Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrchlabí: Příští sezony budou těžší

Vrchlabí - VRCHLABSKÉ PUBLIKUM. Příznivci Vrchlabí slaví triumf, takové prostředí vytvořili svému týmu i v Chrudimi, kde se hrály poslední dvě finálová utkání. | foto: David KalhousMF DNES

20 2008
Vrchlabí - Na led nové arény na okraji města vyjíždějí dva špičkové prvoligové hokejové týmy. Vítají je tribuny plné fanoušků, kteří si stejně jako hráči zvykají na prostředí moderní haly. Až dosud se totiž místní hokejové zápasy odehrávaly v také velmi příjemné Elektromont aréně ve středu města.

I taková možnost se ve Vrchlabí přetřásá poté, co místní klub má za sebou úspěšnou premiérovou sezonu v 1. lize.

"Zatím je to spíše vize, jedna z variant, na které se pracuje," přiznává jednatel vrchlabského hokejového klubu Petr Dědek a připouští, že neodráží jen příjemné letošní výsledky prvoligového týmu.

Ve Vrchlabí se počítá s přístavbou tamní automobilky, případné investice mohou pomoci i tamnímu hokeji. Úvahy jdou i tím směrem, že dojde k vybudování sportovního areálu, ve kterém by měl místo i nový hokejový stadion, který je teď v centru města.

Těmito plány se ale klub pár týdnů po skončení sezony příliš nezabývá. "Teď se soustředíme na to, aby se u nás první liga zabydlela," říká Dědek.

První sezona ve druhé nejvyšší soutěži dopadla pro klub možná lépe, než si jeho vedení představovalo.

Po čtvrtém místě v základní části ve skupině západ došel nováček v play-off do čtvrtfinále, až tam nestačil na Chomutov.

"Výsledek je pro nás hodně pozitivní. Jsem tomu rád kvůli našim partnerům, městu i divákům," netají Dědek.

. Změny budou, v týmu končí například Přeučil a Tvrdek

Jak by vypadala sestava Vrchlabí, kdyby mělo nastoupit k zápasu dnes? Chyběli by v ní hlavně útočníci Přeučil a Tvrdek, možná také hráči hostující z extraligového Liberce. A těžko říct, zda by se do branky postavil Hylák.

Výčet představuje asi nejvýraznější změny v úspěšném týmu. Kdo je nahradí, to se bude vědět během několika týdnů. "Jsme ve fázi hledání. Dvě pětky máme, pro třetí vedeme jednání s několika hráči a pro další spoléháme na spolupráci s Libercem," uvedl manažer Vrchlabí Aleš Kmoníček.


Tvrdkovi a Přeučilovi skončilo ve Vrchlabí hostování a vracejí se do Karlových Varů, resp. Ústí nad Labem, Hylák se rozmýšlí, zda bude v klubu pokračovat. "Má od nás nabídku, zájem máme. Bude záležet na něm, ale asi by dal přednost nejvyšší soutěži," předpokládá Kmoníček.

Během svého několikaletého působení v tamním klubu udělal z amatérského spolku plně profesionální klub, pro působení v 1. lize nezbytnou podmínku.

"Byli jsme na to ale připraveni už z předcházející sezony," připomíná Dědek minulý hokejový ročník, ve kterém se klub ve 2. lize úspěšně hnal za postupem.

Ten získal a po dvou letech od opuštění krajských soutěží se ocitl na prahu čistě profesionálního sportu. Přišla řada nových hráčů, manažer, trenér.

"Všichni udělali kus práce, bez toho by se v této soutěži uspět nedalo," je přesvědčen Dědek, "cením si toho, jak tým dali dohromady."

To se podařilo s patnáctiprocentním navýšením předcházejícího zhruba dvanáctimilionového rozpočtu.

Na něm se výrazně podílí také město, do hokeje dává přes šest milionů. "Máme z vedení města příznivé ohlasy, jsou vyvolány asi především zájmem diváků," poznamenává Dědek.
Těch chodilo ve Vrchlabí hodně.

Bezmála dvoutisícová hala byla často plná. "Nadšení diváků a jejich počet je pro nás pozitivním výstupem a pro naše partnery signálem, že neinvestovali své peníze špatně," těší Dědka.

Jen pár dnů po skončení premiérové sezony vrchlabský klub už zná základní fakta pro příští sezonu. U týmu zůstane trenér Vladimír Jeřábek, pracuje se na složení kádru, ve kterém dojde k některým změnám.

"Nechceme nechat nic náhodě, víme, že druhá či třetí sezona pro nás může být těžší než ta premiérová," neskrývá jednatel, "neměli jsme určitě nejsilnější celek v soutěži, ale nadšením jsme šli úspěchu naproti a měli jsme i štěstí, které však nemusíme mít stále."

. Spokojený trenér děkoval hráčům. Je to jejich zásluha

Pozice nováčka soutěže a k tomu nepřesvědčivé výsledky v přípravě. S tím před půl rokem vstupovalo mužstvo Vrchlabí do první sezony ve druhé domácí nejvyšší soutěži.

"Strach jsem snad neměl, ten nemám nikdy," vzpomíná na události před začátkem sezony trenér Vladimír Jeřábek. "Měl jsem dobrý pocit z jednání s majitelem a s manažerem, jejich představy, jak by měla sezona vypadat, vypadaly dobře."

Když jste ale k týmu přišel, tak jste moc hráčů neměl.
To je pravda, ale nastoupil jsem ve druhé polovině května a stále bylo dost času. Navíc už tehdy jsme měli příslib hráčů z Liberce, což se pak také potvrdilo. Přišli Hrach, Rýgl a další, brankář Falta.

Pak jste však začali hrát přípravné zápasy a v nich vám to nešlo. Co jste si tehdy říkal?
Ty strach opravdu trochu přinesly. Nedávali jsme góly, vždyť my v létě nedali ani v jednom zápase víc než dva. A přitom jsme hráli hodně s týmy z druhé ligy. Z toho jsem byl trochu rozpačitý. K tomu bylo třeba hráče připravit na jiný styl hokeje, než jaký se hrál ve druhé lize.

Kdy vás obavy přešly?
Když jsme krátce po začátku ligy najednou během týdne udělali devět bodů. Šli jsme na druhé místo a to mě uklidnilo.

Pak ale přišla v listopadu slabší chvilka.
Nebyl to jen listopad, slabší chvilkou byly zápasy s moravskou skupinou. Začalo to už domácím zápasem se Sarezou Ostrava a pak nám to zase najednou nešlo. Vedli jsme třeba doma nad Prostějovem, ale místo využití dalších šancí jsme si dali vlastní gól, až v závěru jsme po výborném výkonu prohráli v Havířově a takových zápasů bylo víc. K úspěchu přitom chybělo jen něco málo. Naštěstí se nám povedl impuls se Ševčíkem v brance. Ten nás v rozhodujících fázích podržel. Nastartovali jsme se, udělali jsme pět zápasů v řadě.

Co nervozita z možného konce vašeho angažmá?
Bavili jsme se s vedením klubu i o tom a cítil jsem, že se něco stát může. To tak v hokeji je. Ale zvládli jsme to.

Čtvrté místo pro play-off bylo vaším přáním hlavně na konci základní části, bylo to maximum?
Asi ano. Mužstva nahoře byla silná. O Boleslavi a Chomutovu se není třeba bavit, svoji sílu ukázal i Hradec. Po slabším začátku dva měsíce neprohrál. My jsme na začátku hráli abnormálně dobře, měli jsme i štěstí, Hradec se hledal a někteří si mysleli, že jsme lepší. Pak to asi dopadlo tak, jak to mělo být.

V play-off jste narazili na Jihlavu a vyřadili jste ji.
V zápasech s námi ukázala svoji sílu a byly z toho velmi kvalitní zápasy. My už jsme měli splněno, ale přesto jsme postoupili, zase se potvrdilo, že s jídlem roste chuť. Nejdřív jsem měl strach, abychom se dostali na šesté místo a nehráli jen o záchranu, pak jsme najednou byli třetí, čtvrtí. Přišlo play-off, porazili jsme Jihlavu a už jsme zase chtěli výš. Ale to je normální, že hráči to chtějí. Musí chtít, to je hrozně důležité.

Vypadáte spokojeně, nebylo nic, co by vás rozladilo?
Ne a hráčům jsem to také hned po sezoně řekl. Patří jim poděkování, protože to, co za výkony předvedli, byla špička. Smekám před nimi, je to jejich zásluha.Najdete na iDNES.czmobilní verze