Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vokoun předvede jiný styl než Málek

28 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Jak zvládne první utkání na mistorvství světa Roman Málek? ptali se hokejoví fanoušci před zápasem se Slovinskem. Ta samá otázka se nyní vztahuje na Tomáše Vokouna, který absolvuje svou premiéru na velkém mezinárodním turnaji v utkání s Rakouskem. Flegmatik z Nashvillu se před svým debutem příliš nevzrušuje. "V klidu si odpočinu, trošku si přes den zdřímnu," plánuje.Dále čtěte: O dnešním soupeři českých hokejistů

Jak zachytá v pondělním duelu bude přitom klíčové pro rozhodování trenérů o týmové jedničce: Vokoun, nebo Málek?

"Hokej je pro mě hlavně zábava," tvrdí šestadvacetiletý brankář Tomáš Vokoun. "Kdyby mě nebavil, tak ho nebudu hrát."

Jeho spoluhráči doufají, že pobaví sebe, je i české fanoušky svými kousky proti dalšímu soupeři, který v utkání s favoritem nemá co ztratit. "Nám jde hlavně o zápas se Slovinskem, český tým se můžeme pokusit jen potrápit,"
uvědomují si rakouští hokejisté svou roli.

Od Vokouna se dá čekat úplně jiný způsob hry než od Málka. Hokejku drží opačně než velká většina gólmanů v levé ruce, lapačku v pravé. A navíc chytá jinak, spíš zámořským stylem. Víc vyjíždí, déle stojí.

"Kdežto Roman, to je klasický český styl," říká o Málkovi. "Je to dané tím, že se u nás hraje chytřejší hokej. V české hře je hodně nahrávek, situací dva na jednoho. Málokdo vystřelí, spíš se to všichni snaží dodrbat do prázdné branky a k tomu je jeho styl uzpůsobený," přemítá Vokoun.

"Je neuvěřitelně ohebný, což potřebuje díky jeho velikosti. Kdyby nebyl, bylo by to pro něj hodně těžké," nešetří gólman Nashvillu chválou nejlepšího brankáře extraligy.

Se zbylými dvěma extraligovými gólmany se ještě před pár týdny neznal, nejdřív se seznámil s vítkovickým Jiřím Trvajem. "Byli jsme spolu dva týdny na soustředění, už jsme se poznali. A Roman je bezvadný kluk, takže
nevidím žádný problém."

Mezi brankáři nepanuje žádná řevnivost, oba kandidáti na post prvího gólmana jsou smíření s možností, že se stanou náhradníky. "Turnaj jako  je úplně něco jiného než sezona v lize nebo v NHL. Je důležité, aby chytal ten, kdo
bude mít nejlepší formu," říká Vokoun.

V podobném duchu hovořil i Málek. "Tomáš je pohodový člověk," říká. Kdo z téhle dvojice bude českou jedničkou na mistrovství, však zůstává stále nezodpovězenou otázkou. "Roman to neví, já taky ne. A jestli už to vědí trenéři, tak si to nechají pro sebe," uzavřel debatu Vokoun. Utkání s Rakouskem začíná v  19 hodin.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze