Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Voráček: S Džegrem jsme se na sebe podívali a já věděl, že puk dostanu

Jakub Voráček tuto šanci neproměnil. | foto:  Michal Šula, MAFRA

11 2015
Jen málo lidí v O2 aréně tušilo, co hokejista Jaromír Jágr chystá, když se v přesilovce otočil s pukem k vlastní brance. Spoluhráč Jakub Voráček ovšem měl jasno. Zatímco němečtí protivníci skočili na veteránovu léčku a jali se ho pronásledovat, Voráček pádil vpřed a čekal, kdy mu kotouč klepne o čepel.

Bylo to další „voráčkovské“ představení na mistrovství světa v Praze. Sálala z něj touha po vítězství. Bruslil, táhl řadu akcí, vytvářel šance, zakončoval.

Taky své mužstvo mohl reprezentační kapitán národního týmu vesměs chválit.

Česko je ve čtvrtfinále, co to pro vás znamená?
Když to řeknu s nadsázkou, tak asi splněnou povinnost. Já jsem šťastný, že ani v zápasech, které hrajeme dlouho vyrovnaně, jsme nezačínáme panikařit a držíme se svého stylu. Ve třetí třetině dáváme důležité góly, což je velké plus.

Několikrát jste na turnaji otočili skóre, ukazuje to charakter týmu?
Určitě. Víme, že máme útočnou sílu. Je zbytečné propadat panice, když prohráváte. Musíme se soustředit na obranu, nedělat chyby… A góly časem dáme. Proti Němcům se zase prosadila čtvrtá lajna. Všechny útoky dávají důležité góly. A o tom to je.

Kouč Růžička velebil mužstvo za bojovnost. Souhlasíte s ním coby kapitán?
Jistě. Takhle se vyhrávají zápasy i v play off. Samozřejmě v hokeji chyby budou, ale musíme jich dělat méně než soupeř. A když se podíváte na oslabení, jak Petr Koukal skočí do střely. A vyrovná na 2:2. Je vidět, že ti kluci chtějí vyhrát. Že táhneme za jeden provaz.

Kolik nespisovných slov vám běželo hlavou po německé brance na 1:2, před níž jste ztratil kotouč?
Nebyl jsem samozřejmě šťastný. Puk mám na hokejce často a žádný hráč ještě nedal sto procent dobrých nahrávek. Už jsem byl na konci střídání, byl jsem trochu zatavený. Když jsem zkazil tu nahrávku, viděl jsem, že to bude těžké dohnat. V takovou chvíli je hlavní mít krátkou paměť.

Fotogalerie

To se vám asi povedlo. Dal jste vítězný gól na 3:2. Když jste viděl Jágrův zpětný manévr, čekal jste, co provede?
Jo, já to věděl. Jak dostal nahrávku od Kuby Nakládala, tak jsme se na sebe s Džegrem podívali. A bylo mi jasné, že od něj puk dostanu. Najel jsem si, zpracoval ho na červené čáře. Tři Němci propadli, takže jsme jeli tři na jednoho a já se naštěstí trefil gólmanovi mezi nohy.

Věděl jste hned, že budete střílet?
Když jedete tři na jednoho, je to strašně ošemetné. To vás láká něco vymýšlet. Kdyby se mnou jel místo Martina Erata nějaký pravák, asi bych nahrával. Ale když je hokejka schovaná za hráčem, je asi nejjednodušší vystřelit. Zaplaťpánbůh to tam propadlo.

Už dal někdy během jedné vteřiny dvě tyčky jako v neděli ve třetí třetině?
Asi ne, to bylo poprvé. To mě naštvalo víc než ta chyba před německým gólem. Když máte prázdnou bránu a trefíte tyčku… Ale nemůžu se tím zabývat, bylo deset dvanáct minut do konce, kdybych se tím mořil, nemůžu hrát hokej.

V závěrech utkání jste teď soupeře přetlačili, svědčí to o slušné fyzičce mužstva?
Stoprocentně, to je strašně důležité. Zápasy s týmy jako Německo nebo Rakousko jsou strašně náročně. Třeba půlku zápasu s námi vydrží bruslit, ale pak je přehrajeme fyzičkou a bruslením, to je důležité.

Sledujete aspoň periferním pohledem ostravskou skupinu?
Tam je to tak zamotané, že to je úplně jedno. Může se to změnit v posledním zápase. Když se budeme soustředit na sebe a budeme hrát svůj hokej, můžeme porazit každého.

Půjde se vám snáz do partie se Švýcary, když už máte jistý postup?
My nad tím vůbec nepřemýšleli. Nechci říct, že čtvrtfinále je samozřejmost, což zní trošku namyšleně. Ale beru ho jako povinnost. Máme tým na medaili.

Co říkáte na to, že se Jágr zapojil do šarvátky, na turnaji už podruhé?
Je vidět, že držíme při sobě. Je jedno, kolik máš bodů, kolik vážíš, jakou jsi měl sezónu. Stojíme při sobě. Tak by se zachoval každý z nás.

Jágrův chytrý pas na Voráčka na snímcích

Jágrova geniální přihrávka proti Německu.

Jágr se otáčí u mantinelu. Jakub Nakládal, který mu posunul puk, si v tu chvíli říká: Co to Jarda dělá?

Jágrova geniální přihrávka proti Německu.

Blesková otočka a Jágr posílá puk bekhendem přesně na čepel Voráčkovi.

Jágrova geniální přihrávka proti Německu.

Tři Němci jsou rázem mimo hru a čeští útočníci mohou zabrat směrem na branku.

Jágrova geniální přihrávka proti Německu.

V přečíslení tří na jednoho si Češi poradili. Voráček naznačil přihrávku a poslal puk mezi betony brankáře.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze