Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vykoukal bude reprezentaci jen fandit

10 2001
O l o m o u c - Nečekanou posilu získal hokejový národní tým v přípravě na blížící se mistrovství světa, které začíná koncem dubna v Německu. Na soustředění v Olomouci dorazil také obránce finského klubu Espoo Jiří Vykoukal, bek s nepřebernými reprezentačními zkušenostmi. Však ho také okamžitě v průběhu tréninku přijeli k mantinelu přivítat stiskem ruky oba trenéři obhájců titulu mistra světa Josef Augusta a Vladimír Martinec. "Tak co, Jiří, kde máš výstroj?" tázali se. "Kdepak výstroj. To možná za rok," odpovídal s úsměvem Vykoukal.

Už přes dva měsíce nehraje, ve Finsku se na přelomu roku podrobil dvěma operacím tříselné kýly a třísel.  V době, kdy by měl místo v reprezentaci určitě připravené, nemůže zvednout ani lehkou činku.

"Jel jsem autem po Olomouci, a najednou vidím u zimního stadionu zaparkované masérovo auto. Vůbec jsem nevěděl, že tady kluci jsou," popsal Vykoukal, jak se na trénink národního výběru dostal.

Věděl, že mužstvo hraje v úterý zápas proti Slovensku. Ale ten už na rozdíl od tréninku neuvidí. "Odlétám do Finska na další část rehabilitace, zdržím se tam do čtvrtka," řekl.

Rehabilitaci dělí mezi Olomouc a Finsko, pendluje častěji než v ligové sezoně. Letenky platí klub, za který hraje, a v jehož dresu doufá zahájit příští sezonu, Espoo.

"Vlastně to žádná klasická rehabilitace není. Zvládnu velice lehkou zátěž v posilovně, zvedám činky, které nic neváží, a můžu ve velmi oddechovém tempu jezdit na kole," popsal hokejista.

Vykoukalovy potíže způsobily bolesti v břichu, vloni v prosinci se podrobil první operaci. Bolesti ale ustoupily jen částečně, třísla zlobila dál. 31. ledna musel znovu na sál. Od té doby rehabilituje.

Volnou chůzí došel na stadionu v Olomouci, kde se reprezentace připravuje, až k mantinelu. Žádný zbytečný pohyb navíc, třísla nesmí být příliš namáhána.

S úsměvem, přesto v rozpacích sledoval hokejisty. "Na nostalgii nesmím myslet. Potřeboval jsem se uzdravit, to byla při mém rozhodování v lednu priorita," řekl.

Radost mu v poslední době nedělá hokej. Hlavní událostí je narození holčičky Emy, dnes má měsíc a pět dní. Ema je u Vykoukalů druhým přírůstkem do rodiny, malému Maxovi jsou tři roky. "Dětem jsme nevybírali klasická česká jména, vždyť my vedeme s manželkou mezinárodní život," připomněl bývalý sparťanský obránce.

V nejbližší době se ale stěhovat nehodlá, chystá se dodržet smlouvu v Espoo. Pokud mu to zdraví dovolí, rád by se v červenci zapojil do letní přípravy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze