Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtek: Češi zvládli zápas bez nervů

7 2003
Ostrava - "Rozhodla zkušenost českého týmu, hráči zvládli zápas bez nervů" tvrdí Vladimír Vůjtek, kouč mistrovské Jaroslavle, po čtvrtfinálové výhře česka nad Ruskem 3:0. "Ruské sebevědomí v zápasech proti Česku? To jim vzala prohra v Petrohradu před mistrovstvím světa," přidává další postřeh Vůjtek. "Rusové měli na šampionátu tým mladíků, nevyšly jim poslední tři zápasy ve skupině a kouč Pljuščev udělal chybu, že nepostavil do branky Podomackého. To je jasná ruská jednička. Nechtěl bych teď být v Pljuščevově kůži, zažije si v Rusku peklo," odhaduje Vůjtek. Hejduk poslal Rusy domů, jsme v semifinále

"Češi podali skvělý výkon. A zápas zvládli hlavně svými zkušenostmi. Od začátku hráli bez nervů a s velkým sebevědomím. Rozhodly přesilovky a právě v nich se projevila česká zkušenost. A tahouni národního týmu, mistři světa a olympijští vítězové také zápas rozhodli.

Hejduk nejprve krásnou finální přihrávkou v oslabení vyzval ke skórování Hlaváče, druhý gól dal v přesilovce sám. Na třetí gól parádně nahrál Hlinkovi opět v přesilovce Špaček. Muži zápasu byli jednoznačně Hejduk a brankář Vokoun. Ten prokázal, že je vyzrálý gólman a je velkou oporou týmu.

A na brankářském postu udělal podle mě velkou chybu ruský trenér Pljuščev. Měl nechat chytat Podomackého. To je jasná ruská jednička. Sice mu nevyšel zápas s Kanadou, kde pustil lacinější góly, ale i tak měl dostat šanci. Nevím, jak by se utkání vyvinulo, kdyby chytal od začátku, ale každopádně od té doby, kdy vystřídal Sokolova, vychytal pět nebo šest vcelkých šancí.

Nevím, proč je v ruské reprezentaci Podomackij už tři roky přehlížen. Vím od něj, že se pak v národním týmu necítí dobře. A místo něj dostává příležitost Sokolov, který pořádně nechytá ani v ruské lize. Jasně, loni mu vyšel čtvrtfinálový zápas proti Česku a Rusové si možná i proto proti Čechům věřili. Mysleli si, že na nás umějí zahrát. Ale poslední porážka v přípravě před mistrovstvím světa jim podle mě velkou část sebevědomí vzala.

Ale jak už jsem naznačil, hlavní důvod českého triumfu byly zkušenosti. V týmu máme Reichla, Hejduka, Straku, Modrého, prostě šest sedm velezkušených hráčů, doplněný hokejisty z domácí soutěže a mladšími hráči z NHL jako jsou Vašíček, Vrbata či Tomáš Kaberle. Docela povedený mix.

To Rusové neměli. Vždyť kromě Dacjuka byli všichni hráči z NHL spíš mladší, kteří ještě nemají tolik odehráno a ze superligy je doplnili také spíš mladíci. Tak slavil Pljuščev úspěch v Euro Hockey Tour, kam se starším hráčům moc nechce jezdit, ale na mistrovství světa to nebyla ideální volba. Tam měli dostat příležitost zkušení. Šel do velkého rizika. A když Rusům nevyšly poslední tři zápasy ve skupině, mužstvo se nedokázalo zvednout.

Nechtěl bych být teď v kůži trenéra Pljuščeva, asi to nebude mít lehké. Před mistrovstvím světa byla v Rusku hodně velká očekávání a o to větší bude teď zklamání. Reprezentace je tam jasně na prvním místě a rozebírají se všechna utkání. Když například porazili Čechy na začátku sezony v Brně 5:2 v bezvýznamném přáteláku, byly z toho velké oslavy.

Ještě před mistrovstvím světa chtěli ruští novináři případný neúspěch hodit na mě, protože jsem ho nahradil v Kazani. Jako bych na to měl já nějaký vliv. Ale teď je na tom špatně. V Kazani neudělal úspěch a teď vypadl na mistrovství světa...

Naopak Češi mohou vzhlížet k semifinále s Kanadou s mírným optimismem. Samozřejmě, Kanada má hodně silný tým, ale pokud se bude dařit tahounům týmu jako tentokrát proti Rusku nebo jako v důležitých zápasech proti Slovensku a Finsku. A úspěch či neúspěch bude záviset právě na tom, jak zápas zvládne těch šest sedm zkušených hráčů. Ti další, ať už z naší ligy, nebo mladíci z NHL jako Vašíček či Vrbata, se s nimi mohou svézt, ale podle mě těžko rozhodnou tak důležitý zápas sami."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze