Brankář Calgary Dan Vladař zasahuje.

Brankář Calgary Dan Vladař zasahuje. | foto: Reuters

Vejmelka nezabránil kanonádě Vegas, Vladař naopak v NHL vychytal výhru

• 25
V pátečním programu hokejové NHL se dostali do akce dva čeští gólmani. Zatímco Karel Vejmelka odcházel zklamaný poté, co inkasoval sedm branek a nezabránil debaklu Arizony 1:7 s Vegas, Daniel Vladař výrazně přispěl k výhře Calgary. Během 65 minut hry zastavil 31 z 34 střel domácího Anaheimu a v rozhodujícím penaltovém rozstřelu již neinkasoval. Flames si tak odvezli výhru 4:3SN.

Páteční start hokejistů Vegas na ledě Arizony se proměnil v jednoznačnou záležitost. Nic na tom nezměnil ani český brankář Karel Vejmelka, jenž nastupoval ve skvělé formě po dvou vychytaných výhrách (2:1PP nad Los Angeles a 1:0 nad Winnipegem).

Po bezchybném výkonu proti Jets podloženým 46 zákroky však tentokrát prožil pravý opak, když inkasoval vysoký počet sedmi branek. V první třetině jej překonali Jonathan Marchessault a z přesilovky Max Pacioretty. Coyotes držel ve hře kontaktní trefou Travis Boyd, ve druhé dvacetiminutovce ale přišel zlom.

Vegas se utrhlo sérií čtyř branek v rozmezí 28. a 36. minuty. Při hře v oslabení skóroval Chandler Stephenson, podruhé se radoval Pacioretty a mezi střelce se zapsali i Michael Amadio a Jevgenij Dadonov. Poslední slovo zápasu si pak ještě v 58. minutě vzal sedmou trefou Golden Knights Nicolas Roy. Vejmelka utkání zakončil s bilancí 25 zákroků proti 32 střelám soupeře.

Hokejisté Calgary dokázali bodovat na kluzištích soupeřů už v osmém zápase v řadě. Poslední dílek do své sbírky přidali výhrou 4:3 po nájezdech proti Anaheimu. V bráně Flames se představil český náhradník Daniel Vladař a během 65 minut hry zastavil 31 z 34 střel Ducks, v rozhodujícím penaltovém rozstřelu pak vychytal oba domácí exekutory Trevora Zegrase a Kevina Shattenkirka.

Kanadský celek výrazně nakročil za výhrou i v řádné hrací době, když ve druhé třetině třemi navazujícími zásahy odskočil do vedení 3:1. Prosadili se útočníci Blake Coleman, Elias Lindholm a Sean Monahan. Anaheim ale postupně vrátili do hry vyrovnáním Rickard Rakell a Vinni Lettieri.

Po sérii nevýrazných výsledků, kdy padli šestkrát z předchozích sedmi startů včetně domácí porážky 0:1 s poslední Arizonou, hokejisté Winnipegu zabrali. Na domácím ledě v pátek nasázeli New Jersey osm branek a zvítězili divokým poměrem 8:4.

Elitní centr Jets Mark Scheifele se blýskl svým čtvrtým hattrickem kariéry a navrch přidal i jednu asistenci. Dvakrát se prosadil střelec Nikolaj Ehlers.

Jets odskočili rychle do tříbrankového vedení. Od 10. minuty ale stříleli góly pro změnu jen hosté. New Jersey s Pavlem Zachou (17:14, +/-: 0, 1 střela) v sestavě sérií čtyř branek v rozmezí první a druhé třetiny tak dokázalo průběžné skóre otočit na 3:4. Ještě ve druhé dvacetiminutovce ale Jets potěšili své fanoušky a vzali si vedení zpátky. V závěrečné hrací části pak ještě navyšovali skóre sedmou a osmou brankou zmiňovaný Scheifele a Adam Lowry.

Na rozdíl od dvanáctigólové show ve Winnipegu, fanoušci v Madison Square Garden se dočkali pouze hubeného skóre 1:0. Domácí Rangers fotbalovým výsledkem udolali San Jose. Už v 7. minutě se z přesilovky prosadil útočník Ryan Strome a gólmani Igor Šesťjorkin s Alexandarem Georgijevem se podělili o čisté konto.

Prvně jmenovaná ruská jednička před odstoupením kvůli zranění z 46. minuty stihla zneškodnit 19 pokusů Sharks a střídající Georgijev ze zbylých 9 ran hostů rovněž neinkasoval. Obránce Radim Šimek v sestavě San Jose tentokrát nefiguroval, útočníci na obou stranách Filip Chytil (14:51, +/-: 0, 2 střely) a Tomáš Hertl (18:11, +/-: 0, 2 střely) se bodově neprosadili.

Nováček ze Seattlu si připsal cenný skalp, když v pátek na domácím ledě těsně 4:3 zdolal Edmonton. Lídři produktivity NHL Leon Draisaitl a Connor McDavid si ze zápasu odnesli shodně po dvou bodech (1+1), autorem rozdílové trefy utkání však byl domácí centr Alex Wennberg.

Výsledky NHL:

Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights 1:7 (1:2, 0:4, 0:1)

Branky: 07:51 T. Boyd (Keller) - 06:58 Marchessault (N. Roy), 13:53 Pacioretty (Theodore, Dadonov), 27:17 Stephenson (R. Smith, Pietrangelo), 28:12 Pacioretty (Mark Stone), 32:47 Amadio (W. Carrier), 35:08 Dadonov (Janmark, Coghlan), 57:54 N. Roy (Theodore, Amadio). Rozhodčí: Anderson, Luxmore – Murray, Johnson. Diváci: 12 389.

Arizona Coyotes K. Vejmelka (Wedgewood) – Chychrun, Strälman, Gostisbehere, Mayo, Ljubuškin, Capobianco – Keller, T. Boyd, Kessel – Crouse, Hayton, Ch. Fischer – Roussel, Dzingel, L. Eriksson – Ladd, Galchenyuk, L. O'Brien.

Vegas Golden Knights Brossoit (Lehner) – Hague, Pietrangelo, Theodore, Whitecloud, McNabb, Coghlan – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone – Marchessault, N. Roy, R. Smith – Janmark, Kolesar, Dadonov – W. Carrier, A. Brooks, Amadio.

Seattle Kraken - Edmonton Oilers 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Branky: 00:49 Gourde (Donato), 10:38 A. Larsson (McCann, Donskoi), 33:06 Blackwell (Lind, Sheahan), 35:56 Wennberg (Oleksiak, Appleton) - 06:41 Draisaitl (Nugent-Hopkins, McDavid), 28:12 Bouchard (Nugent-Hopkins, Puljujärvi), 51:44 McDavid (Bouchard, Draisaitl). Rozhodčí: Markovic, Brenk – Gawryletz, Tobias. Diváci: 17 151.

Seattle Kraken Grubauer (Daccord) – Vince Dunn, A. Larsson (A), Soucy, Oleksiak, Lauzon, H. Fleury – Appleton, Wennberg, Marcus Johansson – Donskoi, Gourde (A), Donato – B. Tanev, Geekie, McCann – Lind, Sheahan, Blackwell.

Edmonton Oilers S. Skinner (Koskinen) – Barrie, K. Russell, Bouchard, Lagesson, Niemeläinen, Broberg – Nugent-Hopkins (A), Draisaitl (A), Yamamoto – Hyman, McDavid (C), Kassian – Foegele, R. McLeod, Puljujärvi – Benson, Sceviour, D. Ryan.

Winnipeg Jets - New Jersey Devils 8:4 (3:2, 3:2, 2:0)

Branky: 01:52 Scheifele (Pionk, Wheeler), 03:52 Ehlers (Dubois, Dillon), 07:39 Vesalainen (P. Stastny), 30:39 Ehlers (Dubois, Copp), 35:26 Morrissey (Wheeler, Scheifele), 39:54 Scheifele (Pionk, Hellebuyck), 49:36 Scheifele (Wheeler, Connor), 56:33 Lowry (Stanley, Harkins) - 09:08 Severson (Tatar, Ty Smith), 19:36 J. Hughes (Graves, D. Hamilton), 20:37 N. Hischier (Bratt), 21:16 Graves (Kuokkanen, J. Boqvist). Rozhodčí: Schrader, Walsh – Toomey, Murchison. Diváci: 13 844.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – N. Schmidt, Morrissey (A), Pionk, Dillon, DeMelo, Stanley – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Ehlers, Dubois, Copp – Vesalainen, Lowry, P. Stastny – J. Svečnikov, Toninato, Harkins.

New Jersey Devils J. Bernier (41. Blackwood) – D. Hamilton, Graves, Severson (A), Siegenthaler, P. K. Subban (A), Ty Smith – Zacha, N. Hischier (C), Bratt – Mercer, J. Hughes, A. Johnsson – Tatar, J. Boqvist, Kuokkanen – Bastian, M. McLeod, Vesey.

New York Rangers - San Jose Sharks 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branky: 06:03 R. Strome (A. Fox, Zibanejad). Rozhodčí: Hebert, Skilliter – Apperson, Brisebois. Diváci: 16 726.

New York Rangers Šesťorkin (46. A. Georgijev) – A. Fox, R. Lindgren, Trouba (A), K'A. Miller, Lundkvist, Nemeth – Kakko, Zibanejad (A), Kreider – Dryden Hunt, R. Strome (A), Panarin – J. Gauthier, Chytil, Lafreniere – Reaves, Goodrow, K. Rooney.

San Jose Sharks J. Reimer (Hill) – B. Burns (A), M. Ferraro (A), E. Karlsson, J. Middleton, M.-É. Vlasic, Meloche – Dahlén, Couture (C), T. Meier – Balcers, Hertl, Barabanov – Gregor, Bonino, Nieto – Labanc, Weatherby, Pederson.

Anaheim Ducks - Calgary Flames 3:4N (0:0, 2:3, 1:0 - 0:0)pen. 0:2

Branky: 20:54 Milano (Manson, Zegras), 39:25 Rakell (Lundeström, H. Lindholm), 42:01 Lettieri (Zegras, Drysdale) - 23:49 Coleman (Monahan, T. Lewis), 30:20 E. Lindholm (J. Gaudreau), 35:10 Monahan (T. Lewis, Kylington), J. Gaudreau. Rozhodčí: Chmielewski, Rehman – Pancich, Deschamps. Diváci: 12 427.

Anaheim Ducks J. Gibson (Stolarz) – Drysdale, H. Lindholm, Manson (A), Fowler, Shattenkirk, Benoit – T. Terry, Steel, Henrique (A) – Rakell, Zegras, Milano – Silfverberg (A), Lundeström, D. Grant – Lettieri, S. Carrick, Deslauriers.

Calgary Flames Vladař (Markström) – R. Andersson, Hanifin, Ch. Tanev, Kylington, Gudbranson, Zadorov – M. Tkachuk (A), E. Lindholm, J. Gaudreau – Mangiapane, Backlund (A), Coleman – T. Pitlick, Monahan (A), D. Dubé – T. Lewis, B. Richardson, Lucic.