Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtek se Ruska nebojí, míří do Jaroslavle

3 2001
Klimkovice - Nejde do neznáma, Ruska se nebojí. Vladimír Vůjtek je prvním českým hokejovým trenérem a zřejmě i zahraničním, který povede ruský tým. Podepsal roční smlouvu s Torpedem Jaroslavl. Extraligu opouští po dvanácti letech, v nichž vedl Vítkovice, Zlín a minulou sezonu Třinec. "Netajil jsem se tím, že chci změnu, už loni jsem jednal se Slovanem Bratislava," prohlásil Vladimír Vůjtek. V Jaroslavli střídá Vorobjeva. "Neznám ho, ale vím, že patří k nejzkušenějším ruským trenérům a že vedl ruskou reprezentaci do dvaceti let," řekl Vůjtek. "V klubu s ním byli spokojeni, ale byl tam pět let, proto ta změna."

Proč se vůbec rozhodl pro Rusko?  "Nabídka byla seriózní a Rusko je hokejová země," podotkl. "Je to pro mě nový impuls. V domácím hokeji jsem už byl na spoustu věcí alergický a někteří lidé byli alergičtí na mne."

Ví, že většina sportovců má strach do Ruska jezdit. "Moje první dojmy jsou ale dobré. Byl jsem tam čtyři dny a poznal příjemné lidi, příjemné město i prostředí. A především jsou tam kvalitní podmínky pro hokej."

Vůjtek připomíná, že Jaroslavl, která leží nedaleko Moskvy, je jedním z nejstarších ruských měst. "Tam se Rusko tvořilo."

Z hráčů Jaroslavli Vladimír Vůjtek nezná nikoho. "Na mistrovství světa v Německu ale hrají But, Jevstafjev, Krasotkin a Žukov," řekl Vůjtek. S mužstvem se začne seznamovat ve druhé půlce května při desetidenním pobytu v Turecku, kde hokejisté i s manželkami zakončí sezonu.

"Nepůjde jen o dovolenou, budeme i trénovat," uvedl Vůjtek. "Hlavně se ale budu snažit poznat mentalitu hráčů a chci se pobavit o jejich stylu hry."

Do Ruska Vladimír Vůjtek odletí ke konci června. "To si už vezmu všechny potřebné věci, protože počítám, že se domů už příliš často nedostanu."

Na letní přípravu, kterou praktikoval v tuzemsku, v Rusku spoléhat nemůže.  "Trénovat začneme 25. června hned na ledě," upozornil Vůjtek. "Led ale proložíme posilovnou a běháním." Už 14. července čeká Jaroslavl první z přípravných turnajů ve Finsku.

A jaké má trenér Vůjtek plány s mužstvem? "Letos Torpedo skončilo v ruské nejvyšší soutěži čtvrté, takže předpokládám, že bychom měli nejméně takové umístění zopakovat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze