Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výborný on-line: Zlato, to bude těžký úkol

19 2004
Praha - Čtyřletý Míša pobíhá po pokoji s tužkou a papírem tak dlouho, až ho táta musí zavřít v pokojíčku. "Hokejista z něj nebude, to spíš spisovatel," usmívá se. David Výborný ale hokejistou je. A ne ledajakým. Sám má čtyři tituly mistrů světa a za sebou parádní sezonu. Pět dní před začátkem šampionátu odpovídal čtenářům iDNES v on-line rozhovoru přímo z domova v Jirnech u Prahy.

David Výborný si užíval poslední den volna před začátkem mistrovství světa v nově vymalovaném domě za Prahou.

Zatímco manželka Irena ještě vybalovala obrazy a zarámované hokejové fotografie z krabic ukrytých před létajícími kapkami barev, manžel a otec čtyřletého Michala se usadil k notebooku a věnoval se internetovým čtenářům.

"Homepage iDNES mám v Americe nastavenou jako domovskou stránku," říkal. "Takže se v tom docela vyznám."

Odpovědi Davida Výborného čtěte ZDE

Odpovídal bezprostředně, chrlil ze sebe vodopád slov. Často zavtipkoval, jako když po něm jeden z pisatelů chtěl, aby vzkázal trenéru Slavomíru Lenerovi kritiku stavby reprezentačního mužstva. "Jo, já mu to řeknu a on mi odpoví: Tak si to sbal a už se tu neukazuj," usmál se.

Nebo když se jej jeden ze čtenářů ptal, zda neměl v NHL problémy s menší výškou. "Nejsem zase takový střízlík, mám 86 kilo. Kdybych se nehlídal, tak jsem na devadesáti a už bych to asi neubruslil," diktoval vesele odpověď.

V úterý legrace a volno končí, národní tým se večer sejde k poslední fázi přípravy na světový šampionát. Přesune se do hotelu Sen v Senohrabech u Prahy, stranou od ruchu velkoměsta.

"Věřím, že nominovaný budu," říkal Výborný, který odehrál povedený přípravný zápas s Ruskem a nastoupí i ve čtvrteční přípravě s Kanadou, která bude generálkou na turnaj. "Hrát budu s Jardou Jágrem a Martinem Strakou, snad nám to klapne," doufá.

K optimismu má důvod, patří mezi osmičku hráčů, s níž kouč Slavomír Lener zřejmě najisto počítá. Letos se v zámoří stal klíčovou osobností mužstva Columbus Blue Jackets. Nastoupil ve dvaaosmdesáti zápasech, ve kterých nasbíral 53 bodů. To je jeho osobní rekord. "Columbus mi dal šanci a já jsem za ní vděčný," říkal při on-line rozhovoru. "Jsem tam rád, jen mě štvou porážky venku. Tam nehrajeme dobře."

V Columbusu devětadvacetiletý hokejista odehrál čtyři sezony, nyní usiluje o nový dvouletý kontrakt. Prosadil se ale hned v prvním roce. Díky vytříbené technice, dobrému bruslení i důrazu odolal tvrdému stylu hry kanadsko-americké soutěže.

V případě stávky v NHL zamíří nejspíš do Švýcarska, odkud nedávno dostal nabídku. "Tam jsem si to chtěl vždycky vyzkoušet. Líbilo se mi ovšem i ve Švédsku během dřívějšího angažmá v MoDo. Lidé jsou tam strašně pohodoví, když vám to zrovna nejde, nikdo vám nevyčítá, že berete tolik a tolik," říká.

Jinak je ale pořád srdcem sparťan. "Fandím jí i ve fotbale,"přiznal. "A chtěl bych tam jednou skončit kariéru."

K tomu má ale ještě daleko, aspoň dva roky chce zůstat v NHL. A teď má před sebou  mistrovství světa v Praze. "Zlato bude ohromně těžký úkol," říká.

"Ale potáhneme za jeden provaz. Všichni hráči si uvědomují, že je to pro ně možná poslední mistrovství světa a určitě poslední v Česku. Osobní ambice musejí jít stranou. Hráči, co tam jsou si nemusí dělat super výsledky ve statistikách kvůli smlouvě. Všichni hrají buď v Americe, nebo v dobrých evropských klubech a nemusejí se ukázat před skauty," přemítal Výborný při jedné z odpovědí.

Na turnaji přijme jakoukoliv roli. "Je mi jedno, s kým budu hrát. Umím to dopředu, můžu hrát bránícího útočníka. Záleží na trenérech. My se o úspěch určitě popereme."

Manželka Davida Výborného Irena se synkem Míšou.

Irena Výborná zdobí kuchyň zaskleným plakátem hokejistů Columbusu, kde hraje její manžel David.

Irena Výborná zdobí kuchyň zaskleným plakátem hokejistů Columbusu, kde hraje její manžel David.

Irena Výborná přemýšlí, kam pověsit hokejové fotografie manžela Davida.

David Výborný ve dveřích domu v Jirnech se synkem Míšou v náručí.

Sídlo hokejisty Davida Výborného v Jirnech u Prahy: jednopodlažní dům v americkém stylu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze