Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výluka v NHL: otázky a odpovědi

27 2004
Praha, Toronto - Budoucnost NHL je stále šedá. Necelé tři měsíce před vypršením stávající smlouvy mezi kluby a hráči nezaznívá mnoho příznivých zpráv o dalším osudu nejslavnější hokejové soutěže. Opravdu přijde na řadu výluka? Fiktivní rozhovor vám objasní všechny podrobnosti o zákulisních rozepřích.

Otázka: Kdo je vlastně ve sporu?

Odpověď: Ve sporu jsou majitelé klubů NHL a samotní hráči, kteří jsou sdruženi pod křídly asociace NHLPA (National Hockey League Player Association). Na nejvyšší úrovni obě strany zastupují Gerry Bettman (komisař NHL) a Bob Goodenow (šéf NHLPA), oba vystudovaní právníci.

Co je předmětem sporu?

Peníze. Majitelé si stěžují, že díky vysokým platům hráčů prodělávají mnohamilionové částky a chtějí je celoplošně snížit, což se hráčům nelíbí.

Jak toho chtějí dosáhnout?

"Je sto způsobů, jak zajistit, aby se hráči měli dobře a kluby vydělávaly," tvrdí Bettman. Nejčastěji zmiňovaný způsob je zavedení tzv. platových stropů, kdy by každý tým měl předem stanovený rozpočet, který by nesměl překročit. Odhadem by takový strop byl u každého týmu okolo 35 milionů dolarů.

Co na to říkají hráči?

Ti jsou zásadně proti a chtějí pokračovat v současném stavu, kdy je celá NHL otevřeným trhem, na kterém si každý hráč může domluvit neomezený plat. Platový strop znamená jistotu pro majitele, ale staví do nevýhody hráče, kteří by logicky museli přijmout menší platy.

Slyšel jsem o nějaké CBA, o co se jedná?

CBA (Collective bargain agreement- kolektivní smlouva) je název oné dohody, kterou musí obě strany podepsat, aby mohla příští sezona začít. Současná CBA vyprší 15. září, den po skončení Světového poháru. Pokud se neujasní, jak má vypadat nová CBA, bude na stadionech NHL začátkem října prázdno.

Jaký je průměrný rozpočet klubů v NHL nyní?

Nad 40 milionů. Týmy jako Detroit nebo New York Rangers se však blížily letos hranici 80 milionů dolarů.

Jsou nějaké důkazy, že NHL prodělává?

Podle šetření, které si objednala NHL, prodělaly v sezoně 2002/03 všechny kluby 273 milionů dolarů a 19 týmů bylo v záporných číslech. Letos dosáhly ztráty 250 milionů dolarů a prodělalo 20 týmů. Celá věc se však zamotala, když NHLPA na vlastní pěst provedla jiné šetření a ve čtyřech týmech nalezla několik desítek nepřiznaných milionů.

O výluce slyším už několik let, to se opravdu za celou doby nebyly obě strany schopné dohodnout?

Věc, kolem které se spor točí, je tak zásadní, že se opravdu vývoj za poslední dva roky nikam neposunul. Asociace hráčů navrhla pětiprocentní snížení všech platů, což by podle ní zajistilo majitelům zisky ve výši 300 milionů (pokryly by se tak současné ztráty). "Potřebujeme záruku, že ty peníze dostaneme, a tu nám NHLPA nedala," říká ovšem Bettman. "Navíc, nemůžeme několik let čekat, než ten model začne fungovat. Už nám došlo palivo." Další jednání je naplánováno na 19.července.

Jak bude vypadat letní přestávka?

"Léto bude stejné, jako by se nic nedělo," tvrdí agent Jaromír Henyš, který v NHL zastupuje desítky českých i slovenských hokejistů. Začátkem srpna proběhnou arbitrážní slyšení s hráči, kteří se nedohodli na nové smlouvě, na konci srpna pak odstartuje Světový pohár. Po jeho skončení však začne šedé období. "Nepředpokládám, že se otevřou přípravné kempy,"říká Bettman.

Jaké mají možnosti hráči, kam se rozprchnou?

Do evropských soutěží, do farmářských AHL a ECHL, nebo do nově vznikající ligy WHA.

AHL se výluka netýká?

Ne, s touto soutěží má NHLPA podepsanou separátní CBA, které se krize v NHL netýká.

Budou se moci hráči z Evropy a WHA do NHL vrátit?

V Evropě bude asi záležet na konkrétním případě. Slavia Praha prý hráčům v návratu do NHL bránit nebude, Pardubice ale budou zřejmě proti a budou chtít, aby posily z NHL v Extralize zůstaly celou sezonu. WHA bude garantovat dvěma hráčům na každý tým návrat do NHL.

Jak řeší podobné problémy ostatní velké ameriké soutěže?

V basketbalové NBA fungují platové stropy, baseballová MLB zavedla tzv. daň z luxusu, což znamená, že kluby, které překročí určitou rozpočtovou kvótu, musí za trest odvést do společné kasy poplatek. Navíc tam platí i systém přerozdělování, kdy každý tým část vydělaných peněz dá do společné pokladny, odkud se spravedlivě rozdělí těm slabším. Takový malý americký socialismus.

Jak dlouho případná výluka v NHL potrvá?

To nikdo neví. Nejčernější odhady hovoří o jednom, možná i dvou ztracených ročnících. Najde se však stále dost optimistů, kteří věří, že u jednacího stolu sedí vzdělaní lidé, kteří zajistí, aby se NHL rozběhla včas.

Chcete se také na něco zeptat ohledně výluky v NHL? Můžete ZDE.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze