Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyloučení Nashe v prodloužení bylo v pořádku, potvrdil rozhodčí Minář

Smutní kanadští hokejisté po prohraném finále mistrovství světa s Ruskem. Vlevo stojí útočník Rick Nash. | foto: Reuters

20 2008
Byl to rozhodující moment hokejového mistrovství světa. Jeho smutný hrdina přitom mohl udělat cokoli jiného, stačilo jen lehce přehodit hokejku soupeře.

Kanadský útočník Rick Nash chtěl na konci druhé minuty prodloužení finálového utkání s Ruskem vyhodit puk z obranného pásma. Chtěl jej poslat před sebe.

Jenže místo toho jej odpálil vysokým obloučkem až mimo hřiště. Puk zaletěl do tunelu mezi střídačky obou týmů. Nebo přesněji do tunelu za střídačky.

Kdyby puk dopadl do prostoru střídaček, před plexisklo, které je zezadu odděluje od hlediště, na rozdíl od české extraligy by Nash nebyl na mezinárodní úrovni vyloučen.

Puk z jeho hole však letěl dál. Tak vysoko, že i když před tunelem není plexisklo jako za střídačkami, podle všeho by ho přeletěl.

Jenže ani rozhodčí si nejsou úplně jistí, zda tomu tak bylo. Žádná taková překážka letícímu puku v cestě nestála. Než vynesou verdikt, ještě se radí. Tuší, že nádhernou bitvu může vyloučení rozhodnout.

Což se nakonec i stane. Nash dostává dvě minuty za zdržování a v přesilové hře čtyř proti třem vystřelí Rusku zlato Ilja Kovalčuk.

"Všechno se stalo tak rychle. Jen jsem chtěl nadzvednout pluk. Byla to chyba," litoval Nash v rozhovoru pro kanadskou televizi TSN.

Podle ruského hrdiny Kovalčuka za Nashovo nešťastné vyhození mohla nervozita.

"Pět minut před koncem třetí třetiny se nám podařilo vyrovnat a Kanaďané mi pak v prodloužení přišli nervózní. To, co udělal Nash, by tomu odpovídalo. Je to skvělý hráč, ale teď nám hodně pomohl."

Nebýt důležitosti zápasu, řekli byste, že to byla od Nashe lajdáckost. Věděl, že je zle. Přesto ještě doufal, že jej rozhodčí nevyloučí.

"Podle toho, co jsem viděl, tak to vyloučení bylo naprosto v pořádku," potvrdil český rozhodčí Milan Minář, který byl v Kanadě už na svém čtvrtém šampionátu v řadě.

Mináře nepřekvapilo, že se sudí nějakou chvíli radili, zda Nashe poslat na trestnou lavici.

"Ve finále a v prodloužení je vždycky lepší se poradit. Jsou tam čtyři rozhodčí a někdo z nich musel pořádně vidět, jestli tam nebyla teč nebo jiné věci, které by ten trest mohly vynulovat. Ale nebylo co řešit," vysvětluje Minář.

Což podle něj potvrdily i opakované záběry v televizi. "I kanadští komentátoři, kteří jsou docela přísní na tyhle věci, řekli, že to bylo posouzeno dobře," říká Minář.Najdete na iDNES.czmobilní verze