Vsetín - Ústí nad Labem: Červenka atakuje soupeře

Vsetín - Ústí nad Labem: Červenka atakuje soupeře - Ústecký Červenka poslal k ledu jednoho ze vsetínských hráčů. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Vsetín zabral a baráž s Ústím vyrovnal

• 30
Vsetín - Zaplněným Lapačem se opět po delší době nesl oslavný chorál "Vysoký jalovec." Hokejový Vsetín porazil Ústí nad Labem 4:1 vyrovnal barážovou sérii na 1:1. Základ k úspěchu položil domácí tým hned po třiceti vteřinách hry, kdy poprvé v baráži prostřelil ústeckého Romana Málka kapitán Roman Stantien.

Gólovou pojistku přidal při dvojnásobné výhodě Rob a třetí branku přidal znovu v přesilovce Demel.

Ústí probralo z útlumu až Grofovo snížení, zdramatizovat zápas se hosté pokusili při dlouhé power-play, ale těsně před koncem rozjásal téměř pět tisíc diváků gólem do prázdné branky Steiner.

Barážová série je vyrovnaná 1:1. Pokračuje ve čtvrtek a v pátek na ledě Ústí nad Labem.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Vsetínští hokejisté měli před sebou těžký úkol, rychle se oklepat z nedělní porážky.

"Už když jsme nastupovali při rozbruslení a zvedli jsme hlavy, byly tribuny plné. Najednou na nás vše dopadlo. Celou sezonu jsme odehráli před poloprázdným stadionem. Ten tlak jsme prostě nezvládli," přiznal po prohře v prvním zápase vsetínský útočník Marek Dubec.

Napětí prožívá celé město a dokonce i jeho starosta. "Copak play-off, tam máte jistotu extraligy a zase o 'tolik' nejde. Ale my teď řešíme otázku další budoucnosti týmu," svěřoval se před druhým duelem Jiří Čunek, který zamířil na tribunu Lapače.

Vsetínští hokejisté ale zvládli vstup do druhého barážového duelu bravurně. Po třiceti sekundách se ujali vedení.

V momentě, kdy jim hlavní rozhodčí Bolina ponechal výhodu, zavezl puk do útočné třetiny Lukáš Valko a nahrál před branku kapitánovi Romanovi Stantienovi a ten na podruhé střelou k levé tyčce překonal ústeckého gólmana Romana Málka.

Hosté se pokusili o odpor až v páté minutě při přesilové hře, kdy od modré pálil ústecký bek Jan Kudrna a jeho střelu těsně před Hovim tečoval Jankových, avšak jeho zásah poslal puk příliš vysoko.

Skoro se ani nechtělo věřit, že do druhého barážového duelu nastoupily totožné celky. Vsetín byl aktivní a určoval tempo hry.

V 8. minutě na ústeckou branku z prostoru mezi kruhy zamířil Stantien. Začal se radovat. Tribuny zahučely. Ruce vsetínského kapitána vylétly nad hlavu. Jenže Málek puk našel pod svými betony.

Vsetín se tlačil do šancí, ale proměnit výhodu pět na tři v první třetině nedokázal. Avšak ani hosté z Ústí nebyli o mnoho úspěšnější.

Přesilovková pojistka rozjásala Lapač

Druhá část byla ve znamení častého vylučování a hra se rozkouskovala. Rozruch tak přinesla až další výhoda domácích, kdy na trestnou lavici usedli dva hráči hostů. Vsetín měl na to, aby něco vymyslel přesně 66 sekund. Vteřinu před koncem prvního trestu dostal na modrou přihrávku Luboš Rob a přes clonící obránce prostřelil Málka.

Lapač bouřil. Tribuny zpívaly a domácí hráči byli hrdiny duelu. Ambiciózní Ústí působilo zaskočeně a stísněně. Neujala se ani šance hostujícího Tomáše Sýkory z 34. minuty. Severočeši se oproti předchozímu utkání zkrátka nemohli najít.

Na začátku poslední třetiny opět při přesilovce přihrál Hrabal od modré Demelovi, ten svoji šanci proměnil a upravil tak stav zápasu na rozdíl tří gólů. Jiskru naděje pro hosty vykřesal v 56. minutě Jakub Grof, když snížil na 1:3. Ani závěrečná tříminutová power-play ale Ústí nepomohla. Konečný výsledek stanovil vsetínský Steiner do prázdné branky.

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Připravovali jsme změnu hry a jsme rádi, že se hráčům povedlo na ni reagovat. Našli jsme konečně recept na obranu soupeře a dokázali ho přehrát. Přesilovky jsme dnes hráli dobře, ale potřebujete v nich i trochu štěstí. Důležitým momentem bylo, že jsme proměnili druhou výhodu pět na tři. Pak už jsme utkání dotáhli. Musíme poděkovat klukům, že se dokázali zvednout po včerejší porážce. Utrpěli jsme dílčí ztrátu, kterou jsme dneska vrátili a začíná se od nuly. Diváci nám vytvořili báječnou atmosféru."
Vladimír Evan (Ústí nad Labem): "Utkání bylo oboustranně kvalitnější než včera. Domácí do něj výborně vstoupili, byli agresivnější a vypracovali si spoustu šancí. Dostali jsme dva góly v oslabení a při šancích, které jsme vypracovali, bylo štěstí na straně Hoviho. Domácí vyhráli zaslouženě. Nám se podařilo zdramatizovat alespoň závěr, který byl díky tomu zajímavější. Stále to zůstává otevřené padesát na padesát, baráž je specifická a domácí prostředí nemusí být výhodou."

Vsetín - Ústí nad Labem 4:1
Branky a nahrávky:
1. Stantien (Valko), 33. Rob (Jenáček), 44. Demel (Hrabal), 60. Steiner (Dubec, Horák) - 56. Grof (Červenka, Sýkora). Rozhodčí: Bolina, Šindler - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:1. Diváci: 4862. Třetiny: 1:0, 1:0, 2:1. Stav série: 1:1.

Vsetín: Hovi - Hrabal, Kučný, Horák, Spitzer, Bolf, Bauer - Valko, Stantien, Demel - Zdráhal, Steiner, Duba - Dubec, Jenáček, Rob. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
Ústí nad Labem: Málek - Jan Kudrna, Hájek, Pavlas, Mazanec, Grof, Vála, J. Evan, Zápotočný - Eiselt, Pazourek, Antoš - Havel, Slížek, Kuchler - Jankových, Sýkora, Jiří Kudrna - Fink, Červenka, Klimt. Trenéři: Hynek a V. Evan.