Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlasák chce titul a druhé dítě

18 2003
Omsk, Praha - V Rusku našel hokejový útočník Tomáš Vlasák zemi zaslíbenou, září v Omsku, bohatém městě nedaleko Sibiře. Poprvé v kariéře vyhrál bodování soutěže. A je před ním další výzva: získat první klubový titul. Ten jej také míjel, i když si už vyzkoušel vedle slavné NHL i soutěž v Česku, Finsku a Švýcarsku. "Máme na to, v tak skvělém týmu jsem nikdy dřív nehrál," pochvaluje si trojnásobný mistr světa.

V klubu je hlavní hvězdou. Vedení s ním v průběhu sezony o rok prodloužilo smlouvu. Podle místních novinářů si vydělá více než 20 milionů korun čistého. "Asi mají tajné zdroje. S žádným ruským novinářem jsem si o platu nepovídal," říká s úsměvem.

"O penězích se bavit nechci. Řeknu jen, že mám víc, než bych dostal v NHL." Ruštinu v pohodě zvládá. S místními novináři rozebíral hlavně bodování. "Ruským hokejistům se smáli a vyzývali je, aby mě koukali co nejdřív dohnat." Marně. Vlasák porušil tradici: nejlepším útočníkem byl v superlize vždy Rus. Letos byl až třetí, za českým dvojblokem Vlasák, Patera.

Oba spoluhráči z omského útoku si připsali 51 bodů, Vlasák zvítězil díky většímu počtu vstřelených gólů. K devatenácti brankám přidal sedmadvacet asistencí. Jaký gól si vybaví? "Nebyl krásný, spíš hodně důležitý. Na ledě Dynama jsem vyrovnal jedenáct vteřin před koncem. Měli jsme marodku, hrálo za nás jen čtrnáct hráčů," vzpomíná.

Právě Dynamo čeká na Omsk ve čtvrtfinále. "Je to jediný zástupce Moskvy v play-off. Spoluhráči se bojí, že ho budou dál tlačit i rozhodčí. Ale snad to zvládneme."

Spoluhráč Patera se klubu upsal rovnou na dva roky. S nadsázkou říká, že si chce na Sibiři vydělat na domek. Co Vlasák? "Možná tu zůstanu taky dva roky, ale kvůli rodině jsem se nechtěl dopředu vázat. S manželkou plánujeme druhé miminko. Bylo by pro ni hodně náročné cestovat za mnou se dvěma dětmi."

Do Omsku jej jezdí pravidelně navštěvovat i s dvouletou dceru Kristýnou. "Nedávno jsme byli v cirkusu. Holkám se tu líbí, ale bydlet natrvalo by tu nemohly. Navíc bychom tu určitě nerodili," říká Vlasák. Má důvod: s ruskými lékaři nemá nejlepší zkušenost. Zlomeninu mu léčili dlahou, sádru dostal až v Čechách.Najdete na iDNES.czmobilní verze