Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhrát a vše bude zapomenuto, věří junioři

31 2001
Pardubice - Pokud se juniorským hokejistům vydaří čtvrtfinálový souboj s Finskem, tápání a chabé výsledky ze základní skupiny budou zapomenuty. S tímto vědomím, že teprve v této části turnaje se rozhoduje o úspěchu či propadáku, vstupují mladíci do úterního zlomového boje se severským soupeřem na světovém šampionátu. "Minulý rok jsme suverénně prošli základní částí a ve čtvrtfinále málem prohráli se Švýcary," připomněl asistent trenéra Pavel Hynek uplynulé mistrovství. "Takže předešlé výsledky nejsou až tak rozhodující."Další informace o finském soupeři

A na špatné výsledky už se myslet nebude...
Minulý šampionát v Rusku, to byl jiný obrázek. Národní tým v pohodě a bez ztráty jediného pohodu dokráčel až do čtvrtfinále. Před tím zdolal Švédsko, deklasoval Kazachstán a Slovensko a poradil si také se Spojenými státy. Jenže pak přišlo čtvrtfinále a málem vyřazení od odepisovaných Švýcarů.

Teď všichni věří, že to bude naopak. Nejdříve trápení, teď výhra. "A na špatné předešlé výsledky už se myslet nebude," doufá útočník Jan Boháč.

Ze strany Finů pomsta? To ne, říká Hynek
Pořádná motivace ale požene vpřed soupeře. Právě Finy totiž český tým porazil ve finále uplynulého mistrovství. Bude to pro ně něco jako pomsta? "Určitě to tenhle podtext mít nebude. To je spíš věc novinářů, že vždy historické souvislosti připomenou," odmítá kouč Hynek zvláštní napětí.

"Vždyť jenom pár hráčů z obou stran tento zápas pamatuje." Z českého týmu ten zápas zažili pouze Ustrnul a Plekanec.

Lepšíme se a máme ještě na víc, upozorňuje Koivu
Ani Mikko Koivu, bratr slavného útočníka Saku a asi nejznámější člen současného finského juniorského výběru, nebere čtvrtfinálový zápas s Českem jako odvetu za loňské finále.

"Je mi jedno, proti komu hrajeme. Důležité je vyhrát," přiznal po odpoledním tréninku finského týmu. Tým se podle něj od začátku turnaje zlepšuje, stejně jako on osobně. "Už proti Kanadě jsme hráli dobře. Ale věřím, že to ještě nebylo to nejlepší, čeho jsme schopni," tvrdí Koivu.

Finy máme dobře přečtené, věří kouč
Trenér Hynek se byl podívat na utkání Finů s Kanadou, kde zámořský tým překvapivě prohrál. "Finové vyhráli zaslouženě, měli větší vůli," všiml si. S tímto soupeřem už se junioři v této sezoně utkali čtyřikrát, ani jednou však v přípravných zápasech nevyhráli. "Ale už je máme dobře přečtené, více než Kanadu," říká Hynek. "Hrají dobře jako tým, předvádějí přímočarý hokej, dohrávají souboje."

Ještě po úterním dopoledním rozbruslení se trenéři spolu s hráči sejdou a na videu jim pustí právě zápas Finska s Kanadou. "Upozorníme je na nejsilnější stránky soupeře," říká Hynek. Podle něj hraje výborně především jejich první formace, která bude znamenat pro české mužstvo největší nebezpečí. "Všichni Finové jsou velmi rychlí a hrají tvrdě do těla. To by nám mohlo dělat problémy," ví Hynek.

"Musíme hrát dobře odzadu, i když nás asi diváci budou hnát do útoku," říká gólman Lukáš Hronek. Pouze výkon na hranici možností posune mladíky do semifinále, toho jsou si vědomi. "Musíme hrát více než na sto procent," burcuje ostatní Boháč. "Tady už jsou všichni soupeři vyrovnaní, budou rozhodovat maličkosti," přidává se Hronek.

Finové se ještě byli proběhnout v parku
V pondělí absolvovali hráči více než hodinový trénink, žádná nervozita na nich nebyla vidět. Stejnou dobu strávili po nich na ledě i Finové, jenže ti se pak ještě na dvacet minut šli proběhnout do parku. A následně se deset minut protahovali v posilovně.

Do úterního klíčového souboje by měla vyjet stejná sestava, v jaké reprezentace dohrávala nedělní souboj se Švédskem. Pouze místo obránce Hanzlíka nastoupí od začátku Poživil. 

Pravděpodobná sestava Česka:
Hronek - Ustrnul, Krajíček, Chvojka, F. Novák, Poživil, Blaťák - Hemský, Hudler, Hořava - Sklenář, J. Boháč, Podlešák - Lukeš, Plekanec, J. Novotný.


Utkání můžete sledovat v on-line reportáži na iDNES

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze