Dmitrij Jaškin ze St. Louis slaví se spoluhráči svůj gól v síti Detroitu.

Dmitrij Jaškin ze St. Louis slaví se spoluhráči svůj gól v síti Detroitu. | foto: AP

Jaškin, Sobotka a Hertl skórovali, Pastrňák a Simon dvakrát asistovali

• 30
Mezi střelce se z českých hokejistů v sobotním programu NHL zapsali Vladimír Sobotka, Dmitrij Jaškin a Tomáš Hertl. David Pastrňák bodoval poosmé za sebou a stejně jako on zaznamenal dvě asistence i Dominik Simon, který se mezi zámořskou elitou dočkal prvního zápasu v sezoně. Dalších pět Čechů pak přispělo přihrávkou.

Hokejisté Detroitu propadli v otevírací partii sobotního programu NHL, když podlehli favorizovanému St. Louis jednoznačně 1:6. Za vítěze se gólově prosadili i čeští útočníci Sobotka s Jaškinem. Druhý jmenovaný překonal střídajícího krajana Petra Mrázka, jenž ve třetí třetině nahradil Jimmyho Howarda.

Výprask od St. Louis 1:6 byl pro propadající se Detroit již osmým nezdarem z posledních devíti startů. V úterý sice Red Wings po sedmi porážkách a hlavně nelichotivém debaklu 1:10 od Montrealu přehráli 5:1 jeden z předních celků Západní konference Winnipeg, v sobotu proti St. Louis však opět propadli.

Hosty poslal poprvé do vedení ve 12. minutě Jaden Schwartz, jenž se krátce na to zranil a zamířil předčasně do kabin. Ve druhé třetině náskok navýšil přesnou ranou švihem z levého kruhu Vladimír Sobotka (18:35, 1+0, +/-: 0, 2 střely). Po šesté trefě sezony v podání českého reprezentanta domácí jedničku Jimmy Howarda prostřelili ještě Scottie Upshall a Jay Bouwmeester. Za stavu 0:4 tak do třetího dějství nastoupil do brány Detroitu Petr Mrázek.

Za jeho přítomnosti nejprve snížil Frans Nielsen, ani ostravský rodák však nakonec neuhájil čisté konto. V 49. minutě se na něj řítil z brejku krajan Dmitrij Jaškin (12:46, 1+0, +2, 2 střely) a prosadil se rychlou kličkou do forhendu. V poslední minutě pak ještě navýšil skóre Brayden Schenn. Mrázek tak za 20 minut hry pochytal 10 z 12 střel Blues. Nelichotivou bilanci -3 do tabulky +/- si ze zápasu odnesl domácí útočník Martin Frk (12:03, -3).

Boston vedl až do 57. minuty nad Islanders 2:0 a u obou branek si připsal druhou asistenci Pastrňák, který během své série nasbíral deset bodů za čtyři trefy a šest přihrávek.

Islanders překonali Tuukku Raska, který kryl 30 střel a stal se první hvězdou zápasu, až v závěru, ale při následné hře bez brankáře inkasovali potřetí.

David Krejčí v utkání nebodoval. Boston ho v úvodní třetině několik minut postrádal, protože českého útočníka zasáhl puk do obličeje a Krejčí zamířil na ošetřovnu.

Pittsburgh doháněl s Torontem od 13. minuty ztrátu 0:3, na které se podílel asistencí i Roman Polák. Simon připravil první branku domácího týmu, když v přečíslení dva na jednoho přihrál Rileymu Sheahanovi. Třiadvacetiletý odchovanec pražské Sparty se poté do statistik zapsal ještě v 58. minutě u branky Sidneyho Crosbyho, který po Simonově asistenci a chytré přihrávce Krise Letanga snížil do prázdné branky na konečných 3:4.

Dominik Simon (vlevo), Riley Sheahan a Ryan Reaves slaví gól Pittsburghu.

„Dom je velmi dobrým hráčem,“ uvedl trenér Pittsburghu Mike Sullivan před utkáním na Simonovu adresu. „Má skvělé útočné instinkty, účinnou střelu, proto ho můžeme použít v přesilovce. Je přizpůsobivý, můžeme ho nasazovat v různých formacích. Výborně odstartoval i sezonu ve Wilkes-Barre, kde hraje mimořádně dobře,“ dodal kouč.

NHL v číslech

Simon měl před utkáním na kontě pět startů v NHL, ve kterých si připsal dvě přihrávky. V tomto ročníku AHL zaznamenal na farmě Pittsburghu 16 bodů (3+13) ve dvaceti utkáních. V týmu obhájce Stanleyova poháru si vyměnil místo s Gregem McKeggem.

„Hodně střílím, gólů jsem mohl mít víc. Naštěstí sbírám alespoň přihrávky a celkově si myslím, že hraju dobře. Každý den dřu, abych se zlepšoval ve všem - od obrany po střílení gólů,“ řekl Simon, kterého Pittsburgh draftoval v roce 2015 jako 137. v pořadí.

Hertl zpečetil v 58. minutě svým šestým gólem v sezoně jasnou výhru San Jose nad Ottawou 5:0. Český útočník se dostal v přesilové hře k dorážce a z mezikruží se trefil přesně do levého horního růžku. Ottawa potřetí z posledních čtyř utkání neskórovala, tentokrát ji vychytal Aaron Dell, který si připsal 25 zásahů a druhé čisté konto v sezoně.

10. Krejčí (Boston) 15/12 (4+8)

Michael Frolík se podílel jednou přihrávkou na výhře Calgary 4:2 nad Vancouverem. Flames otočili skóre v závěrečných devíti minutách hlavně díky dvěma trefám Matthewa Tkachuka. Vítězný gól dal v čase 58:50 Sam Bennett, kterému opět chyběl na křídle třetího útoku Jaromír Jágr. Český útočník vynechal třetí utkání za sebou kvůli potížím v dolní části těla.

Pavel Zacha se po třech zápasech na tribuně vrátil do sestavy New Jersey a blýskl se hezkým křížným pasem, po které mírnil Miles Wood střelou do odkryté branky prohru 2:5 na ledě New Yorku Rangers.

Dallasu nestačila asistence Radka Faksy a podlehl doma Vegas 3:5. Naopak Ondřej Palát se podílel přihrávkou na výhře Tampy Bay 4:3 v prodloužení nad Winnipegem.

Výsledky NHL

Detroit Red Wings - St. Louis Blues 1:6 (0:1, 0:3, 1:2)

Branky: 47:18 Nielsen (Glendening, Ericsson) - 11:50 Schwartz (Steen, B. Schenn), 24:07 Sobotka (Tarasenko, Stastny), 26:17 Upshall, 36:26 Bouwmeester (Pietrangelo, Blais), 49:00 Jaškin (Pietrangelo, Edmundson), 59:17 B. Schenn (Bouwmeester, Steen). Rozhodčí: Dan O'Halloran, Eric Furlatt – David Brisebois, Scott Driscoll. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (41. Mrázek) – DeKeyser, Green, Ericsson, Daley, Kronwall (A), Jensen – Abdelkader (A), Zetterberg (C), Nyquist – Tatar, D. Larkin, Mantha – Helm, Nielsen, Glendening – Bertuzzi, Athanasiou, Frk.

St. Louis Blues Allen (Husso) – Bouwmeester, Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Gunnarsson, Dunn – Schwartz, B. Schenn, Steen (A) – Sobotka, Stastny, Tarasenko (A) – Pääjärvi, Berglund, Blais – Upshall, Brodziak, Jaškin.

Los Angeles Kings - Carolina Hurricanes 3:2P (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 26:27 Toffoli (Kopitar, Pearson), 29:16 Kopitar (Toffoli, Folin), 64:40 Pearson (Muzzin, Quick) - 53:03 V. Rask (T. Teräväinen), 57:40 E. Lindholm (D. Ryan, B. McGinn). Rozhodčí: McIsaac, O'Rourke – Gibbons, Heyer. Diváci: 18 230.

Los Angeles Kings Quick (Kuemper) – Muzzin, Doughty, MacDermid, Martinez, Forbort, Folin – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Pearson, N. Shore, Toffoli – Gáborík, Kempe, Lewis – J. Jokinen, T. Mitchell, Brodzinski.

Carolina Hurricanes Darling (C. Ward) – Slavin, Pesce, H. Fleury, Faulk, Hanifin, T. van Riemsdyk – Skinner, J. Staal, Williams – Aho, D. Ryan, T. Teräväinen – B. McGinn, V. Rask, E. Lindholm – Nordström, Krüger, Jooris.

Calgary Flames - Vancouver Canucks 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky: 18:28 Brouwer (Lazar), 51:34 Tkachuk (Hathaway), 58:50 S. Bennett, 59:37 Tkachuk (Frolík, Hamonic) - 02:03 Virtanen (Del Zotto), 39:06 Boeser (M. Granlund, D. Sedin).

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Giordano, D. Hamilton, Brodie, Hamonic, Kulak, Stone – J. Gaudreau, Monahan, Ferland – Tkachuk, Backlund, Frolík – S. Bennett, Jankowski, Hathaway – Brouwer, Stajan, Lazar.

Vancouver Canucks A. Nilsson (Markström) – Edler, Ch. Tanev, Del Zotto, D. Pouliot, B. Hutton, Stecher – D. Sedin, H. Sedin, Eriksson – Bärtschi, M. Granlund, Boeser – Vanek, Gagner, B. Gaunce – Virtanen.

San Jose Sharks - Ottawa Senators 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky: 12:55 Couture (Labanc, Braun), 25:31 Vlasic (Heed, Labanc), 34:41 M. Karlsson (Pavelski, J. Thornton), 43:24 Pavelski (Couture, Burns), 57:38 Hertl (Burns, Couture). Rozhodčí: Jackson, Chmielewski – Wheler, Racicot. Diváci: 17 562.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Dillon, Burns, Vlasic, Braun, DeMelo, Heed – M. Karlsson, J. Thornton, Pavelski (C) – Hertl, Couture, Labanc – Meier, Tierney, J. Ward – Sörensen, Carpenter, Hansen.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – Harpur, E. Karlsson (C), Phaneuf, Chabot, Oduya, Ceci – Z. Smith, Brassard, Mark Stone – B. Ryan, Duchene, Dzingel – Hoffman, Pageau, Dumont – Burrows, N. Thompson, Pyatt.

Dallas Stars - Vegas Golden Knights 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)

Branky: 14:28 Pitlick (Roussel, Faksa), 25:25 Spezza (Janmark, J. Klingberg), 44:17 Ja. Benn (Seguin, Lindell) - 12:13 Tuch (Leipsic, Eakin), 24:58 Perron (Neal), 26:10 R. Smith (Marchessault), 28:35 McNabb (Leipsic, Eakin), 59:18 Haula (Perron).

Dallas Stars Bishop (Lehtonen) – J. Klingberg, Lindell, Pateryn, Hamhuis, Johns, Oleksiak – D. Shore, Seguin, Ja. Benn – Radulov, Spezza, Janmark – Pitlick, Faksa, Roussel – B. Ritchie, G. Smith, Elie.

Vegas Golden Knights Lagacé (M. Subban) – Engelland, Theodore, McNabb, C. Miller, Schmidt, Sbisa – Neal, Haula, Perron – R. Smith, W. Karlsson, Marchessault – Tuch, Eakin, Leipsic – Matteau, Bellemare, Nosek.

Columbus Blue Jackets - Arizona Coyotes 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branky: 00:30 J. Anderson (Panarin, Dubois). Rozhodčí: Rooney, Watson – Daisy, Nansen.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones, J. Johnson, D. Savard, Harrington, Nutivaara – Panarin, Dubois, J. Anderson – N. Foligno, Wennberg, Milano – Calvert, Dubinsky, Bjorkstrand – Jenner, Sedlák, Hännikäinen.

Arizona Coyotes Raanta (Wedgewood) – Ekman-Larsson, Demers, Chychrun, Goligoski, L. Schenn, Connauton – Keller, Stepan, Rieder – Domi, Dvorak, Fischer – Perlini, D. Strome, Duclair – Martinook, Richardson, Rinaldo.

Pittsburgh Penguins - Toronto Maple Leafs 3:4 (0:3, 2:1, 1:0)

Branky: 34:24 Sheahan (Simon, Dumoulin), 37:51 Malkin (Kessel), 57:12 Crosby (Letang, Simon) - 01:23 Co. Brown (Rielly, Hainsey), 01:42 J. van Riemsdyk (Marner, Bozak), 12:57 Bozak (Marner, R. Polák), 38:17 Bozak (Gardiner, Marner).

Pittsburgh Penguins Jarry (21. DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Hunwick, Määttä, Ruhwedel, Cole – Rust, Crosby (C), Sheary – Kessel, Malkin (A), Guentzel – Hörnqvist, Sheahan, Hagelin – Reaves, Rowney, Simon.

Toronto Maple Leafs Andersen (McElhinney) – Hainsey, Rielly (A), N. Zajcev, Gardiner, R. Polák, Borgman – Co. Brown, Matthews, Hyman – Komarov (A), Kadri, Marleau – Marner, Bozak (A), J. van Riemsdyk – W. Nylander, D. Moore, M. Martin.

New York Rangers - New Jersey Devils 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky: 06:14 Vesey (Carey, Nieves), 29:42 Fast (Rick Nash), 36:03 Zuccarello, 46:21 Zuccarello (J. T. Miller, McDonagh), 51:59 K. Hayes (Rick Nash) - 33:45 Severson (Coleman, Noesen), 46:34 Wood (Zacha, Butcher). Rozhodčí: Lee, L ́Ecuyer – Miller, Murchison.

New York Rangers H. Lundqvist (Pavelec) – Holden, McDonagh (C), Shattenkirk, Skjei, Br. Smith, M. Staal (A) – Bučněvič, Desharnais, Kreider – Rick Nash (A), K. Hayes, Vesey – Zuccarello, J. T. Miller, Grabner – Fast, Nieves, Carey.

New Jersey Devils Kinkaid (Schneider) – A. Greene (C), Vatanen, Severson, J. Moore, Butcher, Lovejoy – Bratt, Hischier, Hall (A) – Ma. Johansson, Zajac (A), Noesen – Coleman, Gibbons, J. Hayes – Boyle, Wood, Zacha.

Florida Panthers - Colorado Avalanche 3:7 (1:1, 1:2, 1:4)

Branky: 19:57 Ekblad (Huberdeau, Yandle), 24:51 Malgin (J. McGinn, McCoshen), 54:15 Huberdeau (Yandle, Trocheck) - 10:56 Rantanen (Barberio, Landeskog), 31:26 MacKinnon (Compher, Nemeth), 32:07 Kerfoot (Barrie, Rantanen), 51:59 E. Johnson (Nieto), 53:42 C. Wilson (Compher, Andrighetto), 55:59 Nieto (Comeau, Söderberg), 57:40 Söderberg (Comeau). Rozhodčí: Luxmore, Pollock – Nagy, Kovachik.

Florida Panthers Reimer (Säteri) – Ekblad (A), Yandle, Pysyk, Matheson, Petrovic, McCoshen – Bjugstad, Trocheck, Huberdeau – Malgin, McCann, J. McGinn – Vrbata, Sceviour, Hunt – Brickley, MacKenzie (C), Haley.

Colorado Avalanche Varlamov (J. Bernier) – E. Johnson (A), Zadorov, Barrie, Nemeth, Barberio, Girard, A. Lindholm – Rantanen (A), MacKinnon (C), Landeskog – Compher, Kerfoot, Jost – Comeau, Söderberg, Nieto – C. Wilson, Andrighetto.

Tampa Bay Lightning - Winnipeg Jets 4:3P (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 18:57 Gourde (Point, T. Johnson), 36:39 Sergačjov (T. Johnson, Palát), 48:51 Kučerov (Dotchin, Stamkos), 60:36 Point (Strålman) - 01:23 Copp (Lowry, B. Tanev), 38:02 Connor (Morrissey, Wheeler), 47:02 Ehlers (Trouba, Laine). Rozhodčí: Kelly Sutherland, Kyle Rehman – Derek Amell, Darren Gibbs. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Budaj) – Hedman, Dotchin, Sergačjov, Strålman (A), Koekkoek, Girardi – Naměstnikov, Stamkos (C), T. Johnson – Palát, Point, Kučerov – Killorn, Gourde, Conacher – Kunitz, Paquette, Callahan (A).

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – Morrissey, Trouba, Chiarot, Byfuglien (A), D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Little, Laine – Copp, Lowry, B. Tanev – Perreault, Hendricks, Armia.

Montreal Canadiens - Edmonton Oilers 2:6 (0:2, 1:2, 1:2)

Branky: 33:44 Galchenyuk (Petry), 55:58 Danault (Froese, Carr) - 07:46 Cammalleri (Nugent-Hopkins, Maroon), 11:37 Khaira (R. Strome), 21:11 Khaira (R. Strome, Russell), 22:24 Lucic (Draisaitl, McDavid), 42:39 Klefbom (Letestu, Lucic), 43:09 Auvitu (McDavid, Puljujärvi). Rozhodčí: Hebert, St. Pierre – Murray, Devorski. Diváci: 21 302.

Montreal Canadiens Price (23. Niemi) – Jo. Benn, S. Weber (A), Alzner, Petry, Schlemko, Jeřábek – Galchenyuk, Drouin, A. Shaw – Pacioretty (C), Danault, Byron – Hudon, Plekanec, Gallagher (A) – Deslauriers, Froese, Carr.

Edmonton Oilers Brossoit (Ellis) – Nurse, Russell, Klefbom, Benning, Auvitu, Davidson – Lucic (A), McDavid (C), Puljujärvi – Maroon, Nugent-Hopkins (A), Cammalleri – Walker, Draisaitl, R. Strome – Khaira, Letestu, Kassian.

Boston Bruins - New York Islanders 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 30:51 Marchand (Krug, Pastrňák), 46:45 DeBrusk (Krug, Pastrňák), 59:18 Heinen (Bergeron) - 56:52 Lee (Jo. Bailey, Barzal). Rozhodčí: Skilliter, Kozari – MacPherson, Murphy. Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Chudobin) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, K. Miller, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Bjork, Krejčí (A), DeBrusk – Backes, Riley Nash, Heinen – Vatrano, Kuraly, Schaller.

New York Islanders Halák (Greiss) – Pulock, Leddy, Pelech, de Haan, Hickey, D. Seidenberg – Jo. Bailey, Tavares (C), Lee – Eberle, Barzal, Ladd (A) – Ho-Sang, Beauvillier, B. Nelson – Clutterbuck (A), Cizikas, Chimera.