Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni sní o olympiádě, jen Peca o NHL

2 2001
Hannover - Družinu mladých, talentovaných a ambiciozních hokejistů přivezl na šampionát do Německa kouč Wayne Flemming. Hráči jako Vincent Lecavalier nebo Wade Redden se chtějí ukázat v co nejlepším světle. Naděje, že by v příští sezoně byli vybráni pro olympijské hry v Salt Lake City, by pak byla mnohem větší. Nejzkušenější kanadský reprezentant Mike Peca může tyto snahy pozorovat jen s úsměvem. Jeho ambice jsou docela jiné: chce si najít angažmá v NHL, samozřejmě s odpovídajícím platem. Bojuje o to už rok, zatím má navrch neústupný management Buffala.

Od loňského léta vyjednává o nové smlouvě a od začátku si stanovil hranici, pod kterou nechce jít: 3,5 milionů dolarů ročně. Je jedním z nejlépe bránících útočníků NHL a ve své poslední sezoně zaznamenal 61 bodů. V roce 1999 dovedl jako kapitán Buffalo podruhé v historii do finále Stanley Cupu.

Tyto zásluhy byly zapomenuty, sotva připomněl generálnímu manažerovi, že by chtěl ročně přidat skoro dva miliony dolarů.

Když jednání nevedla k cíli, požádal v listopadu o výměnu. V prosinci přijal nabídku kanadské reprezentace a odletěl na slavný Spengler Cup do Davosu. Ani tam neměl moc štěstí. Po osmi měsících naskočil na led a hned při prvním střídání si natáhl třísla. Dále neriskoval a letěl zpátky domů. A začalo další kolo námluv s kluby NHL.

V lednu rezignoval na funkci kapitána Buffala a prohlásil, že už nikdy nenastoupí v dresu Sabres. Poslední nabídka klubu zněla: 11,5 milionu na čtyři roky. Výměna do jiného klubu nepřišla, a tak jen čekal na další pozvánku do reprezentace.

Asistent generálního manažera Lanny MacDonald jej nejen nominoval, ale svěřil mu i funkci kapitána. "Má pro to ideální předpoklady. Je vůdce na ledě i mimo něj a může hodně pomoci našim hráčům i trenérů," říká legendární kanadský hokejista, dnes pravá ruka Wayne Gretzkého.

S prvním vystoupením proti Norsku ještě Peca spokojen nebyl. Ukázal sice svůj důraz, pracovitost v rozích, jenže čekal více. "Pochopitelně nejsem ve své bývalé formě. Chybí mi ještě tak třicet procent, ale ještě během turnaje se to určitě zlepší," věří Peca.

Šampionát mu má pomoci i k návratu do NHL. "Vím, že je tady spousta důležitých očí a že o mě může být zájem. Jasně, příští sezonu bych hctěl hrát zase v NHL."

Vizitka Mike Pecy

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze