Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Votruba: Strašně mě pomluvili

Jan Votruba - Jan Votruba, kouč hokejistů Ústí. | foto: Karel KopáčMF DNES

9 2008
Ústí nad Labem - Mladoboleslavský klub ho označil cejchem zrádce. A on se teď bývalému zaměstnavateli postaví ve fatální barážové válce o hokejovou extraligu. "Pomluvili mě strašným způsobem. A místo aby se těšili na baráž, těší se, jak budou hrát proti Votrubovi," nechápe trenér Jan Votruba, který v prosinci prvoligového favorita opustil a zamířil na střídačku extraligového nováčka z Ústí.

V pátek se oba kluby poprvé potkají v barážové sérii. Ústí jako extraligový odpadlík, Mladá Boleslav jako král první ligy.

Může se trenér vůbec na baráž těšit? Nebo se jí spíš obává?
Strach určitě nemám. Nebojím se ničeho a nikoho. Ale těšit se? To je těžká otázka. Budou to velice náročná utkání. Baráž se hraje z nějakého důvodu. Z toho, že sezona nebyla taková, jaká být měla.

Máte nějaký rituál před zápasy? Třeba že vstanete pravou nohou?
Tohle zrovna ne, ale určité věci mám, které se snažím ten den udělat. A něco z toho i vypozoruju. Většinou se mi to v zápase potvrdí.

Můžete prozradit, o co jde?
Možná kdybych to prozradil, někteří lidi by si mysleli, že jsem se totálně zbláznil. Své rituály a poznatky nechci vůbec ventilovat.

Boleslav jste si pro baráž vysnil, že?
Ze soupeřů, které jsem měl vytipované pro finále první ligy, jsem si přál Mladou Boleslav. Už z toho důvodu, že ji znám, že znám její hráče, které jsem zhruba půl roku trénoval. Znám tam prostředí i lidi, kteří se kolem hokeje v Boleslavi pohybují. Po sportovní i po jiný stránce vím, co můžeme očekávat a proti čemu se můžeme připravit.

A nemáte z toho obavy? Říká se, že Boleslav je silná v zákulisí.
To se všeobecně ví. Jenom se to v play-off potvrdilo. Já jsem se o tom nikdy nechtěl vyjadřovat, ale po mém odchodu z Mladé Boleslavi jsem byl několikrát boleslavskými činovníky napaden, nejvíce panem Plachým (šéf představenstva). Podali jsme si ruku a džentlmensky jsme se domluvili, že se nebudeme o sobě navzájem vyjadřovat. Vyinkasoval peníze, které za mě chtěl od Ústí, a pak mě strašným způsobem pomlouval a napadal. Dokonce řekl, ať si přede mnou dají všichni pozor, jaký jsem. Teď se musím vyjádřit. Boleslav po každém postupu v play-off musela vydat nějaký prohlášení, že co se stalo, stalo se nějak podivně a oni za nic nemůžou. Pak se všem omlouvaj. Bohužel z toho trochu obavy máme. Ale myslím, že jsme natolik silný celek, že si to vyhrajeme na ledě.

. Votruba a odchod. Co se vlastně stalo

Trenér, který si udělal jméno během působení ve Skandinávii nebo Číně, se z Boleslavi stěhoval do Ústí v zimě mezi Vánoci a Silvestrem. Nahradil odvolaného Vladimíra Evana, který mu teď dělá asistenta.

Šéf boleslavského klubu Jan Plachý hřímal: "Pustili jsme ho. Když u nás nechce být, ať jde. Ale bereme to jako podraz. Že jde do Ústí, to mě až uráží."

O zradě mluvili i hráči v tiskovém prohlášení, jmenovitě Nouza, Eiselt a Gombár.

Votruba svůj odchod vysvětloval: "Zaprvé: je to extraliga. Zadruhé: ze severních Čech pocházím. Zatřetí: rodinné důvody."

Plachý teď pro hokej.cz řekl: "Rivalita a nevraživost s Ústím je tak veliká, že to místy nemá se sportem co dělat. Vše vyvrcholilo letos v zimě, kdy do Ústí neočekávaně odešel trenér Votruba, to byla taková třešinka na dort naší vzájemné lásky."

Když jste z Boleslavi odešel, reagoval klub nenávistně. Čekal jste to?
Při jednáních to nevypadalo až tak nevraživě. Oni si řekli určitý částky, který jsou nestandardní. Ať já nebo Slovan Ústí jsme jim to splnili do puntíku. A pak jsem se nestačil divit, co jsem se dočetl. To se prostě nedělá. Když se to stalo poprvé, chvíli jsem si myslel, že pan Plachý to prohlásil jen kvůli své nezkušenosti. On je v hokeji začátečník. Když to bylo už poněkolikátý, uvědomil jsem si, že to bylo jasně a záměrně cílený proti mojí osobě. Připadá mi, že místo aby se celá Boleslav těšila, že může hrát poprvé v historii baráž o extraligu, tak se těší jen na to, že budou hrát proti Votrubovi.
Ale Votruba na ledě nebude. Na ledě budou ústečtí hráči.

Jste připraven, že v Boleslavi na vás čeká nepřátelská atmosféra?
Já se vyvaruji zbytečných emocí, jsem na to připraven. Boleslavský management i hráči mě svými útoky na všechno nachystali. Nic horšího už mě potkat nemůže. Mrzí mě jedna věc, že jsem se nemohl setkat s hráči a vysvětlit jim, jak se to celý stalo. Že jsem byl do Ústí uvolněn. Je to stejné, jako když nabídku do extraligy dostane hráč. Já proti boleslavským hokejistům nic nemám. Uznával jsem je a uznávám je dál.

Někteří boleslavští hráči ale budou mít zvýšenou motivaci, že?
Ať ji mají. Třeba jim to pomůže. Nebo uškodí. Ale je nesmysl, aby se celá baráž vztahovala kolem mojí osoby. Já z Boleslavi odešel. Korektně. Nikde jsem to nechtěl ventilovat, ale jen do určité míry. Já se nenechám napadat urážkami a lžemi.

Říkali, že jste zrádce.
Kdybych se měl vyjadřovat ke všem slovům... Potom jsem se tomu musel už jen smát.

Zůstal ještě váš otisk v Mladé Boleslavi? Nebude to v nadsázce řečeno souboj Votruba vs. Votruba?
Určitě ne. V Boleslavi je už tři měsíce nový trenér. Mužstvu vtiskl svoji tvář. Možná tam něco málo zůstalo, ale já je sledoval osobně, mám i veškeré videokazety, a styl jiného trenéra je vidět.

Boleslavský útočník Sýkora vás hecoval, že síly v baráži mít tým bude, že jste je v létě dobře vytrénoval.
V létě jsme trénovali velice kvalitně. Boleslav má špičkový podmínky pro lední hokej, to je potřeba říct. Možná na vyšší úrovni, než mají některé kluby v extralize. Když to tam povedou správnou cestou, je jen otázkou času, kdy se do extraligy stejně dostanou.

Je výhoda, že baráž začnete doma?
Mně je to jedno, kde sérii začneme. Věřím, že zvládneme domácí i venkovní zápasy. Měli bychom. Může se stát, že jednou prohrajete na domácím stadionu, samozřejmě. Baráž může být dlouhá, na sedm utkání. My musíme jít zápas od zápasu, nemůžeme se dívat na jeden povedený nebo nepovedený.

Máte zkušenost s baráží?
V České republice to je pro mě první baráž. Jednu jsem už zažil ve Švédsku, avšak opačným směrem, než nás čeká teď. Hrál jsem o postup do extraligy, s Rögle jsme se tehdy nahoru nedostali.

Jaké trumfy drží Ústečtí Lvi oproti Mladé Boleslavi?
Výhoda je v tom, že jsme hráli extraligu. A je jedno jak, byl to určitý počet kvalitních utkání. Kdežto Mladá Boleslav některé zápasy vyhrála i na půl plynu, protože na její straně byla veliká kvalita. Dalším naším plusem je, že hodně hráčů ví, co to baráž je, co obnáší. Bude velice náročná po psychické stránce a zkušenosti v tomhle směru jsou k nezaplacení. Výhoda taky je, že jsme měli delší čas připravit se na baráž.

Co rozhodne?
Všechno. I zdánlivé maličkosti. Může to být jedna prohraná nebo vyhraná buly. Jak jsem viděl play-off první ligy, bylo hodně vyloučených. Oboustranně budou rozhodovat přesilovky a oslabení. My se ale snažili připravit komplexně. Nejen na přesilovky, ale na všechno.

Jak zastavit elitní boleslavský útok Nouza, Král, Gombár?
Mají velkou sílu a zaměříme se na ně. Hlavně na Krále. Je taky možný, že na něj budeme hrát totální osobku. A hodně agresivně. Je to lajna, nad kterou přemýšlíme a důkladně se na ni připravíme. Uvidíme, jak Král a Nouza budou odolní.

Co brankáři?
Říká se, že v play-off tvoří sedmdesát procent právě gólmani. Když se podívám na ty boleslavské a naše, jsem přesvědčen, že je máme absolutně vyrovnaný. V ničem nás nepřevyšujou, ani my je.

Jaká je nálada v ústeckém týmu?
Myslím, že poslední dobou se kabina semknula, dala se dohromady, je pozitivní. Samozřejmě je cítit určitý náboj, nervozita před baráží. Duch v kabině je ale velice silný a sebevědomý. Po téhle stránce udělalo mužstvo kus práce!

Co by pro vás osobně znamenal neúspěch v baráži?
Ohromně velký zklamání. Takhle jsem ale ještě nepřemýšlel. Přemýšlím, jak vyhrát.

. Obrnit se proti narážkám, velí Přikryl

Ústí nad Labem (obi) - Šířící se zvěsti o pojištěné baráži ze strany Mladé Boleslavi ho nezajímají. "Ať si dělají, co chtějí. Když budeme chtít vyhrát, tak zvítězíme," tvrdí Petr Přikryl, brankářská jednička ústeckých hokejistů.

V Boleslavi jako jeden z mála současných hráčů Ústí působil v sezoně 2005-06. Poradí, jak na soupeře?  "Vždyť jsem tam byl jen krátce. Bylo tam jiné vedení, jiný tým. Snad jediný Nouza tam zůstal z mých bývalých spoluhráčů. Ale já zas tak moc neregistruju, jaké mají hokejisty," tvrdí Přikryl.

Boleslav se těší, jak se s Ústím vypořádá. Za vyřazení ve finále a v semifinále první ligy v posledních dvou letech, i za trenéra-přeběhlíka Jana Votrubu.

"To jejich problém. Jediná cesta, jak vyhrát baráž, je obrnit se proti jakýmkoliv narážkám. Pro nás je jediná cesta, vítězství v prvním zápase, pak v druhém... Až vyhrajeme čtvrtý duel, budeme mít splněno."

Chomutov ve finále první ligy doplatil na slabší formu brankářů. Přikryl by měl být zárukou, že se to Ústeckým Lvům v baráži nestane.

"Baráž nevyhrají individuality, ale tým, který bude držet pospolu a bojovat. Nechci se pouštět do spekulací, kdo je lepší na brankářském postu, kdo horší na jiném," odmítl porovnávat kvality soků.

Na baráž se Přikryl chystá, jako by šlo o play-off. "A už se na moc těším. Na vypjaté zápasy jsme zvyklí, odehráli jsme jich v extralize hodně. Stoprocentně nás nic nezviklá," říká přesvědčivě.

Chtít víc než soupeř, to je cesta úspěchu. "Jdeme za svým cílem, udržet extraligu. Nemůžeme přitom spoléhat na štěstí, to se přikloní tomu, kdo si ho víc zaslouží." I v příští sezoně by Přikryl rád oblékal dres Lvů. "Jsem tu maximálně spokojený. Chtěl bych tady dál chytat, samozřejmě extraligu."

Autor:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze