Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtek se chystá v Kazani přitvrdit

25 2003
Novosibirsk, Praha - Hokejový kouč Vladimír Vůjtek zažehnává v ruské Kazani bídný začátek sezony. Přišel jako dvojnásobný ruský mistr z Jaroslavle, i tady od něj v budoucnosti čekají titul. Jenže sezonu jeho tým začal dvěma porážkami a remízou.

"Tak to bylo i první rok v Jaroslavli," říká. "Pak se nám tam hodně dařilo. To se bude těžko opakovat.“ I s Kazaní však už vyhrává a stoupá tabulkou. Ve čtvrtek jeho tým čeká další zápas v Novosibirsku.

Věříte, že je špatný začátek za vámi?
Těžko říct. Porazili jsme teď doma slabší soupeře. Myslím, že už jsme našli svoji hru. Trochu nám ublížilo i to, že šest hráčů hrálo za ruský nároďák a tým se nemohl v poslední etapě připravovat.

Vy na prohry nejste moc zvyklý...
Nepovedl se nám jen první zápas s CSKA. V Chabarovsku jsme po šestihodinovém letu sehráli vyrovnaný zápas. A Omsk jsme přestříleli 34 ku 15, ale prohráli. I to se začátkem sezony stává. Body nám však chybí.

V Jaroslavli jste vysvětloval i výhry. Jak teď reagovalo vedení Kazaně?
Je to všude stejné. Ne že bych musel něco vysvětlovat, ale všichni se dívají na tabulku a ta není příznivá. Všichni čekali, že budeme mezi prvními třemi, a jsme jedenáctí.

Setkal jste se s prezidentem Tatarstánu Šajmijevem, který chtěl trénovat Kazaň. Nemluvil vám teď do práce?
Ne. Naposled jsme se viděli týden před ligou, povídali si o hokeji.

Přeci jen, nebál jste se o místo?
Ne, já už se o místo nebojím. Pracuji podle svých schopností. Nezabývám se tím, jestli někdo napíše, že můžu ztratit zaměstnání. Vyletět můžu, ale já se z toho netřepu.

Už jste přivykl životu v rušné Kazani?
Dá se říct, že jo. Moc se městem nepohybuju, spíš jezdím na stadion a zpátky. Ale když je čas, projdu se centrem. V Jaroslavli mi chyběl velký obchodní dům, ten tady je.

Nakupujete rád?
Moc ne, to nechávám na ženě. Ale rád se projdu městem a dám si někde kafe. V Jaroslavli bylo pořád kam zajít, všude se dalo dojít pěšky. Tady musím využívat řidiče.

Ještě jste nesedl za volant?
Ne. Ani se na to nechystám. Mohl bych, ale auto se tu musí nechávat na hlídaném parkovišti a to poblíž bytu nemám. Ale jinak, na co si vzpomenu, to mám. Někdy i víc.

V Jaroslavli jste zavedl demokracii, zrušil jste soustředění na báze. V Kazani ale tento systém fungoval, že?
Tady budu muset spíš zavést trochu tvrdší režim.

Jak to?
Ne všichni chápou demokracii, někteří si myslí, že je to anarchie. Tak to bývá i v českých klubech.

Jak jste zatím spokojený s útočníkem Radkem Dudou?
Zatím si zvyká, ještě se moc neprosazuje střelecky. Ale chová se velmi disciplinovaně. Za pět zápasů měl jeden dvouminutový trest.

Desátého října vás čeká souboj s Jaroslavlí, kterou jste vedl. Bude pro vás zvláštní?
Myslím, že ne. Byl jsem tam velice spokojený. Kromě tlaků, které tam byly, ale na ty jsem si časem zvykl. Na Jaroslavl budu vzpomínat vždy jen v dobrém. Funkcionáři a lidé z klubu mi volali po těch prvních třech zápasech a povzbuzovali mě. Bylo to od nich velice milé.

Změnila se podle vás ruská liga za dva roky, kdy v ní působíte?
Myslím, že moc ne. Ale je tu víc hvězd z NHL, i těch evropských. Liga je silnější po stránce osobností.

I vy jste chtěl jednu zlákat, stál jste o útočníka Martina Procházku.
Chtěl jsem ho, ale situace se vyvinula tak, že jsem měl už tři cizince.Najdete na iDNES.czmobilní verze