Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český kliďas na slovenské střídačce: S trochou štěstí můžeme mít medaili

1 2015
Jeden ze slovenských novinářů se zeptal: "Čekají nás Dáni, kteří jsou asi nejslabším soupeřem na turnaji, protože nemají žádného hráče z NHL..." Vladimír Vůjtek ho ani nenechal domluvit: "To poznáme až na ledě. Na mistrovství světa jsme se už hodněkrát přesvědčili, že nemůžeme nikoho podcenit."

Český trenér slovenských hokejistů znovu ukázal, v čem je jeho velká síla. Je to krocení emocí a přehnaných očekávání. Klidný ostravský lišák, který má za všech okolností nadhled, působí stejně i těsně před začátkem mistrovství světa, které pro něj bude hodně specifické.

Vzpomínky na MS 2004

Vůjtek byl před 11 lety na šampionátu v Ostravě coby kouč ruské Kazaně jako pozorovatel. Sledoval vlastní hráče a potenciální posily, o které měl klub zájem. "Hodně jsem sledoval Slovensko a také Rusko, které tu tenkrát hrálo špatně a nepostoupilo ani do čtvrtfinále," vzpomíná.

Zato Slováci skupinu s přehledem zvládli a postoupili až do semifinále. Může současný tým předvádět podobné výkony? "Těžko se to porovnává, tenkrát byla řada slovenských hráčů špičkou z NHL. Dneska tu kromě Gáboríka není nikdo. Jsou to spíš začínající hokejisti nebo hráči, kteří už sice něčeho dosáhli, ale spíš jsou to takoví pracovití kluci než hvězdy."

Hrajete doma v Ostravě a navíc tu budete mít téměř domácí prostředí. Je to výhoda, nebo nevýhoda?
Pochopitelně budu muset hráče uklidňovat, aby nepodlehli atmosféře, na druhou stranu se před domácím publikem hraje vždycky dobře. Všichni chtějí být doma. Ale budu pořád zdůrazňovat, že se musíme držet taktických pokynů, nemůžeme se tlačit do útoku hurá stylem a zapomínat na obranu. Ta musí být za všech okolností na prvním místě.

Jak jste vůbec spokojený s týmem, který se tu sešel? Vypadá to, že předčil očekávání, ne?
Já bych byl spokojený, kdyby tu byl ještě Sekera a Chára. Kdyby se nezranili, tak bych byl moc spokojený.

Takže máte stejný problém jako trenér Růžička u českého týmu: dobrý útok a horší obranu?
Neříkám, že je slovenská obrana horší, ale tihle dva jsou hráči světové třídy. Ti by obranu určitě vyztužili. S útokem jsem spokojený, když přijedou Tatar s Jurčem.

Asi se vám hodně ulevilo, když Detroit vypadl ze Stanley Cupu, co?
Nebudu zastírat, že z toho mám radost, ale ještě nemáme všechno definitivně potvrzené. Každopádně oba dva budou velkými posilami. Jsou to hokejisté, kteří v NHL nastupují stabilně. Hlavně Tomáš Tatar je už jedna z hvězd Detroitu. Oba by měli přiletět už v sobotu, tak doufám, že stihnou druhý zápas s Běloruskem. A ještě si necháváme na soupisce místo pro Mariána Hossu, byť ta pravděpodobnost, že přijede, je malá.

Trenéra Vůjtka čeká šampionát doma a sám říká: "Tohle se nepoštěstí každému." Je na něm vidět, že si se svými zkušenostmi vše užívá. I proto, že ho s největší pravděpodobností čeká poslední trenérská štace v kariéře - po ní se chystá do důchodu, byť je o jeho služby stále zájem.

Slovenští fanoušci jsou natěšení, jak vidíte šance týmu vy?
Nějaká obava, jak to mužstvo bude šlapat, tam je. Už první třetina zápasu s Dánskem může hodně napovědět. Budu klást důraz na kolektivní práci a dobré bruslení, tohle budou muset hráči plnit. Pokud tohle kritérium dodrží, tak přijdou i výsledky.

Dá se opakovat tři roky starý výsledek, kdy jste překvapivě získali stříbro?
Všechno se dá zopakovat, ale musíte mít kus štěstí, dobrého brankáře a velikou bojovnost.

A máte připravenou svou vítěznou košili?
Chtěl jsem si vzít jen jednu, ale nakonec jsem jich vzal víc.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze