Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrbata si možná zahraje také za Boleslav

24 2004
Mladá Boleslav - Nejen fanoušci extraligových klubů se v případě stávky v NHL mohou těšit na přítomnost českých hokejových hvězd. Několik špičkových hráčů by naskočilo i do prvoligové soutěže. V Českých Budějovicích se připravuje na sezonu kvarteto Turek, Prospal, Dvořák, Martínek, v Berouně se ukáže urostlý bek Detroitu Jiří Fischer a za Mladou Boleslav by mohl nastoupit útočník Caroliny Radim Vrbata.

"Jsem domluvený s extraligovým Libercem, ale pár zápasů bych si rád zahrál i za mateřskou Boleslav," řekl šikovný forvard ve čtvrtek, kdy poprvé vyjel s boleslavským týmem na ledovou plochu.

Pobyt v České republice pro vás nezačal vůbec příjemně. Dva dny před příletem ze zámoří vás zastihla smutná zpráva o náhlém úmrtí vašeho otce. Co pro vás na vaší hokejové cestě znamenal?
Předně - byla to pro mě obrovská životní rána. A nejen pro mě, ale samozřejmě i pro celou naší rodinu. Nikdo z nás se z ní jen tak nevzpamatuje. Já osobně se s tím nevyrovnám asi nikdy. Táta byl člověk, kterému nejen já, ale vlastně i brácha vděčíme úplně za všechno. Díky němu jsme se také hokejově dostali tam, kde jsme.

Přes nepříjemnou událost ale musíte jít dál. Jak je to v současnosti s vaší smlouvou v Carolině?
Obdržel jsem desetiprocentní navýšení smlouvy. To je povinné, aby si mě Carolina udržela. V současnosti jsme ve fázi dojednávání nového kontraktu.

Začátek příštího ročníku kanadsko-americké NHL ohrožuje stávka. Byla by to pro vás šance vůbec poprvé si zahrát v české extralize. Vítáte takovou možnost?
Během uplynulé sezony jsem tvrdil, že kdyby se stávkovalo, byl bych rád. Právě kvůli možnosti hrát v Čechách. V situaci, která je teď, bych asi byl raději, kdyby se za oceánem začalo hrát. Nebyly by s tím problémy. Pokud by ale ke stávce došlo, mám domluvu s Libercem.

Hokejově jste vyrůstal v Mladé Boleslavi. Nový trenér prvoligového týmu Miloslav Hořava prohlásil, že by vás rád viděl v sestavě. Je to reálné?
Určitě jsem rád, že s mužstvem Mladé Boleslavi můžu trénovat. Byl bych moc rád, kdybych se v případě stávky kromě Liberce na pár zápasů objevil také v mladoboleslavském dresu.

Léto kvůli dřině nikdo z hokejistů příliš nemiluje. Jak je tomu u vás?
Pravdou je, že hokejisté období letní přípravy nemají rádi. Je to svým způsobem nutné zlo. Na druhou stranu z toho, co člověk během léta natrénuje, žije prakticky celou sezonu. Tak to beru a vnímám. Trénuji vlastně od doby, kdy jsem odešel do zámoří, sám. Mám navíc kamaráda, který mi s přípravou pomáhá. Prosto si nestěžuji.

Jak si tu přípravu, hlavně mimo led, plánujete?
To je už téměř klasika. Nechybí běhání, posilovna, skákání překážek. Nezapomínám ani na fotbal nebo tenis.

Vaší Carolině se v uplynulé sezoně nepodařilo postoupit do play-off. Jaký bude cíl týmu pro rok nadcházející ročník, pokud se nakonec bude v zámoří hrát?
V Americe je úspěchem play-off. Když se do něj nepostoupí, je sezona považována za špatnou. Já věřím, že se nám do vyřazovací části podaří postoupit. Pak už se může stát cokoliv.

Loni jste oblékl dres české reprezentace na světovém šampionátu. Na letošním domácím turnaji ale vaše jméno na soupisce národního týmu chybělo. Proč?
Mistrovství světa bylo doma a ze strany hráčů byl proto o start velký zájem. Upřímně řečeno, já za sebou měl sezonu, která z různých důvodů nebyla moc vydařená. Pozvánku do přípravného kempu jsem přesto obdržel, ale nemělo cenu se nikam tlačit. Proto jsem odmítl.

Navždy?
Ne, to v žádném případě. Naopak, návrat do národního týmu je pro mě letos obrovskou motivací.

Radim Vrbata
* hokejový útočník týmu Carolina Hurricanes
* odchovanec Mladé Boleslavi
* účastník loňského mistrovství světa ve Finsku
* narozen: 13. 6. 1981
* výška: 182 cm
* váha: 79 kg
* post: pravé křídlo
* draftován v roce 1999 v desátém kole Coloradem
* loňský plat: 400 000,- USD
* loňské statistiky v NHL: 80 zápasů, 12 gólů, 13 asistencí
* jeho bratr David loni přestoupil z Mladé Boleslavi do pražské Sparty

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze