Vokoun vychytal střelce Detroitu

14 2004
Nashville - Úvahy o účasti Tomáše Vokouna na nadcházejícím mistrovství světa dostávají trhlinu. Brankář Nashvillu podal ve čtvrtém utkání série prvního kola play-off NHL s Detroitem vynikající výkon, když nejlepší tým základní části vychytal 41 zákroky. Predators zvítězili 3:0 a vyrovnali stav série na 2:2.

Od chvíle, co se série přesunula do Nashvillu, nemůže vítěz Prezidentovy trofeje na českého brankáře zjevně najít recept.

Nashville si z Detroitu přivezl dvě porážky, ale karlovarský rodák v obou domácích zápasech pochytal shodně 41 střel a pustil jen jednu branku v utkání číslo 3. Detroit přitom v obou zápasech soupeře výrazně přestřílel.

"Musí mít za sebou nějaké neviditelné plexisklo," divil se už i jeho vlastní spoluhráč Steve Sullivan, který v 11. minutě z brejku vstřelil úvodní gól Predators.

Nashville na konci druhé třetiny vedl 2:0, když ve 35. minutě tečoval střelu Dana Hamhuise Slovák Vladimír Országh, přestože Detroit dominoval na střely 24:9. Vokoun už měl v tu chvíli za sebou množství klíčových zákroků. V první třetině vychytal v oslabení volného Kirka Maltbyho, ve druhé pak prudkou střelu Pavla Dacjuka, pohotový příklep vždy nebezpečného Bretta Hulla a spoustu dalších. Křídelnímu útočníkovi Brendanu Shanahanovi napočítali statistici za celý zápas osm střeleckých pokusů.

"Byla to spousta střel, ale většinu z nich jsem viděl," řekl Vokoun. "To je zásluha obrany, že mi to umožní. Pokud střelu vidím, tak jí můžu chytit."

Židlický nehrál

Ani ve 4. utkání série se na ledě neobjevil obránce Nashvillu Marek Židlický, který v úvodním utkání utrpěl zranění, označované pouze jako "zranění v horní části těla". Spekuluje se o tom, že Židlický utrpěl otřes mozku.

Kapitán Greg Johnson ve 43. minutě přidal třetí gól a vyhnal brankáře Mannyho Legaceho z branky. Toho ve zbytku utkání nahradil Curtis Joseph.

"Byl to skvělý zápas, ale musíme zůstat nohama na zemi." dodal Vokoun. ". Série je vyrovnaná 2:2. Přál bych si pochytat 40 zákroků a dosáhnout nuly v utkání číslo sedm, abychom si to víc užíli."

San José a Boston: jeden zápas od postupu

Týmy San José a Boston dokázaly ve 4. zápasech zvítězit na ledě soupeře a vedou ve svých sériích už 3:1. Příští zápas hrají doma a v případě vítězství postoupí do dalšího kola.

San José porazilo St.Louis 4:3, když po dvou brankách zaznamenali Alexandr Koroljuk a Scott Thornton.

"Koroljuk byl náš nejlepší hráč minulý zápas a skvěle hrál i dnes," chválil ruského útočníka trenér Ron Wilson. "Ostatní si z něj mohou vzít příklad, že když správně plníte všechny ty drobné úkoly, můžete být velice nebezpeční."

Hráče Blues mrzel především jejich výkon v první třetině, kdy je soupeř přestřílel 5:12. Za stavu 1:3 se probudili až ve třetí části, kdy Pavol Demitra a Doug Weight snižovali na rozdíl jedné branky. Weightovi v 56. minutě přihrál také Petr Čajánek. Čtyři minuty předtím však vsítil vítězný gól Koroljuk.

"První třetinu jsme odehráli špatně," řekl Weight. "Tam se rozhodoval zápas."

"Třetí část byla ale z naší strany nejlepší v celé sérii," řekl kouč Mike Kitchen. "Škoda, že jsme takhle zápas také nezačali."

Boston zvítězil zatím v nejdelším zápase play-off, když o jeho vítězství 4:3 nad Montrealem rozhodl v 90. minutě Glen Murray. Tomu pomohla šťastná náhoda- dva montrealští hráči se totiž srazili ve středním pásmu a nechali Murraymu volný prostor k zakončení.

"Puk tam prostě jen tak zůstal ležet," řekl hráč, který překonal brankáře José Theodora střelou zápěstím.

Pro Montreal to byla poslední hořká pilulka, kterou musel v utkání skousnout. Ve 22. minutě vedl 3:1 a zdálo, že má zápas pod kontrolou. Asistenci u branky Alexeje Kovaljova ze 20. minuty si připsal i Jan Bulis. Obránce Jiří Šlégr ale nejprve snížil, když se ve 32. minutě jeho střela odrazila od brusle domácího Francise Bouilloina. Jednatřicet vteřin před koncem třetí třetiny pak vyrovnal Mike Knuble, který prostrčil puk mezi Theodorův beton a levou tyč. Hra pokračovala dalších osm vteřin, než si bostonští hráči vymohli u rozhodčích přezkoumání videozáznamu.

"Byla to chvilka pro modlitbu," popsal čekání na výrok sudích Knuble.

Calgary srovnalo na 2:2

Vítězstvím 4:0 dokázali hráči Calgary srovnat stav série s Vancouverem na 2:2, když brankář Mikka Kipprusoff zastavil všech 20 střel soupeře. Flames vsítili tři branky ve druhé třetině a každou v jiné herní variantě. V 21. minutě se v oslabení prosadil Stephane Yelle, ve 37. minutě pak využil Chris Clark přesilovou hru. 27 vteřin po něm přidal třetí gól při hře pět na pět Shean Donovan. Účet zápasu podtrhl do prázdné branky Jarome Iginla.

"Máme tým, který dobře pracoval celou sezonu," řekl Yelle. "Dnes jsme hráli naplno celých 60 minut a po zásluze vyhráli."

Východní konference:
Montreal - Boston 3:4 ve druhém prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
5. a 22. Ribeiro, 20. Kovaljov (Bulis) - 17. Nylander, 32. Šlégr, 60. Knuble, 90. G. Murray. Střely na branku: 45:44. Diváci: 21.273. Stav série: 1:3.

Západní konference:
Nashville - Detroit 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
11. Sullivan, 35. Országh, 43. G. Johnson. Střely na branku: 20:41. Diváci: 17.113. Stav série: 2:2. Za Nashville odchytal celý zápas Tomáš Vokoun, udržel čisté konto a připsal si 41 zákroků.

St. Louis - San Jose 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
12. Danton, 41. Demitra, 56. Weight (Čajánek) - 7. a 24. Thornton, 31. a 52. Koroljuk. Střely na branku: 25:24. Diváci: 19.452. Stav série: 1:3.

Calgary - Vancouver 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
21. Yelle, 37. Clark, 37. Donovan, 59. Iginla. Střely na branku: 32:20. Diváci: 19.289. Stav série: 2:2.

Martin Erat z Nashville (vpravo) bojuje s hráčem Detroitu Pavlem Datsyukem.

Ed Jovanovski z Vancouveru (v bílém) seká brankáře Calgary Mikku Kiprusoffa.

Glen Murray z Bostonu (vpravo) slaví svůj vítězný gól do sítě montrealského gólmana Jose Theodora.

Útočník Detroitu Tomas Holmström (v bílém) dotírá na brankáře Nashville Tomáše Vokouna. Vokounovi se snaží pomoci jeho spoluhráč Brad Bombardir (vlevo).