Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výluka může nastat, připouští už i Bettman

26 2004
St.Petersburg - Dokonce už i komisař NHL Gerry Bettman otevřeně mluví o tom, že na podzim nový ročník zámořské ligy nezačne. Doposud optimistický Bettman řekl při setkání s novináři na úvod finálové série Tampa Bay-Calgary, že dohoda ve sporu s Hráčskou asociací je v nedohlednu. Současná smlouva, zaručující chod soutěže, vyprší 15. září.


Ve sváru jsou dvě strany.

Majitelé klubů v NHL, které zastupuje Bettman a Hráčská asociace (NHLPA), která hájí zájmy hráčů. Jejím šéfem je Bob Goodenow.

Jádro sporu se týká peněz. Podle nedávného průzkumu investují kluby 76 procent vydělaných peněz na platy hráčů, což je číslo, které v ostatních profesionálních sportech v Severní americe nemá obdoby.

Týmy, z nichž valná většina prodělává ročně milionové částky, tak chtějí prosadit určitá omezení, která by tok peněz kontrolovaly. Nejvíce se mluví o tzv. platových stropech, které by stanovily maximální hranici, kterou by týmy mohly na platech hráčů utratit. V průměru by se stropy u jednotlivých týmů pohybovaly v rozmezí od 30 do 40 milionů dolarů. Velkokluby jako New York Rangers nebo Detroit, jež na platy hráčů vynakládají dnes dvojnásobně vyšší prostředky, by měly strop o něco vyšší.

Tomu se však NHLPA brání a požaduje naopak volné, neregulované prostředí, ve kterém hráči nebudou při uzavírání smluv předem omezení. Pokud k dohodě nedojde do začátku října, očekává se výluka. Hvězdy z NHL se budou stěhovat do Evropy, česká extraliga přivítá hvězdy jako Hejduk, Vokoun nebo Eliáš.

Bettman na tiskové konferenci řekl, že majitelé klubů nemíní ustoupit ze svých představ o dalším fungování soutěže, i kdyby to mělo znamenat její zastavení.

"Jestli Hráčská asociace zkouší, jestli to myslíme vážně, pak opravdu lituji všech těch těžkostí, kterými budeme muset projít, protože my to vážně myslíme," řekl Bettman.

Zároveň ale upozornil, že na jednání je ještě dost času a vyřešení problému je otázka několika dní, ne-li hodin, pokud obě strany naleznou kompomis.

"Není pochyb o tom, že známe svá stanoviska," pokračoval Bettman. "Jakmile najdeme společnou řeč v tomto základním bodě, zbývá dořešit jen detaily."

Zamyšlení

V celé věci jde o princip. NHLPA odmítá platové stropy, protože by se tak klubům dostal do ruky výhodný zákon, který by je sice kryl proti ztrátám, ale výrazně by ztížil pozici hráčů. Vycházející superhvězdy jako Dany Heatley, Ilja Kovalčuk nebo Jay Bouwmeester by za několik let těžko mohli žádat desetimilionový plat, který nyní pobírají hvězdy typu Jágr nebo Forsberg.

Ale proč by ho nemohli dostat? Vzniklou situaci si kluby zavinily samy. Jágr si svou současnou smlovu nevyhotovil na domácí tiskárně, ale podepsal jí v kanceláři pana Teda Leonsise, majitele Washingtonu Capitals. Ten mimochodem patří k těm, kteří nejvíce hořekují nad ztrátami.
 
Týmy samy v minulosti přeplácely hráče a výsledkem bylo, že se průměrný příjem v NHL zvýšil až na současných neúnosných 1.8 milionů dolarů. Nyní chtějí tygra vrátit do klece, protože se jim situace vymkla z rukou.

Hráči chtějí liberální prostředí, kde se ceny budou regulovat samy. Spoléhají na to, že se kluby i sami hráči ze současné krize poučí a budou myslet na dlouhodobou finanční stabilitu. To, že neviditelná ruka je nejmocnějším hybatelem trhu, se ukázalo již loňské léto, kdy někteří volní hráči museli jít s cenou hodně dolů. Místo 5 milionů za sezonu někteří kvalitní borci usmlouvali jen 2 miliony. Víc jim prostě týmy v nejisté situaci nemohly nabídnout. Zásady ekonomického velikána Adama Smithe mají své následovníky i po 300 letech. 
                                                                                                        vrt 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze