Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni se už naučili bruslit, každý má sílu

3 2001
N o r i m b e r k - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Pod levým okem má jizvu, pod dolním rtem další škrábanec. Hokejový útočník Martin Ručinský si během prvních tří zápasů na šampionátu hodně prožil, právě na technicky vyspělé hráče jako on se protivník zaměřil nejvíc. Občas ho šťouchl hokejkou, bouchl loktem nebo narazil na mantinel. "Ale dalo se to čekat. My jsme daleko techničtější mužstvo, museli po nás jít tvrdě," přiznává jedna z největších hvězd českého týmu a pilíř slavného zámořského týmu Montreal Canadiens. A jak jeden z nejlepších bruslařů NHL hodnotí základní skupinu?

O skupině a soupeřích
Tušili jsme, že to nebude jednoduché. Dneska už prostě není lehkého zápasu, natož lehkého soupeře. Pro týmy není problém se naučit pořádně bruslit, každý hráč má velkou sílu. A tak toho využívají a snaží se to ostatním vyspělým mužstvům, jako jsme my, hodně znepříjemnit. Pokud by bylo na mě, tak já bych podobné výběry vůbec na šampionát nebral. Zúžil bych počet účastníků třeba na deset, aby se už kvalitní zápasy hrály od začátku. Nás lepší hokej čeká až v osmifinálové skupině, a to je tam ještě šest týmů. Ideální by byly už jenom čtyři.

O promarněných šancích
Ano, trápili jsme se. Měli jsme velkou převahu, ale nemohli jsme dát gól. I v NHL se nám stává, že zažijeme podobné zápasy. Pak se to ale zvrátí a najednou to tam začne padat. Doufám, že jsme si to i my tady na mistrovství vybrali a teď už góly začneme dávat.

O hrozném vedru
Já osobně jsem se v zápasech necítil špatně, akorát při tom posledním se Švýcarskem mi bylo hrozné vedro. Vůbec se nedalo na střídačce dýchat, led byl také špatný, bořil se. Ke konci jsem toho měl opravdu plné zuby, doufám, že v Hannoveru bude lepší teplota.

O přesilovkách
Jsou špatné. A přitom jde o klíčové momenty v zápase, musíme se tomu opravdu věnovat. Myslím si, že v sehranosti to není, musíme se lépe domlouvat. Zkoušíme dávat jednoho beka před branku a stejně to honíme pořád jenom po rozích. Potřebujeme se dostat k lepšímu rozestavění. Na druhé straně ale máme i docela smůlu, puk se vždycky odráží někam jinam.

O Kanadě a dalších soupeřích
To už nebude takový antihokej, už se těšíme. Budou to velmi nepříjemní soupeři, ale na druhé straně se s nimi dá hrát. Zvlášť Kanada vypadá velmi silně. Jsou tam mladí ambiciózní kluci, kteří chtějí vyhrát. Je pravda, že v minulosti na šampionáty spíše jezdili starší borci, kteří chtěli jenom za levné peníze nakupovat. Teď jsou mladíci s velkým zapálením. Ale nechci to zakřiknout, v poslední době se nám proti Kanadě docela dařilo, sand to vydrží.

O prvním útoku
Podle mě je to dobré složení formace. S Robertem Reichlem jsme hráli spoustu let, známe se, jsme kamarádi. A nemyslím si, že by tam byl Radek Dvořák nějak navíc, nebo přebýval. Každý máme svůj úkol a ten plníme.

O rozhodčích
Škoda mluvit. To, co předvedl v posledním zápase, to si snad dělá srandu. Že prý dělá zároveň skauta zámořskému Torontu? No tak ať radši dělá jenom toho skauta... Nerozumím, že někdo takový může vůbec pískat na šampionátu, vždyť on vůbec nechápal, o co jde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze