Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlasák si libuje: trenér Hlinka povolil pivo

29 2003
Omsk - Už se z okna nedívá na švýcarské Alpy, ale na šedivé paneláky. Přesto je hokejový útočník Tomáš Vlasák v Rusku spokojen. Sibiřský klub ho zahrnul miliony a trojnásobný mistr světa je za odměnu první v kanadském bodování ruské superligy, což se ještě žádnému českému hráči nepovedlo. „Taky se za to místní novináři ruským hráčům vysmívají. Mají s tím něco udělat,“ říká s úsměvem. O korunu nejúspěšnějšího útočníka se přetahuje s krajanem Pavlem Paterou, kolegou z útoku.

Co na to ruští spoluhráči? „Myslím, že nežárlí.“ Už si dokonce zvykli, že v kabině často slyší češtinu.

V klubu je hned čtveřice českých hráčů a trenéři Hlinka s Rulíkem. „Není v tom problém. Tady z toho nedělají vědu jako v NHL. Když chceme, tak si s klukama povídáme česky. Pokud se to týká i ostatních hráčů, bavíme se rusky. Občas vyrazíme na večeři třeba se Sašou Prokopjevem nebo Maxem Sokolovem. V Omsku je dobrá parta. Trenér Hlinka hráčům povolil po zápase dvě tři piva,“ říká spokojeně Vlasák.

Příchod českého beka Šlégra během sezony jej však rozladil. V ruské soutěži můžou do zápasu zasáhnout jen tři cizinci, jeden z Čechů musel sedět na lavičce. „Je to trochu rána pod pás,“ stěžoval si před dvěma měsíci. „Pokud nebudu hrát, poohlédnu se někde jinde.“ Co říká teď? „Už se to vyvrbilo.“ Šlégra delší dobu trápí natržená třísla, Procházka s Vlasákem byli zraněni předtím.

Sádru na ruku dostali v Čechách, ruští doktoři zlomeninu neobjevili. „Nevím, co si o tom mám myslet. Radši jsme to s ruskými doktory víc neřešili,“ přiznal. Za šestatřicet kol posbíral třináct gólů a dvaadvacet nahrávek. Není to ani bod na zápas. „Hodně se tu brání, moc gólů nepadá. Navíc většinu zápasů hrajeme na čtyři pětky, takže na ledě nestrávíme tolik času. Někdy jsem rád, protože cestování je občas únavné.“

Zkusil si NHL, ligu ve Finsku i Švýcarsku, v Rusku si zvyká na nové věci. Třeba na neoblíbenou bazu, společnou přípravu před domácími zápasy. Vedení hráčům sice slíbilo, že ji zruší, ale současné čtvrté místo Omsku v tabulce funkcionáře ke změně nepřesvědčí. „Našli jsme si zábavu. Pouštíme si na pokoji video, hlavně české komedie.“

Občas má ještě deprese ze zimy a z lidí. „Třeba v obchodě se na mě prodavačky tváří, že je obtěžuju. Hrozně jsem se těšil domů aspoň na Vánoce. Rodina za mnou občas přijede, ale nemůže tu být pořád.“ Přesto by v Rusku rád zůstal i další sezonu. „Slíbili, že mi o třetinu zvednou plat,“ prozradil.

Zájem o něj má i konkurenční Kazaň. „Rád bych zůstal pohromadě s Pavlem Paterou, ten tu bude ještě dva roky, aby si vydělal na dům.“ Současný kontrakt českým hráčům vynese za rok více než patnáct milionů korun.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze