Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie se snaží uniknout bránícímu Evanderu...

Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie se snaží uniknout bránícímu Evanderu Kaneovi z Buffala. | foto: Reuters

Voráček si upevnil post top nahrávače NHL, asistovali i další tři Češi

• 25
Už na 36 asistencí z 35 partií se v pátek zlepšil s celkovými 44 body (8+36) průběžně pátý muž produktivity NHL Jakub Voráček poté, co přispěl k oběma brankám Philadelphie na ledě v konferenci posledního Buffala. Na výhru to však nestačilo. Asistenci u prohry si připsal i Jakub Vrána, jehož Washington padl pro změnu s outsiderem z Arizony. V kanadském derby mezi Calgary a Montrealem si připsali po přihrávce Michael Frolík a Tomáš Plekanec.

Po třech porážkách v řadě si vylepšili sváteční náladu v tabulce Východní konference jasně poslední hokejisté Buffala, když v pátek uspěli 4:2 nad Philadelphií.

O všem podstatném se v zápase rozhodovalo až ve třetí třetině, která přinesla všech šest branek večera. Hostujícího gólmana Briana Elliotta, jenž při přetrvávajícím zranění Michala Neuvirtha nastoupil už do desátého zápasu v řadě, nejprve překonali v 44. a 52. minutě Ryan O’Reilly a Evander Kane. Posledně jmenovaný tak odčinil nevyužité trestné střílení z úvodu duelu.

V přesilovce pak za asistencí Clauda Girouxe a Jakuba Voráčka snížil Michael Raffl, v čase 58:53 ale do prázdné brány zamířil Jack Eichel. Flyers se přesto stále nevzdali a po další akci Girouxe s Voráčkem je obránce Shayne Gostisbehere vrátil zpátky do kontaktu. Na vyrovnání ovšem finišující hosté nedosáhli a vteřinu před vypršením řádné hrací doby Eichel podruhé zamířil do jejich prázdné klece - 4:2.

Voráček (21:33, 0+2, -1, 1 střela) se tak dostal již nad průměr jedné asistence na utkání. S 36 přihrávkami je nejlepším hráčem v lize před Joshem Baileym (35 asistencí) z Islanders a Blakem Wheelerem z Winnipegu se Stevenem Stamkosem z Tampy Bay (oba 32 asistencí). V obraně Philadelphie nechyběl Radko Gudas (16:54, -1, 2 střely).

Zrodila se tak teprve devátá výhra Sabres (25 bodů) z dosavadních 35 zápasů. Ještě slabší bilanci, než poslední tým Východní konference, má v rámci celé ligy pro změnu outsider Západu - Arizona (21 bodů) s dosavadními osmi výhrami již z dokonce 37 startů.

Zatím poslední z pouhých osmi zmiňovaných výher ligového otloukánka z Arizony se zrodila v pátek po výsledku 3:2 z prodloužení nad Washingtonem. Domácí čelili od Capitals pouhým 17 střeleckým pokusům a přestože byli v dané statistice aktivnější (27:17), museli hned dvakrát dohánět ztrátu ve skóre.

10. Kaše (Anaheim) 23/14 (8+6)

V 26. minutě favorita poslal poprvé do vedení za asistence Jakuba Vrány (12:34, 0+1, +1, 1 střela) útočník T.J. Oshie. Na 1:1 upravoval stav v úvodu třetí třetiny v přesilovce skórující Christian Dvorak.

V 45. minutě ale vrátil Capitals nejtěsnější náskok Jevgenij Kuzněcov. Po sedmi navazujících porážkách a šesti zápasech bez bodového zisku však Coyotes trefil prodloužení v čase 58:59 Christian Fischer a v 65. minutě dokonal obrat průběžně třetí nejproduktivnější nováček sezony Clayton Keller.

Keller se tak zlepšil na 28 zápisů a přiblížil se vedoucí dvojici Mathew Barzalovi z Islanders (32 bodů) a Brocku Boeserovi z Vancouveru (33 bodů).

Opět bez zraněného Jaromíra Jágra v pátek přivítali v kanadském derby hokejisté Calgary hostující Montreal. Flames nezvládli vstup do zápasu a postupně ztráceli už o tři branky. V 11. minutě se po dlouhých 22 měsících v NHL radoval z gólu Byron Froese, v prostřední hrací části platil za jediného střelce Nicolas Deslauriers a v 44. minutě skóre pro Canadiens znova navýšil i díky asistenci Tomáše Plekance útočník Brendan Gallagher.

Nulu na kontě Carey Price domácí umazali až v 50. minutě, kdy Micheal Ferland dorazil předchozí pokus Michaela Frolíka (16:25, 0+1, +1, 1 střela). Kontaktní trefa Matthew Tkachuka z 59. minuty pak přišla pro Calgary, za které v bráně nastoupil Mike Smith a český gólman David Rittich tak plnil jen roli náhradníka, až příliš pozdě.

Plekanec (16:31, 0+1, +/-: 0) se tak nakonec podílel na vítězné trefě Montrealu, za který na ledě bojoval i obránce Jakub Jeřábek (14:32, +/-: 0, 1 střela).

Výsledky:

Arizona Coyotes - Washington Capitals 3:2P (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 41:28 Dvorak (Goligoski, Chychrun), 58:59 Fischer (Keller, Demers), 64:33 Keller (Domi, Goligoski) - 25:40 Oshie (J. Vrána, Kuzněcov), 44:32 Kuzněcov (Djoos, Carlson). Rozhodčí: Kozari, Peel – Murchison, Heyer. Diváci: 10 904.

Arizona Coyotes Wedgewood (Raanta) – Demers, Ekman-Larsson (A), Goligoski (A), Chychrun, L. Schenn, Connauton – Rieder, Stepan (A), Perlini – Fischer, Domi, Keller – Rinaldo, Dvorak, Archibald – Cousins, Richardson, Martinook.

Washington Capitals Grubauer (Holtby) – Niskanen, Orlov, Carlson, Orpik (A), Djoos, Chorney – T. Wilson, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Oshie, Kuzněcov, J. Vrána – Burakovsky, Eller, Connolly – Chiasson, Beagle, Stephenson.

Calgary Flames - Montreal Canadiens 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky: 49:42 Ferland (Frolík, Monahan), 58:07 Tkachuk (Backlund, J. Gaudreau) - 10:45 Froese (Jo. Benn, Galchenyuk), 28:48 Deslauriers (Froese, Carr), 43:10 Gallagher (Lehkonen, Plekanec). Rozhodčí: Joannette, Skilliter – Knorr, Cherrey.

Calgary Flames M. Smith (Rittich (C)) – D. Hamilton, Giordano (C), Brodie, Stone, Kulak, Bartkowski – J. Gaudreau (A), Monahan, Ferland – Tkachuk, Backlund, Frolík – S. Bennett, Jankowski, Hathaway (A) – Brouwer, Stajan, F. Hamilton.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – Schlemko, Jo. Benn, Petry (C), Alzner, Morrow, Jeřábek – Pacioretty, Drouin, Byron – Galchenyuk, Danault, A. Shaw – Plekanec (A), Gallagher (A), Deslauriers – Froese, Carr, Lehkonen.

Florida Panthers - Minnesota Wild 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky: 16:53 Trocheck (Petrovic, Malgin), 42:00 Huberdeau, 51:14 Brickley (Yandle), 59:54 Huberdeau (Barkov) - 08:09 Suter (Dumba, Mikael Granlund), 30:34 Winnik. Rozhodčí: Nicholson Kendrick, Dan O'Halloran. Diváci: 13259.

Florida Panthers Reimer (Säteri) – Ekblad (A), Yandle, Pysyk, Matheson, Petrovic, Weegar – Bjugstad, Barkov, Huberdeau – Malgin, Trocheck (A), Dadonov – Vrbata, McCann, Brickley – Sceviour, MacKenzie (C), Haley.

Minnesota Wild Stalock (Michalek) – Dumba, Suter (A), Spurgeon, Brodin, Prosser, Reilly – Mikael Granlund, M. Koivu (C), Zucker – Coyle, E. Staal (A), Niederreiter – Stewart, Winnik, J. Eriksson Ek – Ennis, Cullen, M. Foligno.

Buffalo Sabres - Philadelphia Flyers 4:2 (0:0, 0:0, 4:2)

Branky: 43:59 R. O'Reilly (E. Kane), 51:08 E. Kane (Gorges, Okposo), 58:53 Eichel (Scandella, R. O'Reilly), 59:59 Eichel - 57:50 M. Raffl (Giroux, Voráček), 59:29 Gostisbehere (Giroux, Voráček). Rozhodčí: Pochmara, Morton – Devorski, Kovachik.

Buffalo Sabres Lehner (Ch. Johnson) – Ristolainen, Scandella, Bogosian (A), McCabe, Beaulieu, Gorges – S. Reinhart, Eichel (A), Girgensons – Okposo, R. O'Reilly (A), E. Kane – Pominville, Josefson, B. Pouliot – Nolan, Jo. Larsson, S. Wilson.

Philadelphia Flyers Elliott (Lyon) – Provorov, MacDonald, Gostisbehere, Hägg, Gudas, Sanheim – Giroux (C), Couturier, Simmonds (A) – Voráček, Filppula (A), M. Raffl – Weal, Patrick, Weise – Konecny, Laughton, Lehterä.