Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neústupností při výluce hokejisté vydělali. Veteránů se to však netýká

(ilustrační snímek) | foto: PokerStars.cz

8 2013
Prodělali stamiliony, ale vydělají miliardy. Hokejisté na výluce NHL v celkovém součtu tratit nebudou. Díky tvrdému postoji při jednáních o nové kolektivní smlouvě s majiteli nakonec vyhádali víc, než o kolik přišli skoro půl roku trvající výlukou. Veteráni si však už tyhle zisky neužijí.

Redakce iDNES.cz sestavila "výlukovou kalkulačku", která na jedné straně sečetla ušlé příjmy hokejistů  a na druhé straně částku, o níž si proti původnímu návrhu ligového vedení pro příští léta polepšili. Poměr "měli dostati - dostanou" vychází výrazně ve prospěch odborů.

Jedná se samozřejmě o hrubý odhad vycházející ze současných hokejových výnosů NHL, do nějž nejsou začleněny budoucí možné změny v příjmech klubů. Vychází z částky 3,3 miliardy dolarů, které bez odečtení nákladů vydělala NHL v minulé sezoně.

Výluková kalkulačka

o kolik hokejisté přišli:

14 týdnů výluky (plat by hráči brali až od startu sezony): -758,5 milionu USD (nejnižší výpočet pro případ, že by se jelo podle návrhu NHL na 43% hráčského podílu)

kolik hokejisté získali:

  • původní návrh (43 % hokejových výnosů pro hráče): 14,2 miliardy USD za 10 let platnosti kolekt. smlouvy
  • návrh dle současné dohody (50 %): 16,5 miliardy USD za 10 let platnosti kolekt. smlouvy
  • Rozdíl: 2,3 miliardy USD za 10 let

Pokud by byly výnosy stejné i v příštích letech, hráči by podle původního návrhu nové kolektivní smlouvy ukrojili na platech 43 procent (nominální návrh zněl na 46, ale při reálnějším výpočtu vývoje příjmů by šlo spíš o 43).

Podle nyní uzavřené dohody nakonec budou brát celou polovinu. Sedm procent je tedy rozdíl, který "vyhádali" svým odmítavým postojem a protahováním jednání od září až do minulého týdne.

Tou dobou přišli minimálně o 758,5 milionu dolarů, který by dostali na platech od začátku této sezony (zde záleží na kritériích výpočtu, podle jiných by částka přesáhla 800 milionů).

Vybojovali však mnohem víc. Při astronomických příjmech NHL totiž činí zmiňovaných sedm procent v příštích deseti letech platnosti nové kolektivní smlouvy přes dvě miliardy dolarů.

Tyhle peníze se však týkají především mladých hráčů. Veteráni jako Roman Hamrlík, Jaromír Jágr nebo i o něco mladší Patrik Eliáš či Zdeno Chára na výluce spíš prodělali. Polepšili si naopak dnešní dvacátníci. Sidney Crosby, Claude Giroux, Alexander Ovečkin, Ryan Nugent-Hopkins... Ti všichni a s nimi stovky dalších mají před sebou ještě dlouhou kariéru a tvrdý postoj během výluky se jim vyplatil.

I proto lze pochopit nedávný rozkol mezi devětatřicetiletým Romanem Hamrlíkem  a mladšími hráči. Ti jeho výroky, jimiž tlačil na šéfa odborů Dona Fehra ke vstřícnějšímu postoji vůči majitelům, ostře kritizovali. "Je to sobec," řekl jeho spoluhráč z Washingtonu, sedmadvacetiletý obránce Troy Brouwer.

Toho však může čekat ještě deset let v NHL. Zato Hamrlík vstupuje nejspíš do své poslední sezony.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze