Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vše připraveno: Česko může vyrazit na sbornou

7 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) V posledních třech dnech se konečně počasí ve Finsku umoudřilo a teplotami se alespoň trochu přiblížilo evropské "normě". Na cestě za čtvrtfinále z Helsinek svítilo hokejovým reprezentantům sluníčko, v Turku je okolo patnácti stupňů. Odpoledne bude ale patřit bitvám na ledě, začíná klíčová část mistrovství světa. Předehru obstará duel favorizované Kanady s Německem, v 19 hodin pak začne zápas roku pro český tým. "Celý turnaj je o tomhle zápase," říká kapitán Robert Reichel. Když jeho mužstvo Rusy porazí, střetne se v semifinále s vítězem předchozího duelu, pokud prohraje, jede domů.

V Turku, dějišti mistrovství světa v roce 1991, odehrál český tým na letošním šampionátu dosud jediný zápas. Před týdnem při utkání s Finy si tu hráči stěžovali na vedro v kabině. Maséři Křížek, Bílek a Vlašic proto vyrazili na inspekci už v úterý večer, aby podobné nedsostatky doladili.

Kabina pro klíčový zápas musí být připravená precizně: mísa s ovocem, výstroj, ručníky, bedna s nářadím i maskot - trpaslík Štístko a dres se jmenovkou Jameson a číslem 0,75. To všechno už je na svém místě. A zkontrolována je i lednička s chlazenými nápoji, automat na kávu, sprcha, brusky...

Mezitím na parkovišti před Elysée Arenou, která stojí stranou od města mezi lesy a sklady, začaly svítit první české dresy. Hrstka fanoušků obhlížela krámky s hokejovými suvenýry a posilňovala se finským pivem Karjala. Večerní zápas s Ruskem ale moc diváků do hlediště nepřiláká, celé Finsko totiž bude sledovat své miláčky v "helsinském" čtvrtfinálovém derby proti Švédsku.

Čeští hokejsité vyrazili z hlavního města ráno po osmé hodině, v jedenáct už absolvovali rozbruslení v dějišti zápasu "Z". Pak se odjeli naobědvat a vyspat se do hotelu, jehož pokoje si pronajali jen na čtvrtfinálový den. V Turku totiž mužstvo nezůstane, v noci se každopádně vrací do Helsinek. Pokud bude cesta radostná, zůstanou v nich čeští hokejisté minimálně do soboty. Když prohrají, budou místo taktiky na pátečního soupeře řešit, jak se nejrychleji dostat do Prahy.

Už před vlastním zápasem s Ruskem si český tým připsal úspěchy na "diplomatickém poli". Oba celky měly zájem o levou střídačku z pohledu televizních kamer, nakonec uspěl český výber. Ten se navíc zabydlel v nejprostornější šatně místního TPS Turku. Také výběr dresů byl na české straně - volba padla na červené.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze