Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výkony rozhodčích už zase vyvolávají hněv

Zlín - Vítkovice, rozhodčí - Rozhodčí během pátého semifinálového zápasu Zlín - Vítkovice museli řešit i několik potyček. | foto: Jan KarásekMF DNES

8 2008
Praha - Čím dál častěji se v hokejové extralize ozývají výtky směrem k sudím. Jejich důsledné kontrole brání jedna česká specialita, jež je zakotvena v pravidlech soutěže - zákaz vyjadřování a hodnocení výkonů rozhodčích v den utkání ze strany hráčů, trenérů a klubových funkcionářů. Přesto se čas od času někdo neudrží a promluví.

Naposledy zlost přemohla Romana Blažíčka, generálního ředitele firmy Lasselsberger, hlavního sponzora Plzně.

Ten se hrozící pokuty deset tisíc korun obávat nemusel, možná i proto se po pátečním domácím zápase se Slavií rozhodl k činu. Zašel se podělit o své roztrpčení mezi novináře do tiskového střediska.

"Rád bych vyjádřil svůj názor na to, jakým způsobem pracují někteří delegovaní pracovníci hokejového svazu. My dáváme peníze na sport, aby se lidé bavili a hráči předváděli výkony. Úroveň hokejistů je dobrá, ale arbitrů špatná. Začneme hodně přemýšlet, zda do sportu, který svým přístupem rozhodčí ovlivňují, budeme nadále dávat peníze."

Co ho konkrétně naštvalo? Především celkový dojem z výkonu sudího Poláka.

"A také nepotrestaný faul na Michala Dvořáka, který dostal hokejkou od protihráčů, kteří byli na střídačce. Netvrdím ale, že rozhodčí křivdil jenom Plzni - pan Polák udělal ze skvělého hokeje špatný zápas. Jednoznačně mu ubral na kvalitě," poznamenal Blažíček.

A upozornil i na další moment z předchozího duelu. "Ve Zlíně utrpěl po Balaštíkově zákroku Mario Cartelli otřes mozku, což se také obešlo bez vyloučení," pokračoval šéf hlavního plzeňského partnera.

"Je otázka, zda je Plzeň neoblíbená. Pokud nám někdo nepřeje, ať to řekne nahlas. Každý by měl odvádět takovou práci, za kterou je odměňován. Žádám i vás novináře o vyjádření názoru na výkonnost těch, kteří řídí utkání," prosil Blažíček, jenž se byl před měsícem podívat v Kanadě na několik zápasů slavné NHL.

"Musím konstatovat, že v tomto ohledu je tamní soutěž o osm lig výš než ta naše."

Po pátečním zápase na Spartě sebral odvahu i znojemský kapitán Radim Bičánek. "Co předvedli ti tři šašci, to byla ostuda. Víc říkat nebudu, nechci jít k soudu," citoval jej deník Aha!.

"Rozhodčí nás poslali do čtyř, do tří... Vím, že dostanu pokutu, ale rád ji řediteli extraligy Šulcovi zaplatím."

Nespokojenost dal najevo i uvážlivý kouč Václav Sýkora. "Cítím velké roztrpčení z poslední třetiny a prodloužení, kdy byla naše snaha trošku marná. Jen jsem zvědavý, jak bude po tomto zápase hodnocený rozhodčí," prohlásil.

Ze Sparty odjížděli rozhněvaní také ústečtí hokejisté, již přišli o důležitý bod gólem, který inkasovali v čase 59:08 ve dvojnásobném oslabení. "Na konci zápasu jsem byl hodně naštvaný, to je pravda. Vyjadřovat se k tomu ale nebudu," naznačoval asistent Miroslav Mach.

To dokládá i skutečnost, že se po skončení zápasu musel hodně držet, aby společně s masérem nenapadl trojici rozhodčích Šír, Čížek, Prchal.

"Doufám, že svými výroky Plzni nevytvářím nepřítele, který by se mstil. Bohužel ale nemám jinou šanci, jak na problém upozornit. Rád bych vyvolal veřejnou debatu, jak tento nešvar řešit," podotkl Blažíček.

Halas o kritice ví, ale je ve skluzu

"Kritiku rozhodčích samozřejmě registruju," říká šéf komise rozhodčích Pavel Halas. Když má však okomentovat jednotlivé protesty a uvést, jaké je jeho stanovisko, příliš se toho nedozvíte. "V průběhu svátků jsem byl na mistrovství dvacítek jako supervizor, teď všechno doháním."

Slyšel jste o vyjádření šéfa firmy Lasselsberger, která sponzoruje Plzeň?
Neslyšel, ale mám stanovisko od rozhodčího. Teď jsem požádal o stanovisko klub. Budu to řešit. Zatím se k tomu blíž vyjadřovat nebudu, nemám dostupné materiály.

A o nespokojenosti Znojma po zápase na Spartě víte?
Ano, to budu řešit v úterý.

S výkonem rozhodčích na Spartě nebylo spokojené ani Ústí.
To jsme se shodli s vedením hostujícího klubu, že vyloučení byla v pořádku.

Jak jste s výkony rozhodčích spokojený vy?
Všechno si vyhodnocuji. V průběhu svátků jsem byl na dvacítkách, takže si budu tento týden všechno dávat do statistik a grafů, abych měl všechny možné informace. Potom se k tomu můžu samozřejmě vyjádřit. Teď jsem ale ve fázi, kdy údaje zpracovávám.

Dokáže tedy alespoň v obecné rovině říct, jestli jste spokojený, nebo vidíte v rozhodování arbitrů nedostatky?
V každém zápase se najdou nedostatky. Zvlášť když je nastolený nový trend, který chceme dodržovat. Ne všichni se mu dokážou přizpůsobit tak, jak bychom si představovali. Trend je zkrátka trošku rozkolísaný, protože jsme po polovině soutěže měli s trenéry diskusi, jak by se mělo postupovat. A v nejlepších případech se tak postupuje.

Můžete zopakovat, jaký ten trend v současné době je?
Pískat hákování a všechny fauly hokejkou.

To znamená, že když se hokejka přiloží na protihráče, už se píská?
Přiložení není faul, to nic neznamená. Nesmí tam být aktivní pohyb, který zabraňuje dovednostem útočícího hráče.

Na co ještě mají dávat sudí větší pozor?
Pak jen na nedovolené bránění hráče bez puku. Nejdůležitější je hákování, podrážení a potom držení a nedovolené bránění.

Autoři:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze