Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrbata: Lístky na NHL jsou drahé, radši bych jel na fotbal do Anglie

Radim Vrbata se v Bratislavě setkal s bratrem Davidem, který hraje na Slovensku. | foto: Česká sportovní

30 2008
Bratislava (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když přestoupil do Tampy Bay, sesypaly se na hokejového útočníka Radima Vrbatu prosby od známých a kamarádů: "Sežeň nám lístky na zápasy NHL v Praze!" Všichni chtěli vidět tu slávu na vlastní oči, ale mnoho z nich si ji nemohlo dovolit. Vstupenky byly příliš drahé.

"Sám jsem byl překvapený, kolik stojí," přiznal Vrbata. "NHL v Praze je pro obyčejného českého člověka nedostupná."

Nakonec se mu několik lístků navíc podařilo sehnat od spoluhráčů, kteří je nevyužili. "Být fanouškem, na zápasy bych nešel. Radši bych si udělal výlet do Anglie na fotbal," prohlásil upřímně.

Proč zrovna do Anglie?
Protože tam za Reading hraje Marek Matějovský, můj kamarád z Boleslavi. V létě jsme s bráchou a kamarádama plánovali, že za ním zajedeme, ale bohužel se mu obnovilo zranění nohy.

. Hokejisté pod dohledem

Získat rozhovor s českými hokejisty Tampy Bay Lightning není jednoduchý úkol. V cestě vám stojí bodyguardi s přísnými pohledy a důsledný tiskový mluvčí klubu, který hlídá, abyste hráče neoslovovali v době, kdy to není povolené.


"V Americe to přitom funguje bez problémů. Do patnácti minut po tréninku se otevře kabina, přijdou novináři a mají až půl hodiny času na rozhovory. Nevím, proč to takhle není i tady. Myslím, že by to bylo lepší jak pro nás, tak pro vás," říká Vrbata.

Takže za ním vyrazíte později?
Určitě, jenom musíme všichni sladit program.

A NHL by vás opravdu nezajímala?
Za tu cenu ne. Říkám to asi i kvůli tomu, že jsem hokejista a v Americe už nějakou dobu hraju.

Zápasy v Praze budou ale specifické, nemyslíte?
Taky jsem se těšil domů, ale zatím jsem tam moc času nestrávil. Pořád někde cestujeme a máme každý den přesně rozplánovaný. Je třeba škoda času stráveného na Slovensku.

Aspoň jste se viděl s bratrem Davidem, který zde hraje.
To je pravda, ale jenom na dvě hodinky... Stejně bych byl radši, kdybychom tu vůbec nehráli. Je to cestování navíc. Už je to únavné.

Ovšem všude je o vás zájem. Cítíte se jako skutečné hvězdy NHL?
Tohle si nepřipouštím. Spíš to beru jako přípravu na sezonu. Nejsme tu kvůli exhibicím, ale kvůli zápasům s Rangers. Tam už půjde o body do tabulky.

. Fandí Liberci kvůli Nedorostovi

Radim Vrbata pochází z Mladé Boleslavi, ale při výluce NHL hrál za Liberec. Komu patří jeho srdce? "Když se v Americe dívám na výsledky, první mě zajímá Liberec, protože tam hraje Venca Nedorost, se kterým jsem v kontaktu. A pak se podívám na Boleslav, kde jsem v létě trénoval."

Když už jsme u hvězd - v týmu máte Vincenta Lecavaliera, jak na vás působí?
Rozhodně ne jako superhvězda. Je to normální kluk, jenom se o něm víc píše. Stejně se choval třeba i Sakic s Forsbergem v Coloradu, které považuju za nejlepší hokejisty, s kterými jsem hrál. Vůbec nebyli nadřazení.

V Tampě je další vycházející hvězda Steven Stamkos, se kterým byste měl hrát v jedné formaci.
Jenže v minulém zápase jsem byl až ve třetím útoku a kdo ví, jestli si s ním ještě zahraju.

Chtěl byste?
Těžko říct. V jednom zápase nám to spolu docela šlo, ale ve druhém zase ne. Zatím máme na soupisce hodně útočníků a klub jich bude muset dost poslat na farmu. Sestava se teprve vykrystalizuje.

Má Stamkos opravdu tak veliký talent, jak se o něm říká?
Zatím mu chybí zkušenosti a je mu teprve osmnáct, ale jednou bude výborný.

Myslíte, že se prosadí se svou postavou? Byl jsem překvapený, jak je malinký.
Na ledě ale jako malinký nepůsobí. Je rychlý, umí s pukem. Čeká ho velká budoucnost.Najdete na iDNES.czmobilní verze