Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyřazení hokejisté Ústí: Korupce? Nesmysl!

Ústí - Boleslav: Mrázek, Sýkora - František Mrázek z Ústí nad Labem (vpravo) a boleslavský Tomáš Sýkora v souboji pátého utkání baráže o extraligu. | foto: Libor ZavoralČTK

6 2008
Pět ze sedmi hokejistů, které poslal David Šaffer na dovolenou před poslední bitvou prohrané baráže o extraligu s Mladou Boleslaví, se včera vrátilo do ústeckého týmu.

Na prvním tréninku Lvů byli kapitán Václav Novák, brankář Petr Přikryl, obránce Daniel Zápotočný i útočníci Pavel Janků a David Pazourek. Hráči chystají společné prohlášení, ale něco už naznačili včera. Všichni svorně odmítají jakékoli podezření z korupce.

. Co se stalo

Ústí prohrálo baráž o extraligu 1:4 na zápasy s Mladou Boleslaví. Tehdejší generální manažer David Šaffer před posledním zápasem poslal na dovolenou 7 hráčů kvůli ztrátě výkonnosti (u některých kouč Votruba hovořil o porušení  životosprávy). Měli zakázáno o tom mluvit. Šaffer minulý týden na doporučení nového vlastníka rezignoval, nahradil ho Robert Kysela.

"Veškerá obvinění jsou nesmyslná. Dodnes nechápu, proč nás vyřadili," ohradil se Pavel Janků.

"Bylo to v novinách řečeno asi v tom smyslu, že sedm hráčů prodalo baráž. A bránit jsme se nemohli. Teď můžeme, ale dělat nějaká velká slova do novin mi připadá asi stejně nevkusné, jako bylo nevkusné nařčení o tom, že 'chudáci ztratili formu'," narážel na prohlášení už bývalého generálního manažera Davida Šaffera brankář Petr Přikryl.

Šaffer kontroverzní krok vysvětloval i tím, že kapitán Novák za ním přišel a řekl, že ztratil formu.

"Jsem jen člověk. Ale já k tomu něco řeknu až za týden, chceme s dalšími hráči vydat prohlášení," uvedl Václav Novák.

Šaffer včera vzkázal: "Co teď říkají hráči, to je jejich problém. Jsou to kvalitní hokejisté, ale neprokazovali takovou výkonnost jako předtím celou sezonu. A prohráli baráž. To, že je nové vedení vzalo zpátky, to je jejich rozhodnutí. Já z neúspěchu vyvodil osobní důsledky, odstoupil jsem z funkce. Tím to pro mě v podstatě skončilo.

" Dva ze sedmi hráčů, které vedení odstavilo, se k týmu nepřipojili útočníkům Haškovi a Káňovi totiž po sezoně skončily smlouvy.

Jak vysvětlil návrat vyřazených hráčů Miloslav Hořava, nový kouč Ústí? "Svolali jsme všechny, kteří mají v Ústí smlouvu. Nedělali jsme žádné rozdíly. Jestli vzniknou nějaké problémy, to ukáže až čas."

Hořava prý zatím mluvil jen se dvěma hráči. "A jen okrajově, ještě nebyl čas." Odpovědi na otázku, zda hráčům důvěřuje, se trenér vyhnul. "Nebyl jsem u toho, co se tady dělo. S hráči budeme vést ještě pohovory, pak uvidíme."

Jestli hráči v klubu zůstanou, nepotvrdil ani nový generální manažer Robert Kysela. "Mají kvalitu, ale vůbec se jim sezona nepovedla, hlavně konec. Rád bych, aby většina kvalitních zůstala. Bude záležet i na nich, také by měli nést odpovědnost za sestup. Třeba tím, že přijmou úpravy stávajících smluv," naznačil svou představu šéf.

 Zakazovat hráčům mluvit o tom, co se v baráži stalo, Kysela nebude.

"Pan Šaffer jim zakázal mluvit v průběhu baráže velice správně, šlo do tuhého, výroky by jitřily atmosféru. Vášně by měly utichnout. Ale hráči měli velké problémy s tím, co se jim stalo, už o tom můžou mluvit. Já jim nic zakazovat nebudu.

Byla to otázka normálních mezilidských vztahů, ale je zbytečné, že se to řešilo přes noviny," myslí si k případu Robert Kysela.

Spoluhráči prý odstavené hokejisty mezi sebe přijali. "Vzali nás v pohodě, z toho jsem obavu neměl. Já s nimi mluvil po baráži, s každým jsem si podal ruku. Od mužstva důvěra byla. Teď nám ji vyjádřilo i nové vedení. Řeklo, že to je nepříjemný obvinění, že s tím nesouhlasí," tvrdil Daniel Zápotočný.

V Ústí by rád pokračoval. "Budu to brát jako výzvu, i když ta událost ve mně pořád je," řekl obránce.

Na zahajovacím tréninku se včera sešlo zhruba 15 hokejistů, bývalý hlavní trenér Ústí Jan Votruba bude v klubu dál působit jako Hořavův asistent. Počítá se také s Vladimírem Evanem, který v minulé sezoně pracoval jako trenér, asistent i sportovní manažer.

Změny ve vedení i v realizačním týmu odstartovala nedávná valná hromada klubu, po níž se vlastníkem většinového balíku 61 % akcií stala společnost Oleofin. Nové je představenstvo, šéfem se stal Jan Dragomir. Záměrem majitele je co nejrychleji vrátit Ústí do hokejové extraligy.

. Co řekli hráči po návratu


Pavel Janků útočník Ústeckých Lvů


Co se stalo, určitě přispělo k sestupu Ústí nad Labem. Když jsme v baráži prohrávali 1:3, pořád se to dalo otočit. Ale tímto krokem se všechno zničilo. Vedení to vzdalo. Těžce nabouralo celý tým, kluci už to pak měli těžký.

 Musím se ohradit proti veškerým obviněním, která proti nám byla vznesena. Jsou nesmyslná. Proč nás vyřadili, to jsem dodnes nepochopil. Nechci už se v tom pitvat, ale byl to hodně divný krok.

Kluci v kabině z toho byli překvapení, když nám to oznámili, nebyl čas to s nimi nijak probírat. A nemluvili jsme o tom ani teď po našem návratu do týmu. Je to tak nepříjemné, že už se k tomu nikomu nechce vracet.

Kdyby tady zůstal pan Šaffer, určitě bych se do týmu nevrátil, ale vedení se vyměnilo. Mám v Ústí smlouvu ještě na dva roky, rád bych tady dál hrál. Věřím, že se tu poskládá dobrý tým a vybojujeme návrat do extraligy.


Petr Přikryl první brankář Ústeckých Lvů


Jsem z toho stále rozčarovaný. Bylo to v novinách řečeno asi v tom smyslu, že 7 hráčů prodalo baráž.


A bránit jsme se nemohli. Teď můžeme, ale dělat nějaká velká slova do novin mi připadá asi stejně nevkusné, jako bylo nevkusné nařčení o tom, že "chudáci ztratili formu".


Přitom já měl v baráži lepší statistiky než v základní části. Chápal bych, že když dostanu v zápasech brzy góly, příště nedostanu šanci. Ale na dovolenou to nebylo.


Dodnes mi to nikdo nevysvětlil a v životě už asi nevysvětlí. Nikdy mi nikdo neřekl, že jsme to prodali, to musím zdůraznit. A bylo mi řečeno, že o mně nikdo ani nespekuloval, že bych baráž prodal. Jen před kabinou oznámili, že 7 hráčů má dovolenou. Nejvíc mě štve, že fanoušci nevědí, co se dělo, co si mají myslet. Je tu nové vedení i trenér, mám ohromnou chuť do práce. Bude-li mě klub chtít, zkusím mu pomoct k návratu do extraligy.

David Pazourek útočník Ústeckých Lvů


Nechápu, na základě čeho nás vyřadili, poslali na dovolenou. Rozhodně všechno odmítám, mám čisté svědomí. Pokud se to týkalo výkonnosti, v týmu bylo 25 lidí. Mohli říct: "Hoši, hrajete špatně, na led jdou jiní." A my mohli sedět na tribuně. Ale tohle... Bránit se? Nevím, co ostatní, ale podle mě to nemá už smysl rozmazávat. Očistit jméno není šance. Ta aféra už jednou vypukla. Bylo to zbytečné, zase ale nebudeme říkat, že to byla alfa a omega všeho. Už tak kritická situace se tím ještě víc vyhrotila. Kluci, co hráli ten poslední zápas, to měli hodně těžké. Jak se dá v takovém klimatu soustředit na hokej?

Václav Novák kapitán a útočník Ústeckých Lvů

Že jsem zpátky v týmu? Beru to normálně. Změnilo se vedení, tak nás  svolali a trénujeme. Byla sranda, fotbálek. Kabina nás vzala v pohodě, každý ví, jak to bylo. V Ústí mám platnou smlouvu na dva roky, uvidíme, co bude dál. Já nikdy netvrdil, že po tom všem by byl pro mě problém hrát za Ústí.

Daniel Zápotočný obránce Ústí

Chceme vydat společné prohlášení, abychom se nepřekřikovali. Bylo to mířené do nás všech, máme jednotný názor. Teď nás pět povolali zpátky, Káňovi a Haškovi skončily smlouvy. Ještě s každým z nás bude vedení hovořit jednotlivě. Začali jsme trénovat a budeme jednat, za jakých podmínek bychom tu byli.


Ostatní hráči nás vzali v pohodě, z toho jsem obavu neměl. Já s nimi mluvil po baráži, s každým jsem si podal ruku. Od mužstva důvěra byla. Teď nám ji vyjádřilo i nové vedení. Řeklo, že to je nepříjemný obvinění, že s tím nesouhlasí. Klub je na startu, budu to brát jako výzvu, i když ta událost ve mně pořád je. 

. Příprava začala i s asistentem Votrubou


Hokejový trenér Jan Votruba, který s ústeckým týmem prožil drsný pád z extraligy, včera opět nastoupil k mužstvu. Jako asistent nového hlavního kouče Miloslava Hořavy.


"Svěřil jsem mu pravomoc, aby si asistenta vybral," řekl Robert Kysela, nový generální manažer Ústeckých Lvů. "Osobu pana Votruby jsme konzultovali. Hořava řekl, že ho zná velice dobře, že je spolehlivý člověk a že se s ním domluví na spolupráci." Hořava už s Votrubou v minulosti pracoval v extraligovém Znojmě, i proto si ho nový hlavní trenér vzal k ruce. Votruba přišel k ústeckému celku loni v prosinci z Mladé Boleslavi, jeho smlouva platí ještě na dvě sezony.


Kysela má zájem, aby pokračoval i druhý odvolaný trenér Vladimír Evan. "Má stále platnou smlouvu. V mládeži by mohl klubu něco dát, potřebujeme ji zvednout. Ale s fungováním mládeže se teprve musím seznámit," řekl manažer.


Letní přípravu tým odstartoval včera. Narychlo. "Oficiálně měla začít v pondělí 12. května, takže jsme nebyli všichni," přiblížil útočník Jan Čaloun. "Tenhle týden je záběhový, jednofázový, od pondělí přejdeme na  dvoufázovou přípravu."

Hořava tvrdí: "Klasická letní příprava, osm týdnů práce. Nic mimořádného." Plánuje letní soustředění? "Něco se rýsuje, musíme to ještě probrat s manažerem, jestli to bude vhodné," řekl nový kouč.


Kysela chtěl začít letní dril co nejdřív. "Sezona byla neúspěšná a musíme se na další co nejlépe připravit." Měl perný den: "Od osmi jsem se nezastavil. Dohodl jsem se s trenéry,  představil je hráčům, měl schůzku s předchůdcem Šafferem, přišel šéf představenstva Jan Dragomir.
Do toho jsem měl v kanceláři potenciální posily, pak jsem řešil, kde budou nějací hráči bydlet..."


Jak tedy bude vypadat kádr na první ligu? "Dost hráčů je pod smlouvami. Skončila jen několika: Káňa se vrátil do Vítkovic, Hořava na Kladno, Nedorost si shání zahraniční angažmá, Hašek projevil zájem u nás pokračovat."


Posily? Už se hlásil důrazný útočník Sklenička z Litvínova, ještě se musí dohodnout kluby.

Čaloun by rád zůstal, ale nejdřív chce znát záměry klubu. "Dneska byli noví lidé poprvé na svých místech. Cíle jsme zatím neřešili. Pro vedení je to hektické, i pro nás hráče. S manažerem teprve budeme mít individuální pohovory," řekl.
Najdete na iDNES.czmobilní verze