Brankář Calgary David Rittich vytěsňuje střelu, kterou vyslal Luke Kunin z...

Brankář Calgary David Rittich vytěsňuje střelu, kterou vyslal Luke Kunin z Minnesoty. | foto: AP

Rittich vychytal Calgary další výhru, Vrána dal desátý gól v sezoně

• 24
David Rittich byl vyhlášen první hvězdou otevíracího zápasu sobotního programu hokejové NHL. Brankářská opora Calgary zneškodnila 34 z 35 střel na ledě Minnesoty a měla hlavní podíl na výsledku 1:2. Útočník Jakub Vrána vstřelil svůj desátý gól sezony a pomohl Washingtonu k výhře 4:3 po samostatných nájezdech nad Buffalem.

Gólman David Rittich ve středeční domácí partii proti Philadelphii na startu třetí třetiny nahradil zraněného kolegu Mikea Smitha a po jeho příchodu (kryl 4 z 5 posledních střel hostí) dokázalo Calgary otočit výsledek a nakonec zvítězilo 6:5 po prodloužení. Do následujícího duelu v sobotu na ledě Minnesoty pak český reprezentant nastoupil od úvodní minuty a byl z toho další dvoubodový zisk kanadského celku.

Tentokrát s výrazným příspěvkem 26letého rodáka z Jihlavy, jenž byl díky 34 zákrokům proti 35 střelám po právu zvolen první hvězdou. Rittich po výsledku 1:2 uhájil už svou desátou výhru sezony, v níž zatím naskočil do 17 zápasů (14krát od úvodní minuty).

O čisté konto jej připravil pouze jediný střelec Wild, útočník Jordan Greenway, jenž v 24. minutě vyrovnával otevírací trefu kapitána Calgary Marka Giordana z 13. minuty ze hry v oslabení. Rozdílovou akci zařídil v 49. minutě produktivní Matthew Tkachuk. Útočník Calgary Michael Frolík, jenž se již pomalu vrací k tréninku, vynechal vinou zranění v dolní části těla už dvanáctý zápas za sebou.

„Jsme šťastní, že máme dva gólmany, na které je spolehnutí,“ uvedl kouč Calgary Bill Peters. „Odehráli jsme dobrý zápas. Bylo to o tom, kdo si ve třetí třetině vypracuje lepší šanci a využije ji. Povedlo se to soupeři, pak už dobře bránil a podržel je gólman,“ dodal kolega Bruce Boudreau.

Vrána se trefil z mezikruží střelou bez přípravy a dostal Washington v polovině první třetiny do vedení 2:1. Český útočník, který včera rozhodl o výhře týmu v šestém kole penaltového rozstřelu, tentokrát do závěrečných nájezdů nenastoupil. Zápas ukončil ve čtvrté sérii Alexandr Ovečkin, který v základní hrací době vyrovnal na 3:3. Ruský útočník bodoval ve čtrnáctém utkání v řadě a v posledních šesti zápasech vždy skóroval.

Ovečkin v sobotu vystřelil osmkrát a útočil na rekord NHL. Mohl se stát prvním hráčem, který by dal hattrick ve třech zápasech po sobě. „Bylo by to hezké. Měl jsem pár dobrých šancí, ale dnes jsem neměl svůj den,“ uvedl třiatřicetiletý kanonýr, který vede tabulku střelců s 29 zásahy. „Zdá se, že je každým rokem lepší. Je hladový po gólech a nevypadá to, že se chystá zpomalit,“ řekl o spoluhráči Brett Connolly.

I díky Ovečkinově formě vyhrál obhájce Stanleyova poháru 12 z posledních 14 zápasů. „Máme velmi silného týmového ducha. Na tom chceme stavět, v budoucnu nám to pomůže,“ podotkl dvaadvacetiletý Vrána, jehož maximem v NHL je třináct branek za sezonu.

Jakub Voráček, který v předchozích sedmi zápasech bodoval (4+4), vyšel tentokrát naprázdno ve Vancouveru, kde s Philadelphií prohrál 1:5. Flyers se po čtvrté porážce v řadě propadli na poslední místo ve Východní konferenci. Přeskočila je Florida, která díky hattricku Aleksandera Barkova udolala Toronto 4:3 v prodloužení.

V Coloradu opět úřadovala elitní lajna domácích, podepsala se pod pět gólů a zařídila výhru 6:4 nad Dallasem. Dvě branky dali Mikko Rantanen a Gabriel Landeskog, jenž vstřelil v 57. minutě i vítězný gól. Jednu trefu a tři přihrávky zaznamenal jejich spoluhráč z formace Nathan MacKinnon, který je v produktivitě soutěže druhý za Rantanenem. Do sestavy Dallasu se vrátil po jednozápasové pauze Martin Hanzal.

Naopak Martin Frk se nevešel do sestavy Detroitu při prohře na ledě NY Islanders 3:4 po nájezdech. Rozstřel rozhodl i ve prospěch Nashvillu, který doma udolal New Jersey 2:1 a dostal se do čela Západní konference před Winnipeg. V dresu Devils nebodoval v jedenáctém utkání za sebou Pavel Zacha.

Výsledky:

Minnesota Wild - Calgary Flames 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 23:30 Greenway (Mikael Granlund) - 12:03 Giordano (Jankowski), 48:45 Tkachuk (Neal, Brodie).

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Dumba, Suter (A), Spurgeon, Brodin, Pateryn, Seeler – Mikael Granlund, E. Staal (A), Niederreiter – Coyle, Parise, Kunin (A) – J. Eriksson Ek, Greenway, Hendricks – Fehr, M. Foligno, J.T. Brown.

Calgary Flames Rittich (Gillies) – Brodie, Giordano (C), Hamonic, Hanifin, Kylington, Prout, R. Andersson (A) – Monahan, J. Gaudreau, S. Bennett – D. Ryan (A), Tkachuk, Neal – Jankowski, Mangiapane, Hathaway – Quine, E. Lindholm.

Vancouver Canucks - Philadelphia Flyers 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 04:13 Ch. Tanev (Goldobin, Horvat), 08:09 Eriksson (Gaudette, Biega), 11:12 Leivo (Boeser, Stecher), 32:07 Boeser (Stecher, Pettersson), 55:29 M. Granlund (Motte, Beagle) - 16:29 Laughton. Rozhodčí: Pollock, Kozari – Murchison, Smith. Diváci: 17 238.

Vancouver Canucks Markström (A. Nilsson) – Ch. Tanev, Edler, B. Hutton, Stecher, D. Pouliot, Biega – Goldobin, Horvat, Virtanen – Leivo, Pettersson, Boeser – Roussel, Gaudette, Eriksson – M. Granlund, Beagle, Motte.

Philadelphia Flyers Stolarz (9. Lyon) – Provorov, MacDonald, Sanheim, Gostisbehere, Hägg, Gudas – J. van Riemsdyk, Giroux, Konecny – M. Raffl, Couturier, Voráček – Laughton, Patrick, Simmonds – Lindblom, Lehterä, Weise.

Colorado Avalanche - Dallas Stars 6:4 (3:0, 1:2, 2:2)

Branky: 05:45 Landeskog (Barrie, MacKinnon), 07:57 Calvert (Nieto), 19:45 Rantanen (MacKinnon), 34:53 Rantanen (MacKinnon, Compher), 56:40 Landeskog (E. Johnson), 58:37 MacKinnon (Rantanen) - 28:36 Lindell (Janmark, Fedun), 29:20 Seguin, 53:14 Seguin (Fedun, Radulov), 55:24 Ja. Benn (Seguin, Radulov). Rozhodčí: O'Halloran, Anderson – Mach, Gibbons. Diváci: 17 626.

Colorado Avalanche Varlamov (Grubauer) – E. Johnson (A), Girard, Barrie, Cole, Nemeth, Zadorov – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Andrighetto, Compher, Jost – Calvert, Söderberg, Nieto – G. Bourque, C. Wilson, Greer.

Dallas Stars Chudobin (21. Bishop) – Honka, Lindell, R. Polák, Heiskanen, Fedun, Bayreuther – Radulov (A), Seguin, Ja. Benn (C) – Gurjanov, Hanzal, D. Shore – Ničuškin, Spezza (A), Janmark – Comeau, Faksa, Dickinson.

Nashville Predators - New Jersey Devils 2:1N (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 18:43 F. Gaudreau (Salomäki, Ekholm), Johansen - 58:29 Boyle (Ma. Johansson, Bratt).

Nashville Predators Saros (Rinne) – Josi, Ellis, Hamhuis, Ekholm, Irwin, Y. Weber – Hartman, Johansen, Fiala – Järnkrok, Turris, C. Smith – Sissons, Bonino, Watson – Salomäki, F. Gaudreau, Grimaldi.

New Jersey Devils Kinkaid (Schneider) – A. Greene, Severson, Butcher, Vatanen, Müller, Lovejoy – Ma. Johansson, Hischier, Palmieri – Quenneville, Zacha, Bratt – Wood, Zajac, Coleman – Boyle, Seney, Stafford.

Columbus Blue Jackets - Anaheim Ducks 1:2P (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 12:06 Nutivaara (Jenner) - 15:56 Sprong (Manson), 61:19 Sprong (Henrique). Rozhodčí: MacDougall, Furlatt – Nowak, Gibbs.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – R. Murray, S. Jones, Werenski, D. Savard, Nutivaara, Harrington – Panarin, Dubois, Atkinson – N. Foligno, Jenner, J. Anderson – Sedlák, Wennberg, Bjorkstrand – Hännikäinen, Dubinsky, Riley Nash.

Anaheim Ducks Gibson (Ch. Johnson) – H. Lindholm, Montour, Ja. Larsson, Manson, Mahura, Dotchin – Åberg, Getzlaf, O. Kaše – Cogliano, Kesler, Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, Sprong – Street, Rowney, Sherwood.

Washington Capitals - Buffalo Sabres 4:3N (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 03:39 Connolly (Smith-Pelly), 09:41 J. Vrána (Kuzněcov), 33:46 Ovečkin (Bäckström, Orlov) - 02:41 Eichel (S. Reinhart, Dahlin), 22:25 Eichel (Dahlin, Ristolainen), 27:21 Dahlin (Skinner, S. Reinhart). Rozhodčí: StLaurent, Lambert – Pancich, Alphonso. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Copley (Holtby) – Carlson (A), Kempný, Niskanen, Orlov, Bowey, Siegenthaler – Oshie, Bäckström (A), Ovečkin (C) – T. Wilson, Kuzněcov, J. Vrána – Smith-Pelly, Eller, Connolly – Boyd, Dowd, Stephenson.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Ristolainen, Scandella, Bogosian (A), Dahlin, Tennyson, Beaulieu – S. Reinhart, Eichel (C), Skinner – Okposo (A), Mittelstadt, Sheary – Pominville, Sobotka, T. Thompson – Girgensons, Jo. Larsson, Rodrigues.

Pittsburgh Penguins - Los Angeles Kings 4:3P (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 06:58 Cullen (Rust, J. Johnson), 13:04 Rust (Crosby, Guentzel), 28:29 Pearson, 63:59 Kessel (Malkin, Määttä) - 23:22 Muzzin (Kopitar, Iafallo), 30:06 Luff (Wagner, Doughty), 52:30 Iafallo (Kempe, Muzzin). Rozhodčí: McIsaac, Morton – Kovachik, Amell. Diváci: 18 627.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Riikola, Dumoulin, Oleksiak, Määttä, J. Johnson, M. Pettersson – Rust, Crosby (C), Guentzel – Kessel, Malkin (A), Aston-Reese – Sheahan, Brassard, Pearson – G. Wilson, Cullen, D. Grant.

Los Angeles Kings Quick (Petersen) – Doughty (A), Fantenberg, LaDue, Muzzin, Walker, Forbort – D. Brown, Kopitar (C), Iafallo – Luff, J. Carter (A), Leipsic – Toffoli, Kempe, Ščerbak – Amadio, N. Thompson, Wagner.

New York Islanders - Detroit Red Wings 4:3N (1:2, 0:0, 2:1 - 0:0)pen. 1:0

Branky: 11:05 Beauvillier (Barzal, Jo. Bailey), 51:03 Barzal (Lee, Leddy), 53:56 Cizikas (Clutterbuck, M. Martin), Barzal - 05:03 Nyquist (D. Larkin, Vanek), 19:47 Daley (Bertuzzi, Vanek), 58:57 Vanek (Athanasiou, Kronwall).

New York Islanders Greiss (Lehner) – Leddy, Boychuk, Hickey, Pulock, Pelech, Mayfield – Eberle, B. Nelson (C), Lee (A) – Jo. Bailey, Barzal, Beauvillier – Ho-Sang, Filppula, Komarov (A) – Clutterbuck, Cizikas, M. Martin.

Detroit Red Wings J. Bernier (Howard) – Daley, Cholowski, Jensen (A), Kronwall, Hronek, Ericsson (A) – Abdelkader, D. Larkin, Nyquist – Ehn, Nielsen, Athanasiou – Rasmussen, Glendening, Bertuzzi – Witkowski, J. de La Rose, Vanek.

Florida Panthers - Toronto Maple Leafs 4:3P (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)

Branky: 19:57 Barkov (Dadonov, Hoffman), 28:03 Huberdeau (Yandle, Hoffman), 56:48 Barkov (Brouwer, Malgin), 63:24 Barkov (Huberdeau) - 50:24 Tavares (Gardiner, Rielly), 56:21 Marner (Kadri, N. Zajcev), 58:21 Marner (Rielly, Gardiner). Rozhodčí: Rooney, Pochmara – Murray, Racicot. Diváci: 14177.

Florida Panthers Luongo (Reimer) – Ekblad, Yandle (A), Pysyk, Matheson, Petrovic, Weegar – Hoffman, Barkov (C), Huberdeau (A) – Dadonov, Borgström, Vatrano – Brouwer, McCann, Malgin – Lammikko, Haley, Hawryluk.

Toronto Maple Leafs Andersen (Sparks) – Hainsey, Rielly (A), N. Zajcev, Gardiner, Ožiganov, Dermott – Marner, Tavares (A), Hyman – Kapanen, Matthews, A. Johnsson – W. Nylander, Kadri, Marleau (A) – Co. Brown, P. Lindholm, Ennis.

Montreal Canadiens - Ottawa Senators 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)

Branky: 03:39 Peca, 42:06 Kotkaniemi (Lehkonen, Reilly), 50:06 S. Weber (A. Shaw, Danault), 53:37 Byron (Kotkaniemi, Lehkonen), 57:31 Drouin (Domi, Peca) - 03:59 White (B. Tkachuk), 29:11 Bødker (Mark Stone). Rozhodčí: Luxmore, Walsh – Brisebois, Driscoll. Diváci: 21 302.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – S. Weber, Kulak, Petry, Reilly, Juulsen, Jo. Benn – A. Shaw, Domi, Drouin – Gallagher, Danault, Tatar – Lehkonen, Kotkaniemi, Byron – Peca, Chaput, Agostino.

Ottawa Senators McKenna (C. Anderson) – Harpur, Chabot, Ceci, Lajoie, Burgdoerfer, Falk, Elliott – Mark Stone, White, B. Tkachuk – B. Ryan, Tierney, Bødker – Pääjärvi, Z. Smith, Dzingel – Batherson, N. Paul.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783