí.

Po šesti letech se vrací do reprezentace Rostislav Olesz. Proč?
Vrátil se po dlouhých zdravotních problémech do extraligy. Už loni hrál velmi dobře, letošní sezonu začal ve vynikající formě, dal devět gólů. Myslím si, že táhne vítkovice a do národního mužstva určitě patří.

Červenkovi necháme čas, tvrdí Vůjtek

Mezi nominovanými naopak chybí Roman Červenka z Chomutova. Diskutoval jste o něm s kolegy?
Abych pravdu řekl, tak ne. Roman začal pozdě, všichni ho známe a chceme mu nechat čas. Když bude ve formě, tak ho samozřejmě pozveme na další turnaj.

Nový chomutovský útočník Roman Červenka se v týmu setkal s bývalým parťákem ze...

A jeho spoluhráč Michal Vondrka, který se rovněž zúčastnil domácího šampionátu?
To je v podstatě to samé. Nepotřebujeme ho teď, myslím si, že ještě nabírá formu. Je to starší hráč, zkušenější a víme, že tito hráči získávají tu správnou formu kolem Vánoc.

Měli jste těžké rozhodování, jaké vybrat brankáře?
Tím, že Francouz je zraněný, tak ani ne. Řekli jsme si, že na jeden turnaj pozveme Jakuba Kováře a na druhý Sašu Saláka, že je nebudeme zvát společně. Předpokládáme, že každý z nich by měl odchytat dva zápasy, ten druhý brankář po jednom, takže jsme to tak rozdělili, že teď pojede Kovář a na další turnaj Salák.

Do reprezentační akce zasahuje Liga mistrů. Bavil jste se s kluby, tedy Spartou a Libercem, jak budete využívat jejich hráče?
Ve Spartě je kolega Jandač, s ním jsme se domluvili, že kluci přijedou po zápase a potom se budeme bavit, které utkání vynechají a do kterých se zapojí. S Libercem jsme o tom vlastně ještě nemluvili.

Mrzí vás, že oproti minulosti nemůžete vzít sparťanského útočníka Martina Réwaye, který, ač se narodil v Praze, reprezentuje Slovensko?
Chcete to upřímně? Vůbec mě to nemrzí. (usmívá se)

Když už se bavíme o slovenském hokeji. Jak hodnotíte současnou krizi mezi slavnými hokejisty a vedením svazu?
Mrzí mě to, byl jsem tam čtyři roky a byl jsem tam velice rád, spokojený. Myslím si, že je to zcela zbytečný konflikt.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze