Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlasák oželel peníze, ale rodina je přednější

9 2001
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Měl být první velkou hvězdou, kterou uloví ruská liga. Kazaň ho lákala, nabídla pohádkové peníze. Bombardovala ho telefonáty, pozvala ho dokonce na "inspekční" cestu. Hokejový útočník Tomáš Vlasák ale vábení odolal a upsal se švýcarskému týmu Ambri-Piotta. "A moc se mi tam líbí," říká trojnásobný mistr světa. Z finančího hlediska by Rusko bylo daleko atraktivnější, přesto hráč nelituje. "Peníze u mě nehrají rozhodující roli, přednější je rodina," říká Vlasák.

A právě manželka s dcerkou Kristýnkou si ve Švýcarsku libují. "Kdo zná Švýcarsko, tak pochopí. Je to krásná země," rozplývá se hokejista. Klub si ho hýčká, přidělil mu moderní byt. Nic mu v něm nechybí, na rozdíl od finského angažmá si nemusel žádné věci přikupovat. "Dali nám tam veškeré prkotiny. Když jsme přijeli, tak na stolku ležela kytka pro manželku a uvítací dopis. Takové věci potěší," povídá.

A hokejový život? "Také naprostá spokojenost," komentuje stručně. V mužstvu hraje v prvním útoku, dostává velkou důvěru. A nemusel se učit nic nového, český kouč Rostislav Čada po něm chce to, čím je nejvíce platný: defenzivní hrou na levém křídle. "Pana Čadu hodně uznávám, je pro hokej hrozně zapálený. Navíc jeho hra má systém a myšlenku," chválí trenéra, jenž švýcarskou ligu po dlouholetém působení dokonale zná.

Vlasákova vytříbená technika se uplatňuje i tam, v dosavadním průběhu dokázal nastřádat už šestnáct bodů za osm gólů a stejný počet asistencí. Úroveň švýcarské elitní soutěže si pochvaluje, v poslední době se hodně zvedla. "Hra je více tvrdá, samozřejmě méně technická než česká. Ale i tak velmi kvalitní," tvrdí Vlasák.

To už prohlašoval, než do týmu Ambri-Piotta odcházel. Mnoho lidí kolem hokeje ale o úrovni švýcarské ligy mluvilo dost nelichotivě. "Protože ji nikdo neznal," vysvětluje. A neměl strach, že se ztratí z dohledu reprezentačním trenérům? "To ne. V nároďáku už jsem něco odehrál a oni ví, co ode mě mohou očekávat," reaguje útočník, jenž se marně pokoušel uchytit také v NHL.

Zprávy z ruské ligy si občas přečtě na internetu, jinak na to moc nemyslí. "Nechci se ohlížet dozadu. Prostě jsem se rozhodl pro Švýcarsko. A kdo ví, třeba se příští rok Kazaň znovu ozve a já o tom budu uvažovat," připouští, že by se mohl na druhý pokus nechat zlákat.

Možná jako jediný elitní český útočník se nedostal do širší nominace pro olympijské hry v Salt Lake City. "Nevadí, budu bojovat do poslední chvíle," reagoval tehdy. Myšlenkami na velkolepý turnaj se ale neobtěžuje. "Snažím se hrát pořád co nejlépe. A pak stejně záleží na trenérech," nechce spekulovat o svých šancích. Při zmínce o olympiádě mluví stejně jako ostatní adepti nominace: "Všude okolo se o tom mluví, ale já zůstávám klidný."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze