Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vsetín jede na Ural

30 1999
V s e t í n - Výlet až na hranice kontinentu musí zvládnout hokejisté Vsetína kvůli startu Evropské ligy. V mezinárodní soutěži je dnes čeká obhájce titulu, ruský mistr Metalurg Magnitogorsk. Z města na Uralu, nedaleko hranic s Kazachstánem, vládne ruský klub Evropě. V minulém ročníku prošel k triumfu přes dvě porážky. Jednou prohrál i se Spartou, svým soupeřem v základní skupině.

Vsetín se hned po nedělním ligovém zápase v Pardubicích přesunul do Kladna, kde přespal. Včera letěl speciálem do Ruska, dnes večer se po utkání vrací zpátky.

"Víme, že Magnitogorsk loni soutěž vyhrál. Jsme připraveni na kvalitní zápas," řekl vsetínský trenér Miroslav Venkrbec. "Jedeme pro co nejlepší výsledek. Doufám, že budeme bodovat."

Evropská liga zatím marně bojuje s nedůvěrou a jenom pomalu se jejím manažerům daří přilákat sponzory. Letos aspoň kluby neprodělají, protože všechny náklady hradí mezinárodní federace.

Hokejisté přesto stále existencí soutěže nejsou nadšeni. "Ve srovnání s fotbalem si připadám jako chudý příbuzný. Nechápu, proč Evropskou ligu vůbec hrajeme," řekl vsetínský kapitán Jiří Dopita. "Nevím, jestli je to zajímavé pro lidi. Mně ale připadá úplně zbytečné motat se někam do Ruska šest hodin v letadle."

Evropskou ligu hraje šestnáct týmů rozdělených do čtyř skupin. Vsetín se utká ještě se Slovanem Bratislava a rakouským mistrem Villachem. Spartu, druhého českého zástupce, čeká nejlepší švédský klub Brynäs Gävle, IFK Helsinky a britský Manchester. Pražané vstoupí do soutěže za týden ve Švédsku.

Z každé skupiny postoupí dva nejlepší do čtvrtfinále. Liga nezná v první fázi remízu. O vítězi se musí rozhodnout buď v desetiminutovém prodloužení, nebo při penaltovém rozstřelu.

Proto platí zvláštní systém bodování. Za vítězství v normální hrací době jsou tři body, za výhru v nastaveném čase nebo v rozstřelu dva body. Porážka později než po skončení šedesáti minut je za bod a jenom prohra v normální době znamená nulu.

Čtvrtfinalisty čekají souboje na dva zápasy. Pokud budou mít dva týmy stejně bodů, rozhodne prodloužení nebo rozstřel. Do finálové skupiny se dostanou nejlepší čtyři týmy.

Dnešní program, skupina A: Magnitogorsk - Vsetín, Slovan - Villach. Skupina C: Turku - MoDo, Mannheim - Oslo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze