Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtek prohrál, ale cíle má vysoké

11 2003
Moskva - Přesto, že se týmu AK Bars Kazaň vstup do hokejové sezony v ruské superlize vůbec nepovedl, má jeho trenér Vladimír Vůjtek nejvyšší cíle. "Chci vyhrát, proto jsem šel do Kazaně. Chci dokázat, že umím vyhrávat nejen s Jaroslavlí," řekl český kouč po prohře 0:5 s CSKA Moskva.

Po dvou úspěšných letech, kdy dovedl jaroslavlský Lokomotiv k titulu, byl Vůjtek nucen změnit klub. Nijak se netají, že se mu z Jaroslavli nechtělo. O okolnostech svého přestupu ale mluví nerad.

"Na Jaroslavl jsem si zvykl. Byl jsem tam skutečně spokojen a myslel jsem, že tam ukončím svou kariéru v Rusku. Pozice trenéra je však vždycky nejistá," uvedl.

Za dva roky práce v Rusku Vůjtkův tým prohrál jen 19 ze 121 zápasů. Získal si výtečnou pověst svým uměním vycházet s hráči. Změnil tradice ruského hokeje, zrušil dril, dlouhé pobyty na základně i sekýrování hráčů.

Oblíbili si ho fanoušci i novináři, kteří oceňovali jeho slušnost a skromnost. Přestup do jiného klubu za údajně výhodnějších podmínek pak všechny zarazil. "Vypadám asi jako chamtivec. Ale není to vůbec o tom," tvrdí.

O Vůjtkovu práci v Kazani se ucházel sám prezident Tatarstánu Mintimir Šajmijev. "Je to něco zvláštního. Prezidenti většinou nepřijímají trenéry. Já jsem u něj byl již třikrát na přátelském posezení, kdy jsme si povídali nejen o hokeji, ale také o životě. Působil na mě velmi příjemným dojmem a pro mne je to veliká čest být pozvaný k takovému vysokému státnímu činiteli," uvedl Vůjtek.

Vedení republiky si jej prý předchází a velmi dbá o to, aby byl v novém působišti spokojen. "Dělají mi tam pomyšlení. Nemohu si na nic stěžovat. Všechno, co potřebuji, mám. Vím ale, že ode mě za to chtějí titul," vysvětlil.

"Je to jejich přání, ale já jsem si také zvykl na vítězství. Strašně nerad prohrávám. Bude ale nějakou dobu trvat, než si zvyknu na manšaft. Ta moje situace je dost podobná té, co byla, když jsem přišel do Ruska. Dnes mám výhodu, že už umím rusky, znám ruskou mentalitu a prostředí," dodal.

Podle Vůjtka řídí Ak Bars tatarská vláda. Do finančních záležitostí klubu prý nevidí. Odhaduje však, že nebude o nic chudší, než Lokomotiv. Podmínky v Kazani jsou podle Vůjtka srovnatelné jako v Jaroslavli. "Co mi však bude chybět, je krásný zimní stadion Lokomotivu. Byla radost tam chodit a pracovat, ať už na zápasy, nebo na trénink. To v Kazani není," posteskl si.

Ve zcela nevyhovujícím stavu je podle něj báza, tzv. základna, kde hráči tráví den před zápasem. Oceňuje zase, že v novém působišti vládne klidnější pracovní atmosféra. "Rozhodně tady není takový denní tlak, jaký byl v Jaroslavli. Na druhé straně je ale velká odpovědnost," říká kouč, jenž má v kádru útočníka Radka Dudu.

Prozatím je Vůjtek odhodlán zůstat v Rusku ještě jednu sezonu. "Rusko jsem si oblíbil. Mám na něj dnes zcela jiný názor, než když jsem sem šel. Kolik tady vydržím, ale nechci říkat. Dlouho už bych se ale zdržovat nechtěl, i když mám tak skvělé podmínky, že bych je sotva měl někde jinde. Všechno bude záviset na výsledku," uvedl. Jeho smlouva prý nevylučuje ani dvouleté působení.

Na Kazani se Vůjtkovi příliš nezamlouvá to, že je to velké a rušné město. Ani řídit se tam prý neodváží, zatímco v Jaroslavli neváhal usednout za volant. K dispozici má vůz Volkswagen Passat i s řidičem, který je mu k dispozici 24 hodin. "Doprovází mne až k bytu," vysvětlil trenér s tím, že povinností řidiče je asi dohlížet i na jeho bezpečnost. Ochranku mu nikdo ale přímo nenabízel.

Pokud jde o bydlení, Vůjtek nostalgicky vzpomíná na Jaroslavl, kde měl k dispozici dvoupokojový byt v klidném historickém centru města. "Bydlím na sídlišti a pod okny mi jezdí tramvaj. Uvnitř je to pěkně upravené, mám tam dokonce vířivou vanu, myčku nádobí a podobné vymoženosti. Je to i větší o dva pokoje, ale není to tady tak útulné," stýská si.

Také jeho paní, která do Kazaně přijela před dvěma týdny, prý byla poněkud zklamána. Určitou satisfakcí je jí ale skutečnost, že ve městě je nový moderní supermarket, kde si může pohodlně nakoupit, zajít do butiků, či na kafe. V tomto směru je to tam jako v Evropě, říká.

Než šel do Ruska, slyšel prý o něm Vůjtek jen samé hrůzy. "Já ale vidím, jak se tady všechno mohutně zvedá, staví se nové stadiony a úžasná je podpora sportu. Jsou samozřejmě stále i velké rozdíly, třeba mezi špičkovými sportovci a obyčejnými pracujícími. Rusko ale podle mně má velkou budoucnost. Věřím, že do deseti let bude na evropské úrovni," soudí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze