Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL brzy začne. Vedení soutěže se s hráči dohodlo na kolektivní smlouvě

Komisionář NHL Gary Bettman (vpravo) a jeho pravá ruka Bill Daly oznamují výsledky jednání o nové kolektivní smlouvě. | foto: AP

6 2013
Odklady a neustálé dohady jsou u konce. Po 113 dnech nejistoty je konečně rozhodnuto, že hokejová NHL může začít. Vedení soutěže se v neděli ráno po 16hodinovém maratonu jednání s hráči předběžně dohodlo na nové kolektivní smlouvě. Datum startu zkrácené sezony zámořské ligy zatím nebylo stanoveno.

Zástupci NHL a NHLPA za přispění služeb federálního prostředníka Scota L. Beckenbaugha se předběžně dohodli na všech principech nové kolektivní smlouvy kolem páté hodiny ranní tamního času. Zprávu už potvrdila většina zámořských médií, smlouva by měla platit následujících deset let.

Detaily dohody

  • Kolektivní smlouva bude platná 10 let s možností výpovědi po úvodních 8 ročnících.
  • Dělení příjmů mezi kluby se zvýší na 200 milionů dolarů (ze současných asi 150 milionů).
  • Platový strop v prvním roce bude 60 milionů dolarů, ale kluby mohou v přechodném období vydat na platy až 70,2 milionu dolarů, minimum na klub 44 milionů.
  • Platový strop pro nadcházející ročník 2013/14 bude ve výši 64,3 milionu dolarů, minimum na klub 44 milionů.
  • Maximální délka hráčských smluv bude na sedm let. Osm v případě, že hráč prodlouží u stejného klubu.
  • Plat hráče při dlouhodobém kontraktu se v jednotlivých ročnících nesmí lišit o více než 35%. V poslední sezoně kontraktu pak nesmí klesnout pod 50% z prvního roku.

Dalším krokem bude ratifikace dohody. O startu zkráceného ročníku 2012/13 a počtu zápasů rozhodne, jak dlouho bude finální proces potvrzení trvat.

Ve hře jsou však pouze dvě varianty. První počítá s 48 zápasy (první zápasy by se odehrály 19. 1. 2013) a případná včasnější dohoda s 50.

"Došli jsme k dohodě o základních principech nové kolektivní smlouvy. Chci poděkovat zástupci hráčských odborů Donu Fehrovi. Sice je před námi ještě hodně práce, ale je skvělé, že jsme dosáhli tohoto bodu," řekl komisionář NHL Gary Bettman.

Nová kolektivní smlouva nebude řešit uvolnění hráčů NHL na olympijské hry 2014 v ruské Soči. Zámořské hvězdy by však neměly chybět, oficiálně ale o dané situaci má proběhnout separátní jednání za účasti zástupců NHL, NHLPA a IIHF (Mezinárodní hokejové federace) s IOC (Mezinárodního olympijského výboru).

Jak na situaci reagují kluby v Evropě?

Celá situace výrazně ovlivní také evropské hokejové kluby, v jejichž kádrech nastupují hráči z NHL. "V tuto chvíli nevíme, jestli můžou naši hráči z NHL nastoupit. Ovšem podle zpráv, které zatím máme, není kolektivní smlouva oficiálně podepsaná. Z toho vyplývá, že v nejbližších zápasech by ještě měli být stále k dispozici," řekl tiskový mluvčí Lva Praha Jan Rachota.

Českého zástupce v KHL čeká v úterý atraktivní duel proti Metallurgu Magnitogorsk, v jehož kádru dosud nastupoval Jevgenij Malkin. Na daný duel si fanoušci natěšení na ruskou hvězdu nakoupili dopředu už téměř 7 tisíc lístků. A zatím to vypadá, že ji zřejmě neuvidí.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze