David Rittich hájí branku Calgary při pokusu Jimmyho Veseyho z New York Rangers. | foto: AP

Rittich podržel Calgary 44 zákroky, Kämpf s Ruttou bodovali za Chicago

• 14
První hvězdou zápasu hokejové NHL mezi Rangers a Calgary byl zvolen hostující gólman David Rittich. Na výsledku 1:4 pro kanadský celek se podílel 44 zákroky, čímž si stanovil nové osobní maximum kariéry. Své první trefy sezony se dočkal útočník David Kämpf, ani produktivita jeho spoluhráče Jana Rutty (0+2) ovšem Chicagu nestačila. Po skóre 3:6 si i díky asistenci Ondřeje Paláta odvezla výhru Tampa.

Hokejisté Calgary v neděli nastoupili na ledě Madison Square Garden, kde nad Rangers nezvítězili dlouhých osm let, v bráně s náhradníkem Davidem Rittichem. Ten ovšem znova potvrdil, že se při absenci jedničky Mikea Smitha fanoušci Flames nemají čeho obávat.

Český gólman, jenž se radoval z výhry v obou letošní startech od úvodní minuty, postupně po třetinách domácím zlikvidoval 12, 13 a 19 střel. V celkovém součtu zastavil 44 z 45 ran a stanovil si nové osobní maximum v NHL. O čisté konto jej připravil jen jediný úspěšný střelec New Yorku Mika Zibanejad, jenž v 47. minutě při přesilovce snižoval třígólovou ztrátu ranou z levého kruhu pod horní tyč.

Výsledky a české zářezy

Chicago - Tampa Bay 3:6 (Kämpf 1+0, Rutta 0+2 - Palát 0+1), Rangers - Calgary 1:4 (host. brankář Rittich kryl 44 střel a jen jednou inkasoval), Anaheim - Buffalo 2:4.

O gólovou produkci Calgary se podepsali dva dvougóloví střelci Garnet Hathaway a Johnny Gaudreau, jenž tak dosáhl na jubilejních 300. bodů kariéry. Michael Frolík (16:35, +/-: 0, 1 střela) tentokrát za vítěze nebodoval.

Mnoho nechybělo a mohli proti sobě nastoupit čeští gólmani. Jedničce New Yorku Henriku Lundqvistovi (22 zákroků proti 26 střelám) totiž na střídačce kryl záda z farmy povolaný Marek Mazanec. Čtyřmi pokusy prověřil svého krajana Ritticha mladík v útoku Rangers Filip Chytil (15:31, +/-: 0, 4 střely).

Výhrou hostů skončila i další nedělní partie mezi Chicagem a Tampou, která si odvezla dvoubodový zisk po skóre 3:6. Hosté měli střeleckou převahu 55:35 a svého soupeře drtili zejména ve druhé dvacetiminutovce, kdy si vytvořili 33 ran. Stanovili tím nové maximum NHL od sezony 1997/98, od níž se počítají střely po všech třetinách.

Celkový součet 55 ran je rovněž novým týmovým rekordem Lightning, za které se v útoku dařilo především Braydenu Pointovi (1+2) s Nikitou Kučerovem a Victorem Hedmanem (oba 1+1).

Ve vydařené druhé části, z níž Tampa vytěžila tři góly se prosadil i český útočník Ondřej Palát (14:48, 0+1, +2, 1 střela). Po jeho pasu využil v 33. minutě Yanni Gourde přesilovou hru.

Za domácí byli vidět útočník David Kämpf (11:08, 1+0, -1, 2 střely) a obránce Jan Rutta (17:27, 0+2, +1, 1 střela). Prvně jmenovaný v 56. minutě korigoval výsledek svou první trefou sezony. Rutta nastřeloval do útočného pásma a po odrazu od rozhodčího se puk dostal do prostoru mezi kruhy, kde si jej našel Kämpf a přesnou střelou jej poslal nad vyrážečku náhradního gólmana hostů Louise Dominguea. Pro Ruttu šlo už o druhou přihrávku večera, když ve 12. minutě poslal do brejku Alexandra Fortina.

Na neúspěchu domácích celků v nedělních zápasech NHL nic nezměnil ani Anaheim, který překvapivě padl 2:4 s Buffalem. Ducks přitom vedli 2:0 po gólech Sama Steela a Kiefera Sherwooda. Ve druhé třetině ale vyrovnali Kyle Okposo s Jeffem Skinnerem a ve třetí třetině dokonal obrat využitou přesilovkou Rasmus Ristolainen. Výsledek nakonec ještě v 60. minutě pojišťoval Patrik Berglund. Útočník vítězů Vladimír Sobotka (14:12, +/-: 0), stejně jako obránce Anaheimu Andrej Šustr (12:19, +/-: 0) nebodovali.

Výsledky:

New York Rangers - Calgary Flames 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky: 46:41 Zibanejad (Pionk, Zuccarello) - 17:00 J. Gaudreau (Monahan), 32:21 Hathaway (Jankowski), 34:55 J. Gaudreau (Giordano), 58:07 Hathaway. Rozhodčí: O'Rourke, Lambert – Alphonso, Driscoll.

New York Rangers H. Lundqvist (Mazanec) – Skjei, Pionk, M. Staal, Br. Smith, McQuaid, Shattenkirk – Kreider, Zibanejad, Fast – Chytil, K. Hayes, Zuccarello – Bučněvič, B. Howden, Vesey – Lettieri, C. McLeod, Naměstnikov.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Giordano, Brodie, Hanifin, R. Andersson, Välimäki, Mi. Stone – J. Gaudreau, Monahan, E. Lindholm – Tkachuk, Backlund, Frolík – S. Bennett, D. Ryan, Neal – Dubé, Jankowski, Hathaway.

Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 3:6 (1:1, 0:3, 2:2)

Branky: 11:40 Fortin (Rutta, Keith), 55:17 Kämpf (Rutta, Davidson), 56:12 Schmaltz (P. Kane, Seabrook) - 03:21 Kučerov (Hedman), 24:22 Cirelli (B. Point, McDonagh), 32:07 Gourde (Palát, B. Point), 34:01 B. Point (Kučerov), 50:03 Hedman (J. T. Miller, Girardi), 57:55 Callahan (J. T. Miller). Rozhodčí: McCauley, Brenk – Gawryletz, Marquis.

Chicago Blackhawks C. Ward (Crawford) – Jokiharju, Keith (A), Seabrook (A), E. Gustafsson, Rutta, Davidson – Kahun, J. Toews (C), DeBrincat – P. Kane, Anisimov, Schmaltz – Saad, Kämpf, Kunitz – Martinsen, Krüger, Fortin.

Tampa Bay Lightning Domingue (Vasilevskij) – Girardi, Hedman, Strålman (A), McDonagh (A), Sergačjov, Coburn – Stamkos (C), B. Point, Gourde – Kučerov, T. Johnson, Palát – Joseph, Cirelli, Killorn – Callahan, Paquette, J. T. Miller.

Anaheim Ducks - Buffalo Sabres 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky: 16:42 Steel (Montour, H. Lindholm), 33:32 Sherwood (Comtois, Montour) - 36:03 Okposo (S. Reinhart, Rodrigues), 37:31 Skinner (Pominville, Eichel), 43:57 Ristolainen (Okposo, S. Reinhart), 59:43 Berglund (Girgensons, Bogosian). Rozhodčí: Hebert, Meier – Kovachik, Sericolo.

Anaheim Ducks R. Miller (Gibson) – Manson (A), Fowler (A), Montour, H. Lindholm, M. Pettersson, Šustr – Rakell, Getzlaf (C), Lundeström – Åberg, Henrique, Comtois – Sherwood, Kesler, Cogliano – Gibbons, Steel, Street.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Ristolainen, McCabe, Bogosian (A), Scandella, C. Nelson, Dahlin – Pominville, Eichel (C), Skinner – S. Reinhart, Sobotka, Sheary – Okposo (A), Mittelstadt, Rodrigues – Girgensons, Jo. Larsson, Berglund.