Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vokouna drsný styl Kanaďanů nerozhodil

4 2004
Praha - Den odpočinku navíc přivítal a proti Kanadě byl opět hlavní oporou týmu. Hokejový brankář Tomáš Vokoun pomohl české reprezentaci jednadvaceti zákroky k výhře 6:2. Působil klidně, nepříjemnou hrou soupeře se nenechal rozhodit. "To je jejich styl, jsem na to zvyklý z NHL," řekl brankář týmu Nashville Predators.

V zápase proti Švýcarsku jste odpočíval, pomohl vám den volna navíc?
Určitě. Jsem dost unavený. Jeden den navíc mi dá hodně. Člověk si psychicky i fyzicky odpočine. Snažím se maximálně relaxovat.

Jak se vám chytalo proti Kanadě? Asi to nebyl úplně lehký zápas...
Kanaďané jsou hodně nepříjemný soupeř. Všichni viděli, jak hráli. Ale udrželi jsme nervy na uzdě a v klidu jsme je přehráli. Opravdu se nás snažili vyprovokovat, hráli až zákeřně. Z tohoto pohledu to bylo těžké utkání.

Speciálně na vás se hodně soustředili, několikrát vás nepříjemně atakovali v brankovišti. Bylo těžké zůstat v klidu?
Ani ne. Tady je výhoda, že soupeři do brankoviště nesmějí vjet. V Americe tam stát mohou, pokud brankáři nepřekážejí v chytání. Jasně, Kanaďané byli nepříjemní, ale jsem na to zvyklý z NHL. Čím je tam člověk známější a víc chytá, tím jsou protihráči důraznější. Snaží se mě dostat do toho, abych se soustředil na ně a ne na puk. A to jsem nechtěl v zápase připustit. Už tak jsem na sebe byl hodně naštvaný, že jsem zavinil první gól tím, že jsem se nechal vyloučit.

Proč jste se toho faulu dopustil?
Viděl jsem, jak Morrow chvíli předtím zákeřně zranil Jardu Špačka. Už jsem to nevydržel, dal  jsem mu krosček do hlavy a dostali jsme kvůli tomu gól. Řekl jsem si, že se musím uklidnit, soustředit se na hru a dál jsem chytal v pohodě - více o Špačkově zranění ZDE.

Zápas byl hodně emotivní, pro ránu se nešlo daleko...
Snažili se nás vyprovokovat. Věděli, že je naše mužstvo lepší a pokud s námi budou hrát hokej, tak nemají šanci. Proto se nás snažili vyprovokovat, abychom opláceli a oni dávali góly v přesilovkách. Ale myslím, že jsme to zvládli. Máme je za sebou a teď se musíme připravit na čtvrtfinále.

A tam vás čeká další zámořský soupeř, Američané. Očekáváte podobný zápas?
To bude podobný zápas. Kanada je možná o herně trochu lepší, ale jinak to bude stejný soupeř. Budou se snažit hrát tvrdě. Musíme se na to připravit.

Dá se tedy brát zápas proti Kanadě i jako příprava na čtvrtfinále?
Žádnou výhodu pro nás v tom nevidím. Každý zápas je jiný. To, že jsme porazili Kanadu, nic neznamená. Proti každému soupeři musíme hrát naplno, dodržovat systém a plnit úkoly. A hlavně, hrát jako mužstvo. Pak máme šanci na úspěch.

Dodá výhra nad Kanadou týmu před vyřazovacími boji sebevědomí?
Z tohoto pohledu do byl jasně důležitý zápas. Soupeři zatím nebyli tak kvalitní. Kanada je ještě pořád mistr světa, má tady skvělý tým a chtěli jsme si dokázat, jak zvládneme hrát.

Jak jste vnímal atmosféru zápasu. Nebál jste se, že vám hala spadne na hlavu?
Byl to skvělý pocit. Fanoušci byli fantastičtí. Musíme si dávat pozor, abychom se nenechali moc vybláznit a nezačali moc útočit. Hokej se musí hrát hlavou. Ale hrát zápasy v takovéto atmosféře, to je nádherný zážitek.Najdete na iDNES.czmobilní verze