Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vokoun se těší, až ochutná velrybu

14 2003
Nashville - Má za sebou mistrovství světa a před sebou první sezonu v NHL, do níž jde jako týmová jednička. Z toho má hokejový brankář Tomáš Vokoun velkou radost. "Je to rozdíl. V minulé sezoně jsem nevěděl, zda nastoupím do třetího nebo do pátého zápasu. Teď vím, že budu chytat od začátku," řekl gólman listu USA Today.

Poprvé vstupuje do sezony jako jednička v klubu NHL český brankář Tomáš Vokoun z Nashvillu. Do této role se dostal po odchodu Mika Dunhama loni v prosinci a spolehlivými výkony se v ní udržel. Vybojoval si i start na mistrovství světa ve Finsku, kde skončil s českým týmem na čtvrtém místě.

V rozhovoru pro USA Today si sedmadvacetiletý gólman pochvaluje, že pravidelně chytá. "Je to trošku rozdílné z toho pohledu, že očekávání jsou o hodně větší. Nikoliv ode mě, ale od ostatních. Já od sebe totiž stále čekám, že bych měl chytat dobře," komentoval Vokoun své současné postavení v týmu Predators.

"Především se mi ale líbí, že vím, že budu příští zápas chytat. Je to rozdíl oproti minulé sezoně, kdy jsem nevěděl, jestli naskočím do třetího nebo pátého zápasu."

Nashville se v průběhu minulého ročníku vypracoval až poblíž pozic pro postup do play off, ale nakonec mu účast v bojích o Stanleyův pohár unikla. "Musíme hrát jako Minnesota a Anaheim v play off. Dokázali, že jména na papíře ještě neznamenají nejlepší tým. Je to vidět i na Rangers, kteří se potácejí několik let," nabídl Vokoun jednu cestu, jak konečně proniknout do vyřazovacích bojů.

"Za druhé musíme dávat více branek. To byl v minulosti náš velký problém. Nebyli jsme schopni vstřelil důležité branky, když jsme třeba prohrávali 0:1 nebo 1:2. Třetí věc nutná k úspěchu je, aby tým zůstal zdravý a nezranili se klíčoví hráči. Je zkrátka potřeba mít i trochu štěstí," zdůraznil Vokoun.

Chvíle odpočinku a relaxace v náročném kolotoči NHL tráví Vokoun u televize a líbí se mu i americký fotbal. "Sleduji Seinfelda. Dá se vidět stokrát a pořád je to sranda. Dávají to i v České republice, ale přeložené do češtiny to není tak dobré. Něco to ztrácí," vyjádřil se ke svému neoblíbenějšímu seriálu.

Americký fotbal mu svými vlastnostmi nejvíce připomíná hokej. "Hrou do čela a prostě vším je to hokeji nejbližší. Nikdo neví, kdo nakonec vyhraje. Narozdíl od basketbalu, kde stačí sledovat posledních pět minut. A s baseballem se musí vyrůst. Mě se moc nelíbí."

Na dotaz, jaký je nejpopulárnější sport v Čechách, odpověděl Vokoun jednoznačně: hokej. "Je to u nás sport číslo jedna. Jako v Kanadě. Dosáhli jsme několika velkých úspěchů, jako třeba vítězství na olympiádě v Naganu. V NHL hraje přes šedesát českých hráčů a to jsme země jen s deseti miliony obyvatel. Je to velký úspěch," míní Vokoun.

V zámoří poznal jinou kulturu a obzory mu ještě rozšíří rodina nového spoluhráče Jordina Tootoo. Matka prvního Eskymáka v NHL totiž slíbila zájemcům z týmu, že jim připraví velrybu.

"Jsem člověk, který rád vyzkouší různé druhy kuchyní. Určitě tu velrybu ochutnám, jestli nám ji pošle," dodal český gólman, který už v létě přiznal: "Na dovolené v Mexiku mě uchvátila tamní kuchyně."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze