Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrbata: Češi moc kombinují, já radši střílím

28 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Radim Vrbata dal hattrick, pak zase nedal, dal nedal... Takhle se spekulovalo v zákulisí o brance, která odstartovala debakl Rakouska uštědřený českým hokejovým týmem na mistrovství světa. Hlasatel připsal druhý gól Česka Strakovi, po druhé třetině přišla oprava a najednou měl Vrbata připsané tři góly. A po skončení duelu už to bylo znovu jinak.Dále čtěte: Češi rozstříleli Rakousko za 67 vteřin

Dohadování ukončil až sám Vrbata, který po zápase ujišťoval: "Že to opravili a připsali ten gól mně? Probůh to ne, to ať dají zpátky. Oni už tam měnili ten můj gól co připsali Honzovi Hlaváčovi, tak snad změní znovu i ten předtím. Ten patří Stráčovi, opravdu jsem se toho nedotkl," prohlásil mladý útočník.

"Stráča to zkoušel dávat na mě, ale rakouský obránce dal do přihrávky hokejku a hodil si puk do branky. Já jsem se na to jenom hezky podíval," popisuje Vrbata daný moment ze začátku druhé třetiny.

Hlasatel se tedy nezmýlil, když jmenoval autorem branky Straku. Ale spletl se při čtvrtém českém gólu, který připsal Hlaváčovi. Ten byl přitom během střely za brankou, vyslal ji Vrbata, který odtamtud vyjel a trefil se z úhlu.

"Myslel jsem si, že brankář nebude čekat střelu z takové pozice, měl tam místo," popisuje. Taková je jeho hokejová filozofie. Snaží se hodně pálit, nedržet puk zbytečně. "Myslím, že my Češi i v NHL často moc kombinujeme, chceme puk dovést až do branky. A přitom čím víc střílíte, tím větší šanci máte dát gól," říká.

"To byla i otázka první třetiny, tam jsme si to dávali až moc a snažili se to za brankovou čáru dostrkat. Já jakmile tam cítím nějakou šanci tak střílím. Jako u svého druhého gólu, kdy jsem vyjel do rohu."

Za národní tým dospělých hraje juniorský mistr světa v dubnu poprvé a gólů už dal dost. Trefil se hned při své premiéře proti Slovensku i při debutu na mistrovství světa se Slovinci. Ve čtyřech zápasech dal čtyři góly, navíc dvakrát nahrával Vašíčkovi v přátelském utkání s Ruskem.

"Jsem rád, že mi to tam padá, ale tohle byli jen soupeři na rozehrání, hlavně aby to tam padalo až o něco půjde," uvedl. Který gól ho nejvíc potěšil? "Ten první proti Slovinsku byl asi nejdůležitější, ale mě se líbil ten na 4:0 proti Rakousku. Rád brankáře nachytám."

Na šampionátu na sebe i Češi křičí anglicky. "Back!" "Pass!" nebo "Get it!" zní nad ledem, když hrají čeští hokejisté působící v zámořské NHL. Také Vrbata občas na spoluhráče zavolá řečí, kterou mluví po většinu roku. "Někdy je to rychlejší a jednodušší. Kolikrát se mi stane, že si nemůžu vzpomenout na český výraz, tak si pomůžu anglickým."

Vrbata odešel do zámoří z Mladé Boleslavi už jako dorostenec, proto dosud nebyl v Česku příliš známý. Hokejově vyrostl v zámoří, hlavně v Coloradu nabitém hvězdami. "Kam jsem se podíval, tam jsem měl od někoho co odkoukávat," vzpomíná. Nejvíc se prý naučil od Sakika s Hejdukem.

"Joe Sakic má fantastickou střelu, jakmile má puk, hned míří na branku. A hodně jsem odkoukal i od Milana Hejduka, ten taky umí hned vystřelit. Peter Forsberg je zase trpělivější, počká si až do perfektní pozice. Každý má svůj styl a já se snažím od všech vzít to nejlepší a přenést to na sebe," prozradil svou "studijní" strategii útočník, který byl v březnu vyměněn do Caroliny.

Milan Hejduk je s ním nyní ve Finsku, už si stačili popovídat o vyřazení Colorada. Utkání s Rakouskem sledoval po nedělním příletu z tribuny, po zápase se ale v kabině nezdržel. "Mihnul se tam s Kabelkou (Tomáš Kaberle - pozn. aut.) a pak už jsem ho neviděl. Asi šel na nákupy," zasmál se Vrbata, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Po dvou zápasech s outsidery se těší na pořádný střet s Finy. Před ním ještě změní systém hry v útoku s Janem Hlaváčem a Josefem Vašíčkem, spoluhráči s Caroliny.

"Pepa je dobrý dozadu a my to musíme odjezdit s Honzou Hlaváčem vepředu. Na začátku jsme to hráli tak, že brání levé křídlo, ale všichni jsme zvyklí z NHL na staženého centra. Tohle pozměníme a snad nám to půjde ještě líp," doufá. Proti Finsku si zahraje ve středu.

Útočník Radim Vrbata si na letišti v Helsinkách krátil čas četbou, za ním stojí Milan Michálek, za ním stojí Pavel Trnka a zcela vzadu je brankář Tomáš Vokoun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze