Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrať se, vyzývá Gretzkého slavný novinář

1 2001
Od té doby, kdy se kanadský idol Mario Lemieux vrátil na led zámořské NHL, bývá jeho konkurent z 80. a 90. let Wayne Gretzky občas dotazován, zda neuvažuje o tom samém. "Ne, můj čas už je pryč," odmítá hokejová hvězda opakovaně podobné spekulace. Nyní uznávaný novinář Kevin Allen z USA Today, který jako první informoval o Lemieuxově comebacku, veřejně vyzval čtyřicetiletého Gretzkého, aby sám sebe nominoval na olympijské hry do Salt Lake City. "Wayne sice nemění názory, ale vždy chtěl být nejlepší," odhaluje Allen svoji naději.

Allen má svůj plán jasně nalinkovaný: Gretzky by se mohl připravovat s Phoenixem Coyotes, který nyní spoluvlastní, a krátce před olympijskými hrami by se mohl rozehrát ve švédské lize. S důvěrou kanadského trenéra určitě nebudou problémy. Tým pro ZOH 2002 bude totiž vybírat Gretzky z pozice generálního manažera reprezentace...

"Lemieux se na led vracel po 44 měsících a potřeboval na přípravu 44 dnů. Gretzky nehrál 22 měsíců a na přípravu může mít celý rok. Navíc nebude mít před sebou celou sezonu, ale jen šest zápasů," píše Allen o fenomenálním útočníkovi, který ukončil kariéru v dubnu 1999.

Hokejistův věk, minulý týden oslavil čtyřicátiny, by podle komentátora neměl být problém. "Howe se ve 41 letech s hokejem loučil, ve o dva roky později se jako hvězda vrátil a když dal poslední v NHL, bylo mu 52 let," připomíná a přidává další příklady: "Bourqueovi je čtyřicet a je nejlepším obráncem týmu, který si dělá zálusk na zisk Stanley Cupu. Stejně starý Larionov, kterému říkají ´ruský Gretzky´, se rozherává v Detroitu ke stále lepším výkonům. Cheliosovi bude čtyřicet příští rok a měl by být hlavní hvězdou americké reprezentace."

Allen dále dodává, že Gretzky by olympijským hrám i hokeji udělal skvělou reklamu. Samozřejmě ve dvojici s Lemieuxem, o jehož nominaci do Salt Lake City se nepochybuje. "Když naposledy spolu hráli v jednom týmu, předvedli jeden z největších zážitků v historii hokeje. A hlavně vyhráli Canada Cup."

Gretzkého by mohl k návratu údajně přemluvit i Lemieux. "Mluvil jsem tento týden s jedním jeho dobrým kamarádem a ten mi řekl, že si nadšený Mario pohrává s myšlenkou, že by si ještě mohl zahrát s Gretzkym," uzavírá Allen svůj článek.

Kanadská veřejnost by touto myšlenkou jistě byla nadšena. V Naganu chyběl reprezentaci opravdový vůdce a proto podle mínění mnohých nedosáhla na zlato. Lindros v této roli neobstál a Gretzky tam jen plnil černou práci ve třetím útoku. Dokonce nebyl ani nominován pro trestná střílení v semifinále s českým týmem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze